Mektup 25 EYLÜL 2011 / 16:52

Merhaba,

Mektubunuz var sayfasını beğenenler artmış biliyor musun? Güzel bilgileri paylaştığımı söylüyorlar ve beğeniyorlar, Facebook’ta bir sayfa mı açsam diye düşünmüyor değilim. Neyse bu kadar kendini övmek yeter, hemen yeni ve güzel konulardan bahsetmeye başlayayım.
Adli Bilişim adlı kitap, kitapevlerinde ve çevrimiçi kitap satış sitelerinde satışa sunulmuş. Türkay Henkoğlu’nun kaleme aldığı Adli Bilişim kitabı, ülkemizde son yıllarda artan bilişim suçlarının tespiti ve değerlendirilmesi konusunda verdiği güncel bilgilerle bir ilk olma özelliği taşıyormuş. Detaylı ve örneklerle güçlendirilen yalın anlatımı sayesinde konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için temel bir başvuru kaynağı imiş. Olay yerinde bulunan sayısal delillerin tespit edilmesi, toplanması, muhafazası, laboratuvar ortamında delillerin açığa çıkartılması, incelenmesi, analizinin yapılması ve nihai olarak bilirkişilik-raporlandırma süreçlerini de içine alan tüm adli bilişim aşamaları teknik ve hukuki yönleriyle ele alınmış. Şu günlerde kafalardaki soru işaretlerini giderecek bir yayın bence.
Yelkencilik dünyasının yeni rekoruna kavuştuğunu herhalde sen de ilgin olmadığı için bilmiyorsundur. Uzun süredir havacılıktaki ses sınırının eş değeri olarak değerlendirilen yelkencilik dünyasının efsanevi 50 deniz mili sınırı, Alain Thebault’un Hidropteri, 56,3 deniz mili hızıyla olağanüstü bir performans göstererek daha önceki rekorları alt üst etmiş. Hidropter dünyanın en hızlı deniz taşıtıymış. Hidropterin işletim ilkesi; yüzmemek ve bunun yerine hava ve suyun keşişim noktasında uçmak. Bunu başarmak için, çift omurgalı yelkenli, hız arttıkça teknenin omurlarını sudan kaldıran hidrofillerle (ya da su altı kanatlarıyla) donatılıyormuş. Omurgalar, hidrodinamik sürüklenmeyi azaltan 10 deniz mili (18,52km/s) hız düzeyinde sudan tamamen ayrılıp, hidrofiller suya temas eden tek parça olma özelliğini taşıyormuş. Ve bu deniz taşıtının sponsorluğu Zenith tarafından yapılıyormuş. Bu taşıtla seyahat etmek nasıl güzeldir kimbilir.
Nihayet beklenen gün geldi ve yeni sezon başlıyor. Atölye Tayfası Perde diyormuş. Eylül ve Ekim oyunlarından bazıları İkili Oyun, Ölümüne Suçlu ve 2 perde oynanacak komedi Prova imiş. Bu oyunları izlemek istersen www.oyuncutayfasi.com.tr sayfasına girip sana uygun tarihleri belirlemen yeterli olur.
Geçen hafta yazmıştım, İstanbul Modern Sinema, 22-30 Eylül tarihleri arasında Hayal ve Hakikat sergisinin olacağını söylemiştim. Şimdi buna paralel bir film programı sunuluyormuş. Program, Derya Alabora’nın Türk sinemasında dönüm noktası olarak değerlendirdiği kadın yönetmen, oyuncu veya sinema karakterlerinin yer aldığı bir seçkiden oluşuyormuş. Sekiz filmin bulunduğu programa 29 Eylül, Perşembe günü saat 17.00’de “Türk Sinemasında Kadın Temsili” başlıklı bir söyleşi de eşlik edecekmiş. Söyleşinin konukları Deniz Türkali, Derya Alabora ve Melek Özman. Daha ayrıntılı bilgi ve programı incelemek istersen www.istanbulmodern.org sitesine göz atman gerekecek.
Şimdi de alternatif medya şenliğinden bahsetmek istiyorum. Giderek ağırlaşan sosyal, ekolojik ve ekonomik krizlerden doğru ve tam anlamıyla haberdar olmak, bunların gerçek sebep ve sorumlularını cesaretle araştırmak ve politik meseleleri tüm yurttaşlarla doğrudan paylaşabilmek için özgür ve ilkeli bir medyaya ihtiyaç var. Dahası, herkesin kendi rengini ve sesini paylaşabileceği katılımcı bir ortam yaratmak, ayrımcı ve nefretli söylemlerden arınmış bir habercilik yapmak ve temelde daha güzel, daha adil, daha eşitlikçi, kısacası daha yeşil bir dünya yaratmak için medyaya düşen çok önemli görevler var. “Alternatif medya” bu yüzden hayati önem taşıyor. Yurttaş gazeteciliği yapan, katılımcı ve demokratik, etik değerlere sahip, yerelin sesini duyan ve duyuran, söylenmesinden korkulanı söyleyebilen bir medyanın varlığı Türkiye’nin içinde bulunduğu çıkmaz ve krizlerden kurtulması için şart. Yeşil Gazete, bu mücadele için yola çıkmış. 16 Ekim 2011, Pazar günü Beyoğlu Yeşilev’in yanında bulunan otopark alanında düzenlenecek Alternatif Medya Şenliği’ne katılmak isteyeceğini düşünüyorum. Katılımın kısıtlı olduğu etkinliğe katılmak ve kayıt yaptırmak istiyorsan www.yesilgazete.org adresine girmen gerekecek.
Bu haftalık benden bu kadar, haftaya yine bilişim yoğunluğunun arasında seni mektupsuz bırakmayacağım. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:839

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics