Mektup 12 AĞUSTOS 2011 / 17:27

Merhaba,

Mektubuma Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden gelen bir e-postayı seninle paylaşarak başlamak istiyorum. Sorunlu internet kullanımı psikiyatrinin en yeni ilgi alanlarından biri haline gelirken, ülkemizde genç nüfusun yüksekliği ve internet kafelerin kontrolsüzce yaygınlaşmış olması bu henüz yeni tanımlanmakta olan hastalık için oldukça uygun bir zemin oluşturuyormuş. Bu bağımlılık nasıl anlaşılıyor diyorsan onun da açıklaması yapılmış. Sosyal fobi, depresyon, anksiyete bozuklukları, utangaçlık, içe dönüklük, kişilik bozuklukları ve dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunun internet bağımlılığında en sık rastlanan psikiyatrik tanılar olduğu kaydedilmiş. Genellikle aşırı internet kullanan kişilerin aileleri aracılığıyla psikolog ve psikolojik danışmanlara başvuru yapılırken, önümüzdeki yıllarda bu sorunun ülkemizdeki psikiyatri pratiğinde daha çok yer alacağı öngörülüyormuş. Gördüğün gibi her şeyin olduğu gibi bunun da suyunu çıkarmışız millet olarak.
Hepsiburada.com, Anadolu’nun dört bir yanından gelen yöresel tatlara ve meşhur markaların enfes ürünlerine ev sahipliği yapıyormuş. Hakiki Afyon sucuğundan Tokat pastırmasına, Erzincan tulum peynirinden, Kayseri mantısına; size memleketinizi hatırlatan lezzetleri şimdi bir tık’la sofralarımıza getiriyormuş. Hemen denemekte fayda var.
Geçen haftalarda yazmıştım tilki.co tarafından düzenlenen blog yarışmasını. Yarışmada kazanan talihli İzmir’den Nilüfer Çift, Alanya’nın güzel otellerinden birisinde çift kişilik tatiline gitmiş bile.  Ayrıca ilk üçe giren talihlilere sahiplen.com’dan özgün eserlerini koruma altına alacakları zaman damgası kontörü hediye de edilmiş.
Kimya şirketi Basf pek çok ülkede çocukların ilgisini gören Kids’Lab projesini Türkiye’de de hayata geçiriyormuş. 6-12 yaş gurubundaki çocuklara, hayatın içinden deneylerle kimyayı sevdirmeyi amaçlayan BASF Kids’Lab’in ilk durağı İstanbul’daki İstinyePark Alışveriş Merkezi olmuş. Burada her saat başında gerçekleştirilen eğlenceli deney seanslarına çocuklar katılabilmiş. Basf’ın bu tür etkinlikleri devam edecekmiş. Kimyayı sevdirmek için çok iyi bir yol bence.
Son olarak başarıya ulaşmasını ve çoğalmasını arzuladığım bir projeden bahsetmek istiyorum. UNICEF’in Türkiye’deki 60. hizmet yılı çalışmaları kapsamında, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ile birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen Stars of Istanbul Projesi bu. Amacı ise, sanat aracılığıyla, ülkemizde 9-14 yaş arası okul dışı kalmış tüm çocukların hızlandırılmış eğitimle yaşıtlarının seviyesine getirilmesi için gerekli fonların yaratılmasına katkıda bulunmak. Bu süreçte İstanbul yüzlerce yıldır ile donanacak, yıldızlar parlayacak ve her parlayan yıldız 100 çocuğu okutacak. 8 Eylül 2011 tarihinde Istanbul Kongre Merkezi’nin terasında tüm yıldızların birarada görülebileceği bir davetin ardından tüm yıldızlar, şehrin 6 büyük ilçesinde (Beyoğlu, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy, Fatih, Şişli), Sabiha Gökçen-Atatürk Havalimanları, alışveriş merkezleri ve ana caddelerin çeşitli noktalarında Eylül ile Kasım ayları arasında, 3 ay boyunca görülebilecekmiş.
İstanbul yüzlerce yıldız ile donanacak, yıldızlar parlayacak ve her parlayan yıldız 100 çocuğu okutacak.
Daha fazla ayrıntı istersen www.starsofistanbul.com adresini tıkla diyerek mektubumu bitiriyorum. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:834