Mektup 10 OCAK 2010 / 23:00

Merhaba,

Bu hafta iki insan kaynakları şirketinin hazırladığı araştırmalardan bahsederek mektubuma başlayacağım. Birincisi www.secretcv.com’un Türkiye’nin iş profili araştırması. Yapılan araştırmaya göre, en fazla eleman ihtiyacı duyan sektörlerin başında mağazacılık/perakende, tekstil, bilgi teknolojileri, sağlık ve gıda sektörü geliyormuş. İş arayanlar ise en fazla mağazacılık/perakende, bankacılık/finans, gıda ve bilgi teknolojileri alanında çalışmayı tercih ediyormuş. En fazla aranan pozisyonların başında satış, pazarlama, bilgi teknolojileri ve muhasebe geliyormuş. En fazla elemana ihtiyaç duyan bölgeler de Marmara, İç Anadolu ve Ege Bölgesi. Tabii ki doğu bölgelerimize yatırım yapılamadığı için böyle bir sonuç çok normal gibi geldi bana.

mektup4Bir diğer araştırma da Yenibiris.com’un verilerinden çıkardığı 2009’un istihdam bilançosu. Krize rağmen, perakendecilik-toptancılık, sağlık-tıp ve bilişim sektörlerinde aday arayışı sürmüş. En çok aranan pozisyon ise “satış temsilcisi” olmuş. Her iki şirketin araştırması da birbirine çok benziyor değil mi? Ayrıca bu dönemde ilan sayısı yüzde 25 oranında azalmış ama olumsuz tablo Nisan 2009 itibariyle değişmeye başlamış. Geçen haftaki manşetimizde ve içerideki haberlerde de belirtildiği gibi 2010 yılından beklentiler fazla tabii ki.

mektup1Şimdi de birkaç şirketin hazırladığı oyun sitelerini ve oyunları sana anlatmak istiyorum. Garanti Bankası ev sahiplerinin kiracıları evden çıkarmak için kullandığı bahaneleri mizahi yorum katarak eğlenceli videolarla anlatan www.kiracinindrami.com isimli oyun sitesini hazırlamış. Bu siteyi 16 Şubat’a kadar ziyaret edersen ve bahanelere oy verip, yeni bahaneler yazarsan çekilişle Paris, Barselona ve Roma’ya dört günlük tatil kazanabilirsin. Ayrıca yaratıcı bahanen en çok oy alırsa iPod nano’n olabilir.

mektup3Diğer bir oyun portalı da www.tipeez.com. Kasım ayında yayına başlamış bu portal ve kısa sürede 20 bini aşan kayıtlı üyeye ulaşmış. Siteyi kullanan çocukların ve gençlerin herhangi bir şekilde zarar görmesini engellemek ve çocukları korumak için özel önlemler alınmış. Bu nedenle, Tipeez.com’da yüksek seviyeli tarama içeren ve ebeveyne kontrol yetkisi sağlayan ‘’Word Up!’’ isimli, kullanıcılara kişisel bilgi açıklamadan veya kaba bir dil kullanmadan, başkalarıyla konuşma özgürlüğü veren patentli bir program kullanılıyormuş. Gençleri korumak adına güzel bir çalışma değil mi?
Bir de oyunseverler için düzenlenen kampanyadan bahsedip, mektubumu bitirmek istiyorum. 1 oyun alan gnctrkcll’liye 2 oyun ücretsizmiş. 28 Şubat 2010 tarihine kadar geçerli olan  kampanyada 818 farklı oyundan oluşan toplam 150 bin adet oyun stoğu varmış. Ayrıntılı bilgiyi www.gnctrkcll.com adresinden edinebilirsin.
Bu haftalık mektubumu bitiriyorum. Haftaya kadar daha güzel bilgiler verebilmek için araştırmaya devam edeceğim. Görüşürüz, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:753

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN