Mektup 06 HAZİRAN 2011 / 23:49

Merhaba,

Bugünlerde sağlık sorunları ile çepeçevre her yanım. Gün geçmiyor ki bir yakınımın sağlık sorunuyla karşılaşmayayım. Bizde çalışan bir arkadaşımızın eşi aniden beyin kanaması geçirdi, geçen gün de bir arkadaşımızın kardeşi aynı şekilde kanama geçirmişti. Gazeteye destek veren Sevgili Amil Bey de sağlık sorunlarıyla epey bir uğraştı. Kendisine acil şifalar diliyorum. Umarım herkes sağlığına bir an önce kavuşur, herkese tek tek acil şifalar dilerim.
Sürekli sağlıklı beslenme ile ilgili haberler duyardım. Bu da onlardan biri diye düşündüm ama Dr. Murat Topoğlu ve Dr. Ümit Aktaş’ın öncülüğünde kurulmuş bu site. www.diyetyemegi.com, sous-vide pişirme tekniği ile üyelerine düşük kalorili olduğu kadar yüksek lezzetli diyet menüler sunacakmış. Sous-vide tekniği ne diye soracak olursan şöyle ki besinler, havası alınmış özel vakumlu kapların içinde düşük ısıda ve minimum yağ kullanarak uzun sürede pişiriliyor. Pişirme esnasında besinlerde minimum su kaybı meydana geliyor ve böylece besin değerini kaybetmeyen son derece sağlıklı yemekler hazırlanıyor. Yemekler hava almayan, akıntı yapmayan vakumlu kaplarda paketleniyor, pastörize ediliyor, böylece her türlü zararlı mikroorganizma yemeklerden uzaklaştırılıyor ve yemekler uzun süre dayanıklı hale geliyormuş. Bu sayede, diyet yapanlara taze bir şekilde ulaştırılıyormuş. Merak ediyorsan siteyi tıklayıp sipariş verip bu lezzetleri tadabilirsin.
Şimdi de sağlığımızı yakından ilgilendiren bir panelden bahsetmek istiyorum. Bahçeşehir Üniversitesi Çevre Kulubü tarafından düzenlenen panelin ismi “İklim Değişikliği Paneli”. Greenpeace yöneticisi Hilal Atıcı 2004’te Kyoto’da hayal kırıklığı yaşadıklarını, umutlarının 2012’de Rio’ da yapılacak olan konferansta olduğunu söylemiş. Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmadığını buna karşın Türkiye’de nükleere teşvik olduğunu, kömür santrallarının teşvik edildiğini belirtmiş. Karadeniz’de bu işe milyon dolarlar yatırılıyor. Bu para yenilenebilir enerji kaynaklarına harcansaydı, çok ciddi gelişmeler yaşanacağını da sözlerine eklemiş. Keşke bu söylenenler ciddiye alınsa değil mi?
Hep içimizi karartacak değiliz ya biraz da eğlenceli konulardan bahsedelim. Pergel İnşaat ve Minimale Mimarlık Klasik Otomobil Takımı P+M Team, Yunanistan Klasik Otomobil Kulübü Philpa, Elpa  ve Sisa ortak organizasyonu ile gerçekleştirilen 2. Yunanistan Pre-sporting Klasik Otomobil Rallisi’ne katılmış. Start alan klasik tutkunları, 2 gün ve ve 24 özel etaptan oluşan toplam 820 km’lik zorlu parkuru tamamlayarak Argos’taki finiş çizgisine ulaşmışlar. Bazılarının kapalı pistlerde yapıldığı özel hız testleri Yunanistan’ın dağlık bölgelerindeki zorlu yollarda gerçekleştirilmiş. Sadece 102 aracın yarışı tamamlayabildiği zorlu rallide, 1957 model Volkswagen Karmann Ghia Convertible ile yarışan Sinan Evman ve Seyhan Atay ekibi, ilk gün yaşadıkları teknik arızalara rağmen, iki özel hız testini 3 silindir ile tamamlayarak yeşil kategoride ikinci olmuşlar. Tebrik ediyoruz kendilerini.
Bu arada Türkiye’de kurumlararası yapılan Dragon Bot Yarışları’nda birincilik kupasını bu yıl da Karel almış. Karel bu kupayı üçüncü kez alıyormuş. Dragon Bot yarışlarının da şampiyonu olan Karel Dragon takımı, bu şampiyonluklar neticesinde 2011 yılı içinde 2 farklı ülkede Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanmış. Şirket şampiyonluk için yarışıyor demek ki. 13 yaşındaki milli sporcumuz
Ayhancan Güven de, bu hafta sonu İtalya’da Siena pistinde gerçekleştirilen WSK Master Series Dünya Şampiyonası 4. ayağında mücadele edecekmiş diyerek mektubumu bitirmek istiyorum. www.ayhancan.com adresinden yarış hakkında ayrıntılı bilgiler alabilirsin. Haftaya daha olumlu ve sağlıklı haberler vermek dileğiyle hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:824

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics