Mektup 11 EYLÜL 2011 / 17:32

Merhaba,

Bugün mektubuma Java platformları ile ilgili bir kitapla başlamak istiyorum. Murat Balkan Java Me adlı kitabında Java Micro Edition’u tüm detaylarıyla ele almış. Mobil bir uygulamanın Nokia, BlackBerry, Samsung, Sony Ericsson, Motorola ve diğer birçok üreticinin telefonları üzerinde ve o cihaza özel ayrıca bir derleme yapmadan çalıştırabilmek, yazılım geliştiriciler için büyük kolaylık sağladığı biliniyor.  Kitapta 50’nin üzerinde örnek program kodu, açıklamalarıyla birlikte verilerek mobil programcılık dünyasına adım atmak isteyenlere bir kaynak sunulmuş. Tüm Türkiye’deki kitapevleri ve çevrimiçi satış sitelerinde bulabilirsin bu kitabı. Ayrıntılı bilgi için de satis@pusula.com adresine e-posta atabilirsin.
Geçen hafta İstanbul Beşiktaş Çıtır’da “Gelin Bilgisayarınıza Linux Kuralım” etkinliği düzenlenmiş. Linux camiasının buluşması ve özlem gidermek için yapılan bu buluşmayı Devrim Gündüz planlıyor. www.gunduz.org ve http://twitter.com/devrimgunduz sitelerine girerek daha ayrıntılı bilgiyi kendisinden alabilirsin.
Şimdi sırada iyi yeni oyun var. Sony, en iyi FPS oyunlarından biri olarak kabul edilen Resistance serisinin üçüncü oyunu Resistance 3’ün satışa çıktığını duyurdu geçen hafta. Oyunun (sadece tek oyun) tavsiye edilen satış fiyatı 139 TL olarak açıklanırken, Special Edition 169 TL, Survivor Edition ise 289 TL olarak satışa sunulmuş. Konusu 1950’li yılların ABD’sinde geçen oyunu edinmek istersen hemen harekete geçmen lazım. www.eu.playstation.com adresinden oyun hakkında daha ayrıntılı bilgi de alabilirsin.
Şimdiki oyun konserve sektöründen diyeceğim şaşıracaksın. Euro Gıda’nın markası Melis, konserve sektörü için geniş kapsamlı etkileşimli kampanya başlatmış.  www.melisletamtadinda.com web adresi üzerinde gerçekleştirilen etkileşimli oyun ile Türkiye ve dünyada ilk etapta 1 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyormuş. Dünyanın en popüler oyunlarıyla rekabeti hedefleyerek hazırlanan oyun, Melisia Adası’nda bir Melis Kamyonu’nun yönetilmesi üzerine kurulurken, oyuncuların başlama ve bitiş noktası boyunca yaşadığı gerçek aksiyonlar puan kazanıp kaybetmelerine yol açıyormuş. Tüm kesimleri hedefleyen oyun, tüketicilerin konserve ve soslara ilişkin doğru bildikleri yanlışlara dikkat çekerek, bilinçlendirilmelerine katkı sağlayacak bence.
Son olarak “Hayat Sevinçliği” konulu sergiden bahsederek mektubumu bitirmek istiyorum. Pera Sanat Galerisi sergi sezonunu, Ukraynalı sanatçı Lesya Demchenko’nun “hayat sevinçliği” kavramında yarattığı eserlerinden oluşan bir sergiyle açıyormuş. 05-25 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleşecek sergide, farklı mekanlarda canlı renklerle bezenmiş insan figürlerinin ortaya çıkardığı hayat coşkusunun tuvallerdeki yansımasını görmek mümkün olacakmış. Güneş dolu resimler, canlı renkleri ve orijinal kompozisyonlarıyla farklı mekanlara yerleştirilmiş insan manzaraları sunuluyormuş tablolarda. Merak ettim açıkçası bu resimleri görmek istiyorum, plan yapalım birlikte.
Haftaya görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:837