Mektup 03 EKİM 2011 / 14:38

Merhaba,

Mektubuma bilişim haftasından bahsederek başlayacaktım ama beni sarsan ve üzen bir olayı seninle paylaşarak başlamak istiyorum. Sevgili anneciğimi, meleğimi kaybettim, çok üzgünüm. Rahatsız olduğunu biliyorsun ve rahatsızlığı son aşamaya ulaşmıştı ve rabbim kendisine daha fazla ızdırap çektirmeden aldı onu benim yanımdan. Evet artık iki yanımda eksik, ne yapalım hayata bu şekilde devam edeceğiz çünkü yaşam tüm hızıyla devam ediyor. Bu arada beni destekleyen tüm sevenlerime de teşekkür ederim, yalnız bırakmadınız beni.
Yeter bu kadar duygusallık, hemen zirve ve fuar izlenimlerine geçiyorum. Günlerdir üzerinde çalışılan, oya gibi işlenen ICT Summut Eurasia – Bilişim Zirvesi’11 tüm yoğunluğuyla başlıyor. Zirvede program çok yoğun, bütün konferansları, oturumları takip etmeni öneririm. Özellikle açılış konuşmacısı aktivist, yazar John Perkins ve sosyal araştırmacı Michael McQueen’i dinlemeni isterim. John Perkins’in ekonomik tetikçi unvanını duymuşsundur herhalde. İnsanlığı küresel kapitalizmin tertip ve tezgahlarına karşı uyandırma ve uyarma misyonu edinmiş bir ‘post-modern zaman peygamberi’ olarak da nitelendirilen Perkins, ana konuşmacı olarak katılacağı “ICT Summit Eurasia - Bilişim Zirvesi ’11”de, deneyimlerini ve farklı bakış açılarını  paylaşıyor. Perkins, hakkında ortaya atılan karşıt görüşlerin ve sansasyonel tartışmaların ötesinde, kitapları ve videoları ve hakkında yazılıp çizilenlerin ortaya koyduğu kadarıyla, son derece ilginç bir yaşam öyküsüne sahip çok yönlü bir kişilik. Yıllarca uluslararası iş ve ekonomi danışmanlığı alanında zamanının en büyük kuruluşlarında Dünya Bankası ve IMF gibi örgütlerle onların kredi vereceği ülkelerin yönetimleri arasında köprü görevi gören kritik noktalarda görev yapan Perkins, birebir gözlemlediği günümüz ekonomi düzeninin yerine eski sistemin bünyesinde barındırdığı fiziksel ve zihinsel tüm sınırları ortadan kaldıracak, yeni bir ortak insanlık bilincinin oluşmakta olduğunu savunuyor. 11 Eylülün niye olduğunu en iyi bilenlerden biri olarak bildiklerini kaleme alarak “Bir Ekonomi Tetikçisinin İtirafları” isimli kitabını yazan Perkins, bugüne kadar kazandığı deneyimlerle elde ettiği farklı ve sıradışı  görüşlerini zirvede aktarıyor, bilişim teknolojilerinin bu dönüşüm sürecine olumlu ve olumsuz katkılarını vurgulayarak, çöken eskinin ve ufukta görünen yeninin çarpıcı bir karşılaştırmasını yapıyor. Gördüğün gibi bu kadar renkli bir kişiliği dinlememek olmaz değil mi? 3-5 Ekim’de İstanbul Kongre Merkezi’nde koşturuyoruz, hemen sonrası 6-9 Ekim’de de CeBIT Bilişim Euraisa fuarındayız. Orada da günlük gazete çıkardığımızı biliyorsun. Bu sene fuarın partner ülkesi Azerbaycan’mış. Ülke olarak fuara katkılarını göreceğiz hep birlikte. Fuara giriş için davetiyeyi çevrimiçi olarak www.cebitbilisim.com/tr/online_davetiye.html adresinden edinebilirsin. Benden davetiye isteme çünkü ben de internetten çıkaracağım davetiyeyi bilgin olsun. Bir sonraki sayımızda fuardan ayrıntılar da vereceğim mektubumda haberin olsun, bilişim haftası ile ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar diyorum.
Son olarak Doğan Kitap’tan çıkarılan siyaset, ekonomi, bilim ve basın dünyasında başarılı olmuş 120 ismin “liderlik” konusundaki deneyimlerini bir araya getirerek eşine az rastlanır bir yayını tanıtmak istiyorum. “Lider Öyle Olmaz Böyle Olur - Yön Veren Liderler İle Liderlik Üzerine” başlıklı kitapta genel okuyucu için olduğu kadar lise ve üniversite öğrencileri için de yararlı olabilecek birçok yaşam deneyimi yazar Sevinç Engin ile paylaşılmış. Türkiye’nin ilk bilgisayar profesörü, Başkent Üniversitesi Bilgisayar Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ziya Aktaş da bir lider olduğu için kendisinin deneyimlerine yer verilmiş bu kitapta. Aktaş Mevlana’dan bir alıntı: “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir…” diyerek bugün beyaz yakalı, mavi yakalıların yanı sıra bir işgücü tanımı daha var: Altın yakalılar…. demiş ve devam etmiş deneyimlerini aktarmaya. Haftaya bilişim haftasından izlenimler aktarmak dileğiyle mektubumu bitiriyor ve hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:840

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics