Mektup 14 EKİM 2011 / 10:41

Merhaba,

Bu hafta ICT Summit Eurasia –Bilişim Zirvesi’11 ve CeBIT Bilişim Eurasia fuarından izlenimler ve derlediklerimi aktaracağım. Ama ilk önce Steve Jobs’ı kaybettiğimizi ben de yazayım. Başarılarıyla anılacak kendisi.
Zirvede çok önemli konuklar ağırlandı. Michael Mcqueen Y Kuşağını anlattı. “Bu kuşak genellikle teknoloji bağımlısı, kendine aşırı güvenen, sabırsız, haddini bilmez, kendinden çok emin  ve saygısız olarak tanımlanıyor. Bu grubun bir bölümü için geçerli olabilir Y kuşağı çok olumlu özellikler de taşıyor. Onlar, esnek, uyum yeteneği yüksek, iyi eğitimli, sosyal farkındalık sahibi ve pek çok yönden oldukça korkusuzlar. Haklarını biliyorlar, otoriteyi sorguluyorlar ve ilgisiz veya adaletsiz olan ile mücadele ediyorlar. Tüketiciler olarak ise, Y Kuşağı deneyim odaklı, seçici, marka bilinçli, birazcık vefasız ve fiyat duyarlı” dedi.
Ekonomi Tetikçi John Perkins ise tüm dünya bir devrim yaşıyor dedi. Dünyanın her yanında ekonomik, politik krizler var ve Perkins’in tabiriyle ‘normal’ kavramı kökünden sarsıldı. Perkins’e göre, insanlık tarihinde ilk kez tüm canlılar aynı sorunlarla karşı karşıya kaldı. Herkesin aynı krizleri yaşadığını belirten Perkins, “ABD halkı dünya kaynaklarının yüzde 30’unu tüketiyor. Bir tarafta açlık, bir tarafta servet var. Çin, Hindistan, Türkiye bu tabloda farklı bir konumda. İnsanlık tarihinde ilk kez birbirimizle iletişim kuruyor, engelleri yıkıyoruz. Ülkemiz için değil, gezegen için endişelenmeliyiz. Yeni ekonomi ile ilk kez küresel bir imparatorluk var. Onu büyük şirketler yönetiyor” dedi.
Bu arada ilk defa düzenlenen ICT Summit Eurasia Awards sahiplerini buldu ve birincilik ödülü TAV Bilişim’e gitti. Zirve bunun yanı sıra birçok konferans ve panele ev sahipliği yaptı.
Gelelim fuar tarafına. CeBIT Bilişim Eurasia fuarı 6 Ekim Perşembe günü açıldı. Açılış Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Azerbaycan İletişim ve  Bilgi Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov, K.K.T.C. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Rövşan Mammadov, K.K.T.C. Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Davut Kavranoğlu eşliğinde 6 bakan ve 1 bakan  yardımcısı katılımı ile gerçekleşti. Açılış konuşmasını 13 kişilik bir protokol yaptı. O kadar kişinin konuşmasını not edeceğim diye çok uğraştım açıkçası.
Hadi şimdi de fuardan izlenimleri aktarayım.
Ford fuarda, SYNC teknolojisini tanıtıyor. Sesli olarak GPS komutu alan bir otomobil yaratan bu teknoloji,  acil yardım çağrısına kadar uzanan farklı bir yapı sunuyor. Bindiğim otomobiller nereye gidiyor sorusuna yanıt veren türden bir yeniliklerden biri bu gerçekten. Herkes bunu görmek için yedinci salondaydı. Yedinci salon akıllı yaşam konseptlerine ev sahipliği yapıyor. Yerel yönetimleri akıllandıracak su yönetiminden, şehir kartlara pek çok çözümde  yaşadığımız şehirlerde  uygulanabilecek teknolojileri görmemiz açısından yeni bir pencere açıyor. İkinci salonda da e-yayıncılıkta faaliyet gösteren Zambak Yayınları ürünlerini Einstein’e benzeyen bir yetkili anlatıyor. LCD, Plazma ve sunu cihazlarına uygun askı aparatları üreten Artelon, Eskişehir’deki fabrikasında tamamen yerli üretim yapıyormuş. Kesintisiz güç kaynakları alanında tamamen yerli üretim yapan ve 24 ülkeye ihracat yapan Enel de ürün yelpazelerindeki en büyük serilerinden biri olan ED serisini fuarda sergiliyor.
Daha birçok yenilik ve ürün var anlatmam gereken ama yerim bu kadar. Eğer çok merak ediyorsan fuara çevrimiçi davetiye bastırarak gelmelisin.
Bilişim haftasından aktaracaklarım bu kadar, haftaya rutine dönmüş halimle yeni mektubumla karşında olacağım. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:841

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics