Mektup 29 TEMMUZ 2011 / 17:05

Merhaba,

“Size mutlu olmak için 14 bin sebep veriyoruz”. Tam benim gibi mutlu olmasını bilmeyenler için söylenmiş bir söz. Bu hafta bunalımların gölgesinde başlıyorum mektubuma. Mutlu olamadığım için affet beni olur mu? Biraz önce yazdığım cümleyi mutluluk kitabını tanımlamak ve sana tanıtmak için yazdım. Barbara Ann Kipfer’ın “Mutlu olmak için 14.000 sebep” adlı kitabı 2 milyondan fazla satmış ve bestseller olmuş. Bizi mutlu eden her şey hakkında sıra dışı, dürten, karşı konulamaz küçük şeyler listesi hazırlanmış. Objeler, mekânlar, düşünceler, kutlamalar, her gün yediğimiz ekmek bizi mutlu etmek için sıralanmış her şey. Kitap hakkında bir tanımlama da patlamış mısır gibi baştan çıkarıcı olmasıymış. Beni ne olursa olsun mutlu etmez ama okumak isterim yine de.
Bir başka kitap da okul öncesi çocuklarımız için. Pearson Türkiye okul öncesi çocuklarımızın etkileşimli öğrenmeleri için İlk Oyunlarım serisinin Hayvanlar, Sayılar ve Taşıtlar başlıklı üç kitabını Türkiye’de satışa sunmuş. Bu üç kitap çocukların temel kelime bilgisini geliştirme, matematik kavramlarını anlama, şekilleri tanıma ve soru – yanıtlara karşılık verme gibi konularda bilgi edinmesi ve özgüven kazanması amacıyla yazılmış. Her kitabın kapağında, kitabın içeriğine paralel olarak hazırlanmış CD-ROM’lar yer alıyormuş. Okul öncesi çocuğu olanlar için tavsiye edilen bu kitapları kitabevlerinden edinebiliriz.
Birçok işi bir arada yürüten milletvekilimiz Emrehan Halıcı, çevrimiçi mantık ve zekâ oyunları yarışması olan Soru Maratonu ve PuzzleUp 2011’in yayınına başlamış. Soruların ve yarışma dilinin İngilizce olduğu PuzzleUp ise her yıl olduğu gibi dünyanın dört bir yanından zeka soruları meraklılarını bilgisayar başına toplayacak. Her iki yarışma da, 20 hafta sürecek. Bu süre boyunca her hafta yarışmacılara bir soru yöneltilecek. Sorular Çarşamba günleri Türkiye saati ile 14:00’te yayınlanacak. Her soru için cevap verme süresi, soru yayınlandıktan bir gün sonra başlayacak ve yarışma sonuna kadar sürecek. Ancak her soru, yayınlandığı hafta içerisinde cevaplanması halinde, yarışmacılara ek puan getirecek. Bunun dışında yarışmacılar, sorunun doğru yanıtlanma oranına göre de ek puan alabilecekler. Her iki yarışmaya da katılım ücretsiz olup www.tzv.org.tr ve www.puzzleup.com adreslerine girmen yeterli olacak.
Kızının adını göklerde uçan bir uçağa yazdırmaya ne dersin? Bunun için www.dunyaninenguzelhediyesi.com adresine girip fotoğraf yükleyip, kampanya formunu doldurmak yeterliymiş. Pegasus’un Boeing 737-800’lere Pegasus aile bireylerinin son doğan kız çocuklarının adını verdiğini daha önce sana söylemiştim. Şimdi de bu gelenek haline getirip bunu misafirleri ile paylaşacakmış. Pegasus Hava Yolları’nın Aralık ayında teslim alacağı 26 ve 27.’inci Boeing 737-800’üzüne kızının ismini vererek, onun adını göklere yazdırmak isteyen 10 yaşına kadar kız çocuğu sahibi olan ebeveynler, 31 Ağustos 2011 tarihine kadar kampanyaya katılıp çocuklarına anı olarak saklayabilecekleri bir animasyon film sahibi olabileceklermiş. 05.09.2011 tarihinde gerçekleştirilecek çekiliş ile 2 talihli minik kız misafir; isim ve soyadının baş harfi uçukların burun kısımlarına yazılacakmış.
Haydi bu kampanyaya sen de katıl diyerek bu haftalık mektubumu bitiriyorum. Haftaya görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:832

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics