Mektup 20 KASIM 2011 / 16:10

Merhaba,

Soğuk bir sohbahar gününden selamlıyorum seni. Bu hafta mektubuma kitap tanıtımları ile başlamak istiyorum. Senin de ilgini çekeceğini tahmin ettiğim bu kitapların ilgilisi fazla biliyorum. İlki Prof.Dr. İsmet Barutçugil’in yazarı olduğu Kültürler Arası adlı kitap. Yazar bu kitapta kültürler arası farklılıkların küresel organizasyonlardaki yönetim anlayış ve uygulamalarına yansımalarını açık ve anlaşılır bir dille ele almış, yöneticilere ve çalışanlara yeni bakış açısının anahtarlarını vermeye çalışmış. Eğer, farklı kültürlere sahip ekip arkadaşlarıyla, yöneticilerle, iş ortakları veya müşterilerle çalışıyorsak, bu kitapta bizler için ilginç ve yararlı bilgiler bulabilirmişiz. Okumakta fayda var değil mi?
Diğer kitap ise daha çok teknik uygulamalara yönelik. Kitabın adı Servlet ve JSP. Murat Balkan’ın kaleme aldığı Servlet ve JSP kitabı, birçok web sunucu tabanlı Java teknolojisinin kalbini oluşturan Java Servlet’leri tüm detaylarıyla ele alıyor. Bu kitabın Java ile sunucu taraflı dinamik web uygulamaları oluşturmak isteyen Java programcıları için yazıldığı bilgisi ulaştı bana. JSP, web servisleri, JSF gibi Java teknolojileri, servlet temellerini kullanıyormuş. Bu nedenle, servlet’lere hakim olmak, diğer Java web teknolojilerini kolaylıkla anlayabilmek açısından büyük avantaj sağlayacağı belirtiliyor. Kitabın ilgilileri satis@pusula.com adresinden mutlaka edinmeli bence.
Geçen hafta Ankara’daki bir arkadaşım Türk mucitlerin çılgın buluşları sergisinden bahsetti. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen “Siz de Buluş Yapabilirsiniz” sergisinde, fermuarlı kravattan, katlanır traş bıçaklarına, parmağa takılan diş fırçasından, horlama önleyiciye kadar birbirinden ilginç pek çok buluş yer alıyormuş. Sergi kapsamında düzenlenen eğitim seminerinde de Türkiye’nin öncü patent ve marka vekilliği bürosu Ankara Patent’in Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Mehmet Kaan Dericioğlu,  lisans ve yüksek lisans öğrencilerine ‘Fikirlerden Buluşlara Giden Yol’ konulu bir de konferans vermiş. Ankara’ya yolumuzu düşürüp ilk fırsatta bu sergiyi izlemeliyiz bence.
Bir yarışma da geçen hafta Babylon’da yapıldı ve sonuçlandı. Bu sene onsekizincisi düzenlenen ve birkaçına katıldığımız TBD-Halıcı Bilgisayarla Beste Yarışması’ndan bahsediyorum. Jürinin yarışmacılar arasında sıralama yapmakta güçlük çektiği final gecesinde ipi “The Girl Who Has Chocolate Eyes”adlı eseriyle Utar Artun göğüsledi. İkincilik ödülü “Past to the Future” ile Yavuz Durak’a giderken Orhan Enes Kuzu “I want to freedom to go places” ile üçüncü oldu. Birbirinden güzel 15 bestenin icra edildiği gecede sunuculuğu her yıl olduğu gibi İzzet Öz yaptı. Soyadı sırasıyla sahne alan yarışmacılar, eserlerini Attila Özdemiroğlu, Garo Mafyan, İzzet Öz, Borga Parlar, Hakan Özer, Şeref Oğuz, Mehmet Okonşar, Sinan Akçıl, Faruk Eczacıbaşı ve Emrehan Halıcı’dan oluşan jürinin ve kalabalık bir izleyici topluluğunun önünde sundu. Gecenin kapanışında ise Emrehan Halıcı ve XYZ Project sahne aldı. Davulda Emrehan Halıcı’ya gitarda Levent Solakoğlu, basta Cem Tuncer ve klavyede Miraç Özar eşlik etti. Fusion/elektronik müzik besteleriyle geceye renk katan kapanış konseri zevkle izlendi açıkçası.
Bir konser haberi de 25 Aralık’ta Kapalıçarşı’nın 550. Yıl etkinlikleri kapsamında Kapalıçarşı’da düzenlenecek olan Tuluyhan Uğurlu’dan. Piyano, mehteran ve üç dinin ilahilerinin seslendirileceği konseri sabırsızlıkla bekliyorum. Biletler için ayse@tuluyhanugurlu.com adresine e-posta atabilirsin.
Son olarak sana bir hatırlatma yapmak istiyorum. E-devlet şifreni iki ayda bir güncellemeyi unutma, unutursan benim gibi ikinci şifreyi almak için 10 lira vermen gerekiyor. Devlet bunu bir gelir kapısı olarak gördüğü için hiçbir şekilde de uyarılmıyorsun. Ben uyarımı yapmış olayım, benim gibi bir şifre için tekrar tekrar bir maliyet ödemek zorunda kalmayasın. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:846

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics