Mektup 28 MAYIS 2011 / 01:39

Merhaba,

Yeni bir haftadan merhabalar diyorum. Renault’nun trafik güvenliği eğitiminde sıra öğretmenlerde diyerek başlıyorum mektubuma. İstanbul’daki ilköğretim okullarının öğretmenleri, Renault, İstanbul Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Autodrom işbirliğiyle “trafikte güvenli sürüş eğitimi” alacakmış. Başvuruları 3 Temmuz’a kadar sürecek eğitimler, İstanbul’da görev yapan yaklaşık 55 bin kişilik öğretmenin katılımına açık olacakmış.  Kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan Sokakta İlk Adımlar 9 yıldır sürdürüldüğünden haberin var mıydı?
Geçen hafta bir arkadaşımın uçağı iptal edilmiş, neden diye sorduğumda İzlanda’da patlayan Grimsvötn yanardağı, püskürttüğü külüyle İngiltere ve Avrupa genelinde 500 uçak seferini iptal ettirdi demez mi.  Avrupa Hava Trafiği Kurumu (Eurocontrol), İzlanda’da hafta sonunda patlayan Grimsvötn Yanardağı’nın yaydığı kül bulutu nedeniyle İngiltere, İrlanda, İskoçya ve İskandinav ülkelerinin bir kısmında 500 dolayında uçuşun daha iptal edilebileceğini bildirmiş. Biraz araştırdım, İzlanda sadece küçük bir ada değilmiş. Meteorolojide Kanada’nın kuzeyi ve Kuzey Kutup Bölgesi-Grönland arasında oluşan alçak basınç ve ona bağlı cephe sistemlerinin de geçiş noktasıymış. Bu yüzden söz konusu bölgeden Avrupa üzerine hareket eden alçak basınç merkezlerine meteoroloji dilinde İzlanda alçak basıcı adı veriliyormuş. Yine Grimsvötn yanardağı, püskürttüğü külüyle atmosferdeki 3.000-9.000 metre yükseklikteki rüzgarların etkisiyle rüzgar yönünde küller hareket etmekteymiş. Bak neler öğrendim, öğrenmenin yaşı yok tabii ki.
Yeni bir portal www.tesk.org.tr açılmış. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu uzaktan öğrenme portalından esnaflar her türlü bilgiye ulaşabileceklermiş.
Bağlılık temelli çevrimiçi izinli pazarlama platformu Napolyon.com, düzenlediği Yaza Merhaba Çekilişi ile üyelerine 1 adet Vespa LX 150 ie, 4 adet Piaggio Liberty 150 RST, 5 adet iPad 2 16 GB WI-FI + 3G ve 5 adet Sony PSP Go kazandırıyormuş. Napolyon.com üyeleri 24 Mayıs - 8 Temmuz 2011 tarihleri arasındaki çekilişe ücretsiz olarak katılabiliyormuş. Üyeler, çekilişe katılmak için gereken puanları kendilerine gönderilen reklamları okuyarak, anket doldurarak veya arkadaşlarını çekilişe davet ederek kazanabiliyormuş. Bakmakta fayda var.
Çevrimiçi oyun turnuvası Euro Cups www.e-cups.org adresinde başlamış. Oyunlara katılmak için sadece orijinal oyunlara sahip olman ve web sitesi üzerinden kayıt yaptırman yeterliymiş.
Bir başka turnuva da Eset’in futbol turnuvası. İkincisinin gerçekleşeceği turnuva iş ortakları arasında oynanacakmış. Sen de şirketinden oyuncu çıkarabilirsen katılmayı düşünürsün bu turnuvaya.
İş başvurularında mülakatın önemi ve inceliklerini anlatan bir kitap yayınlanmış. Mülakat Ustalık İster isimli kitap Eğitim Danışmanı Nurdan Akalın Terazi’nin mülakatlardaki ustalığın inceliğini anlatıyormuş. Mülakat yapan kişiler için bir rehber niteliği taşıyan kitap, etkin ve başarılı mülakat yapmak isteyen tüm kademe yöneticiler ve insan kaynakları çalışanları dışında mülakata girenler için de önemli bilgiler ve örnekler içeriyormuş. Çok merak ettim kitabı, edinip bu incelikleri ben de öğrenmek istiyorum.
Renkler herkes içindir! temalı bir projeye son olarak değinmek istiyorum. Altı Nokta Körler Derneği, Jotun Boya ile birlikte çok renkli ve hayırlı bir projeye imza atmış. Çok basit bir uygulama indirip cep telefonlarına yüklemekle, görme engelliler renkleri ayırt edebilecek ve hayatları kolaylaşacakmış. Bu projeyle ilgili dikkat çekici bir video sosyal paylaşım sitelerinde gösteriliyor, senin de dikkatini çekmiştir. Bu video her tıklandığında Altı Nokta Körler Derneği bir görme engelli vatandaşımıza daha bu uygulamayı ücretsiz veriyormuş. Ülkemizde tam 700 bin görme engelli vatandaşımız varmış ve bu kişilerin neredeyse 500 binden fazlası sonradan görme yeteneğini yitiren yani önceden renkleri bilen kişilermiş. Çok önemli bir sosyal sorumluluk projesine senin de destek vereceğini umuyorum.
Bu haftalık bu kadar, haftaya kadar kendine iyi bak, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:823

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics