Mektup 08 OCAK 2012 / 15:58

Merhaba,

Akşamları sisli, gündüzleri güneşli ama serin bir İstanbul’dan yazıyorum sana. Havaların dengesizliği bizlerin sinir sistemini altüst ediyor. Baş ağrısı, bitkinlik, yorgunluk da cabası. Ruh halimin tasvirini yaptıktan sonra mektubuma başlayayım. Eğlenceli bir yarışma var sırada. Cumartesi Şarapları “Bir Bildiğin Var” isimli bir bilgi yarışması düzenliyormuş. Cumartesi’nin Facebook sayfası üzerinden başlayan ve 17 Ocak 2012 tarihine kadar sürecek olan yarışmada katılımcıları hediye yağmuru bekliyor. Toplam 420 hediyenin verileceği yarışmada katılımcılara internet, müzik, gezi ve sinema gibi konularda eğlenceli sorular sorulacakmış. Güzel hediyelerden birini kazanmak için 18 yaşından büyük olman ve http://www.facebook.com/CumartesiSarap sayfasını beğenmen yeterli.
Türkiye Vodafone Vakfı ile Türk Kızılayı, mobil teknolojinin insanların iyiliğine hizmet etmesi misyonuyla, düzenli kan bağışında bulunmayı teşvik etmek için yeni bir işbirliğini hayata geçirdi. Klasik olarak yapılan çalışanların kan vermesiyle oluşturulan kampanyaların ötesine geçen Vodafone’un sunduğu Kızılay Kan Bağışı SMS Servisi uygulaması, bence gerçekten kan vermeyi kolaylaştırarak yaygınlaştırabilir. Neden mi?  Çünkü sadece GONULLU yazarak 5262’ye gönderilen bir SMS ile  kayıt olunan kampanyada, mesajınıza karşılık o an bulunduğun anlık konumun ve en yakın kan verme merkezi haritasıyla ve yol tarifi ile birlikte sana ulaşıyor. Kan bağışı ile ilgili  bilgileri de  bu sistem üzerinden takip edebiliyorsun. Bu hem kolaylık hem de halkın kan verme konusunda doğru bilgiler edinmesini sağlayacak bir platform sunuyor, kan vermek isteyenlere de bu pratik yolu kullanmak kalıyor.
Yıldız Teknik Üniversitesi uluslararası bir sosyal sorumluluk girişimi olan Best Buddies projesini uygulamaya başlamış. Bir engelli arkadaşlık programı olan Best Buddies Turkey gönüllüler ile engellileri arkadaş yapıyor. Bir eşleştirme töreni düzenlenmiş ve bu törende 60’a yakın Buddy ilk defa en iyi arkadaşları ile tanışmışlar. Dost Yaşam Vakfı’ndan ve Düşler Akademisi’nden zihinsel ve gelişim engelli bireyler, üniversite öğrencileriyle Haziran ayına kadar sürecek arkadaşlık programını burada başlatmışlar. Best Buddies projesinin 23 yıl önce Kennedy ailesi tarafından Kaliforniya’da kurulduğunu biliyormuydun? Projeye dahil olan son ve 50. ülke Türkiye olmuş. Proje kapsamında zihinsel ve gelişim engellilerle Buddy olan gönüllüler, programı bir sene sürdürüyormuş. Bu süreç esnasında haftada en az bir kez birbirleriyle iletişime geçiyor ve ayda en az 2 kez de yüzyüze görüşüyorlarmış.
Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı olarak Anadolu’nun farklı illerinde ve İstanbul’da yapılandırılan “Sevgi Evleri” projesinde, kimsesiz
çocukların aile ortamına benzer yapılar ve ilişki sistemi içerisinde yetiştirilmeleri amaçlanıyormuş. Bu doğrultuda küçük müstakil evlerden oluşan projede, her evde, 10-12 çocuk uzman personelin gözetimi ve ilgisi altında yaşama hazırlanıyormuş. Sevgi Evleri’nde çocuklara sıcak bir yuva ortamının yanı sıra günlük yaşamdan bekledikleri her türlü olanak da sunuluyormuş. Atos’ta yönetim toplantısındaki etkinlik için bu kez Beykoz Cumhuriyet Köyü Sevgi Evleri’ni seçmiş. Düzenlenen etkinlikte Atos yönetim ekibi, yaşları 3 ile 11 arasında değişen çocuklarla birlikte bilgisayar ve hobi odası hazırlamış. Çocukların hayatlarına dokunmak ve aynı zamanda özel ve duygusal anları paylaşmak adına güzel bir örnek bence.
Son alarak da Türk Telekom’un sponsorluğunda düzenlenen İklim Değişikliği Sergisi’ni sana aktarmak istiyorum. Santralİstanbul’da düzenlenen sergi çocuklar tarafından büyük ilgi görüyormuş. Özellikle küçük yaştaki öğrencilerin bilinçlendirilmesi konusunda önemli bir misyonu olan sergiyi şimdiye kadar 10 bine yakın ilköğretim, lise ve üniversite öğrencisi gezmiş. Bu sergiyi yarı yıl tatiline kadar açık tutarlarsa katılım yüksek olur.
Bu haftada bitirdim yazacaklarımı, haftaya yeniden görüşmek üzere hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:853

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics