Mektup 04 ARALIK 2011 / 14:41

Merhaba,

Güneşin yüzünü gizlemediği, rüzgarın hafif hafif esip üşüttüğü, sisin her yeri kapladığı, trafiğin neden var ki dedirttiği bir günden selamlıyorum seni. Gördüğün gibi bugün içim biraz karışık. Ve bu karışıklıkla başlıyorum mektubuma.
Sırada uçurtma şenliği var, işte hayatta en çok sevdiğim şey, uçurtma uçurtmak. Fırsat bulabildiğim ilk anda zevkle, sonsuz bir mutlulukla yapabildiğim uğraşım. Dünya Engelliler Günü’nde Üsküdar Belediyesi engelliler merkezindeki engelli çocukların katıldığı bir uçurtma şenliği düzenlemiş. Rengarenk uçurtmalar yapılacak çocuklar tarafından ve sonrasında yeşil alanlara koşup gönüllerince eğlenecekler ve engelsiz yeryüzüne salacaklar uçurtmalarını. İmrendim onlara, ben de ilk fırsatta hemen uçurtmamı uçurmak istiyorum. www.ucurtmadunyasi.com sitesini ziyaret edip konuyla ilgili ayrıntıları alabilirsin.
Kadın güzelliği üzerine bir sergi “GİRLS”e gidelim şimdi de. Alman fotoğraf sanatının genç isimlerinden Manolo Ty ve İsveçli fotoğrafçı Isabell N Wedin “Girls” sergisiyle Türk fotoğrafseverlerle buluşacakmış. Kadıköy’de yer alan PhotoWorld Fotoğraf Merkezi’nde açılacak sergi Berlin’deki paralel sergiyle birlikte Almanya ve Türkiye arasındaki kültürel dayanışmayı ve barışı göstermeyi hedefliyormuş. Uzun bir süre açık kalacak sergide 23 fotoğraf yer alıyormuş. Bir erkek için asker olmak konulu 289KD adlı kitapta aynı merkezde tanıtılıyormuş. Selim Süme, askerlik döneminde çektiği fotoğraflardan oluşan kitabını imzalıyormuş. Sergi dolaşım planımıza alalım hemen ve mümkünse kitaptan kareleri de görelim.
Bir başka sergi de GAP İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen GAP Eylem Planı İletişim ve Tanıtım Projesi etkinlikleri çerçevesinde. Günümüz şartlarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki 9 kentin GAP ile dönüşümü temalı fotoğraf sergisi, 9 usta ismin kadrajıyla hayat buluyormuş. İlki 15-20 Kasım’da Şanlıurfa’da düzenlenen fotoğraf sergisi 25 Kasım-1 Aralık’ta Diyarbakır Dicle Üniversitesi Sanat Galerisi’nde, 2-9 Aralık’ta Mardin Vali Konağı Galerisi’nde, 12-22 Aralık’ta Ankara TCDD Demiryolları Sanat Galerisi’nde ve 26 Aralık 2011-24 Ocak 2012 tarihlerinde İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sanatseverlerle buluşacakmış. Ahmet Güneştekin, Coşkun Aral, Ersin Alok, Faruk Akbaş, İbrahim Demirel, İbrahim Zaman, İzzet Keribar, Sabri Özdemir ve Yakup Yener’in fotoğraflarından oluşan sergiyi İstanbul’a geldiğinde izlemekte fayda var. GAP ve sergi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi istersen www.gap.gov.tr adresine gitmen yeterli.
Son olarak da İstanbul Modern Sinema, 3-18 Aralık tarihleri arasında “Aki ve Kati” başlıklı programla Fin sinemasının en güçlü yönetmenlerinden Aki Kaurismäki’nin oyuncu Kati Outinen ile birlikte çalıştığı dokuz filmini gösterecekmiş. www.istanbulmodern.org adresindeki programı inceleyip kendimize bir de sinema bulduk mu haftayı tamamladık demektir.
Mektubuma son verirken haftaya da sinema eleştirmenliği yaparım artık diyorum. Hoşçakal...
ETİKETLER : Sayı:848

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics