Mektup 13 KASIM 2011 / 16:35

Merhaba,

Bayramı ve bayram tatilini de bitirdik, neredeyse yılı bitiriyoruz artık. 850. sayımıza az kaldı, heyecanlıyız tabii ki. Heyecanımızı bitirmeden nice gazeteler çıkarırız ve ben de mektup yazarım değil mi?
Her öğrenciye tablet sloganıyla duyurulan FATİH Projesi’nde tablet bilgisayarlı eğitim herkesin gündeminde. Bugün dünyanın hiçbir ülkesinde tüm K12 (ilköğretim ve lise) öğrencilerini kapsayan tabletli eğitim bulunmuyormuş ve söylenilenin aksine Portekiz, İngiltere, Kore gibi birkaç ülkede sadece pilot çalışmalar varmış. Teknoloji ve internet altyapısı çok kuvvetli olan ülkelerden Kore’de bile ilk aşamada 2012 yılında sadece 489 okulda tablet PC’li eğitim hedefleniyormuş. Kore’de ki bu çalışmanın 2015 yılına kadar hedeflenen kısmında ise tüm müfredatın öncelikle z-kitap (animasyon, video ve benzeri görseller içeren etkileşimli sayısal içerik) formatına dönüştürülebilmesi planlanıyormuş. 6 Mayıs 2011 tarihinde Avrupa Parlamentosu çevre komitesi, cep telefonları ve bilgisayarlarda kullanılan kablosuz internet bağlantısının insan sağlığı için risk oluşturabileceği ve okullarda kullanımının yasaklanması gerektiği görüşüne varmış. Böyle olduğu halde neden bizim ülkemizde tablet bilgisayarlar okullara sokulmaya çalışılıyor anlayabilmiş değilim. Daha ayrıntılı bilgi istiyorsan www.niyazisaral.net adresindeki makaleyi okuyup biraz araştırabilirsin.
“Siz hiç, bastonla yürümeyi,
Sessiz bir dünyada işaretlerle konuşarak yaşamayı,
Ya da tekerlekli sandalye ile kaldırımları aşmayı denediniz mi?
Peki ya sevinçle beklenen bir bebeğin engelli olarak doğması,
Veya ansızın bir uzvunuzu yitirmek,
Hangi duygular yaşatır, hiç düşündünüz mü?”
Makine Mühendisleri Odası milyonlarca insanımızı etkileyen engellilerin yaşam standartları üzerine bir proje yarışması düzenlemiş. Bu projede amaçlanan doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle hareketleri kısıtlanmış ya da tamamıyla ortadan kalkmış kişilerin herkes gibi yaşaması için mühendislik bilgi birikimi ve deneyimleri ile hareket kısıtlılığını kısmen ya da tamamen ortadan kaldıracak olan araç, gereç ve sistemleri ortaya koymak, var olanları daha da iyileştirmek. Ve bu proje Necdet Eraslan anısına düzenlenmiş. Necdet Eraslan kim ve projedeki ayrıntıları merak edecek olursan www.necdeteraslan.org adresine girmen gerekecek.
Bir başka yarışma da Qualcomm’un düzenlediği mobil bilişim alanında düzenlenen çalışmaların sergileneceği yarışma olacak. Birincilik ödülü 30 bin TL olan yarışmanın jürisinde değişik kişiler de varmış. www.mobilisfikriyarismasi.com adresinden daha ayrıntılı bilgi edinebilirsin.
Şimdi de Türkiye’nin yurtdışındaki başarılarından bahsedeceğim. Karel Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen Dragon Boat yarışlarında “Kurumlar Arası Dragon Boat” kategorisinde birinci olarak Türkiye’ye şampiyonluk kazandırmış. Monaco Yacht Show’da da Türk yapımı kırkı ilk kez, yüzden fazla yat sergilenmiş. Fuarda Türk üreticileri odak noktadaymış ve gözdeymiş.
Son olarak geçen günlerde vizyona giren Anadolu Kartalları filminin özel gösterisine gittiğimi ve iPad ve iPhone’lar için hazırlanan 3D simülasyonlu oyununu oynama olanağı buldum diyerek mektubumu bitirmek istiyorum. Filmin ayrıntılarını öğrenmek istiyorsan http://www.anadolukartallarifilm.com sitesine girmeni öneririm. Bu haftalık bu kadar haftaya yeniden görüşmek üzere hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:845

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics