Mektup 27 KASIM 2011 / 18:06

Merhaba,

Yeni bir haftadan selamlıyorum seni. Ve hemen yürütülen Smyrna (İzmir) kazılarında yeni kalıntılar ortaya çıkarılmış diyerek mektubuma başlıyorum. Total’in kurumsal sosyal sorumluluk anlayışı doğrultusunda desteklediği İzmir’deki Smyrna Antik Kenti kazılarında binlerce yıllık iki adet su kanalı ve bir Roma Lahti gün ışığına çıkarılmış. Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy’un başkanlığını yürüttüğü kazılar sırasında yerin 3-4 metre altında bulunan biri 70 metre diğeri 50 metre boyunca uzanan iki adet su kanalı gün yüzüne çıkarılmış. Her iki kanalın da onlarca metre daha İzmir’in altında uzandığı tespit edilmiş. Ancak çöküntüler nedeniyle daha ileriye bugün için gidilememiş. Her iki kanaldan da halen içilebilir kalitede su akıyormuş. Kanalların Roma döneminde kent içindeki su kaynaklarından başlayarak mahalle sarnıçlarına ve çeşmelerine su taşınmak üzere inşa edildikleri anlaşılmış. İzmirliler ise kazılar sonucunda ortaya çıkarılan bu kanalları, Romalıların Kadifekale’ye gizlice çıkmak için kullandıkları bir yol olarak görüyorlarmış. Ülkemiz için olduğu kadar dünya için de önemli bir arkeolojik proje olan Smyrna Antik Kenti tarihi zenginliklerimizin arasında yer alması çok değerli değil mi?
Türk resim sanatının 3 büyük ismi Halil Akdeniz, Adem Genç ve Muzaffer Akyol “Başka Dünyalar” sergisinde bir araya gelmiş. Akmerkez ve Tunca Sanat işbirliği ile gerçekleştirilen sergi, 30 Kasım 2011 - 7 Ocak 2012 tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak. Sergi programımıza alalım hemen. Greg Kotis’in yazdığı, Barış Arman’ın çevirdiği ve Oğuz Utku Güneş’in yönettiği Sidikli Kasabası’na gitmemiz lazım. Ünlü Broadway müzikalini, Devlet Tiyatroları sahnelerinde izleyeceğiz ona göre. Bir sergi bir tiyatro etkinliğine hemen zamanımızı ayırdık.
Geçen hafta Askeri Müze Harbiye Kültür Sitesi’ndeki Naturel Beden, Zihin ve Ruh Sağlığı Festivali’ni ziyaret ettim. Buğday Ekolojik Yaşamı Desteği Derneği Yönetim Kurulu Başkanının “Doğa Ritüelleri ile Gezegenin Çakralarına Ulaşmak başlıklı sunumu da izledim. Ve insanın çağımızdaki görevini, yaşamın bir bütün olduğunu yeniden kavradım, doğadaki yerimi hatırladım. Bu sunumu tavsiye ederim.
Koç Üniversitesi, UC Berkeley Haas İşletme Okulu ve Columbia Üniversitesi ile gerçekleştirdiği işbirliğiyle Global Social Venture Competition’ı (Global Sosyal Girişimcilik Yarışması-GSVC) Türkiye’deki sosyal girişimcilerle buluşturuyormuş. Her yıl düzenlenen yarışma sayesinde hem toplumsal hem de ekonomik açıdan yaratıcı bulunan girişimciler, projelerini geliştirecek para ödülleri kazanma ve uluslararası arenada duyurma fırsatı yakalayacaklarmış.  Global Girişimcilik Haftası’nda projeye başlayan Koç Üniversitesi, yarışmanın ilk aşaması için başvuruları 19 Ocak 2012 tarihine dek kabul ediyormuş. Başvuru koşulları, yarışma şartları ve ayrıntılı bilgiye http://gsvc.ku.edu.tr adresinden ulaşabilirsin.
Bu haftalık benden bu kadar, haftaya yeniden görüşürüz, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:847