Mektup 30 EKİM 2011 / 12:39

Merhaba,

Merhaba,
Geçen hafta ülkemiz yine deprem gerçeğiyle sallandı. Birçok şey yazıldı çizildi, insanlar yardım beklediler, gelmedi, geldi dediler ama insanlara böyle yaşamayı reva görenlere yazıklar olsun diyorum. Bu hafta yine fazla bir gündem var mektubumda ona göre, tam bir çeşni.
Tiyatrokare çocukları heyecanlı bir yolculuğa davet ediyor. “Macera Treni” çocukları bir yandan eğlendirirken, onlara kendi tarihleri, coğrafyaları ile kardeş ülkelerin tarihlerini, kültürlerini, gezilebilecek yerlerini tanıtıyor. Çocukların farklı kültürleri tanımasını, sevmesini ve  belki hiç göremeyecekleri yerlere sanal yolculuklar yaparak genel kültürlerini, görsel hafızalarını oluşturmalarını sağlıyor. Macera Treni’nin amacı sadece ülkeler ve kültürlerarası bağları sağlamlaştırmak değil, çocuklarımıza kendi tarihimizden olayları belgelerle sunmak, tarihi mekanlarımızı öne çıkararak coğrafyamız ve tarihimiz hakkında çocuklarımızı bilgilendirmek. Oyun, gelecekte belirli günler ve haftalarda bazı merkezlere özel yolculuklar düzenleyecekmiş. Örneğin; Mart’ta Çanakkale, Mayıs’ta Samsun’a sanal geziler düzenleyecekmiş. Tiyatrokare’yi takip etmekte fayda var.
Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin İstanbul Bienali kapsamında Türkiye’de ve dünyada ilk olarak gerçekleştirilen bir performansı aktarmak istiyorum şimdi de. İstiklal Caddesi’nin sesinin kaydedilerek YKK Merkezi’nin dış cephesine 3 boyutlu olarak yansıtılan enstalasyonun sergisi yapılıyor. Binanın dış cephesinde Türkiye’de ilk defa yapılan görsel şovu izlemeni tavsiye ederim.
Saç ve kozmetik cerrahi alanında çalışan Transmed geçen sene Çekül ile gerçekleştirdiği proje kapsamında her saç ekimi için 7 fidan dikmişlerdi. Sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde bu sene bu fidanların koruya dönüşmesinin sevincini yaşıyorlar. Gerçekten Elazığ Sivrice’de oluşturulan korunun bugün geldiği nokta görülmeye değer, tebrikler.
Bir sosyal sorumluluk projesi de Samsung’dan. Samsung Electronics, TOÇEV’in (Tuvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) Milli Eğitim Bakanlığı ve Show TV ile birlikte yürüttüğü “Yaşasın Okulumuz” projesi kapsamında Erzurum ve Muş’ta yenilenen 2 köy okulunu daha açmış. Şirketin proje kapsamında onarımını sağladığı okulların sayısı 9’a ulaşmış. Samsung Van ve çevresindeki okullara da el atar umarım.
Bu hafta yine bir kitap tanıtımı var sırada JavaScript’in temellerini öğrenebileceğin bu kitap, tüm web programcıları ve web programcılığına yeni başlayacak olanlar için temel bir başvuru kaynağı niteliği taşıyormuş. Kullanım kolaylığı, esnekliği ve ulaşılabilirliği ile JavaScript’in internetin betik dili olmasındaki en büyük etken olmuş ve bununla ilgili bir kitap yayınlanmış. Daha ayrıntılı bilgi ve kitabı edinmek için www.pusula.com adresine başvurman yeterli.
Son olarak da şikayetvar’ın Türkiye’nin çukur haritasını çıkardığını duyurarak bitirmek istiyorum. Burada çukur sadece simgesel bir söylem. Çukur ile iletilmek istenen asıl mesaj belediye sorunları. Bireyler yaşadıkları çukur, kaldırım, aydınlatma, kanalizasyon, çevre temizliği ve imar gibi belediye sorunlarını anında ilgili belediyeye iletecek ve bu uygulama  iPhone telefona sahip her birey telefonuna yükleyerek kullanabilecekmiş. Şikayet etmek isteyenler kolay hazırlanmış uygulama ile sorunun anında üç adet fotoğrafını çekerek şikayet konusu ve iletmek istediği şikayet notu ile birlikte Şikayetvar’a gönderilecekmiş. Gelen veriler kısa süre içerisinde çözüme ulaştırılması amacıyla belediyelere iletilecek ve böylece tek bir şikayet toplumun diğer bireylerinin sorununda çözüm bulacakmış. Pek inanmıyorum bu sistemin çalışacağını ama www.sikayetvar.com’un bu çabasını destekliyorum.
Bu haftalık bu kadar haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:844