Mektup 22 OCAK 2012 / 15:05

Merhaba,

Yeni bir haftadan selamlıyorum seni. Ve hemen bir başvuru duyurusu ile başlamak istiyorum. İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı’nın “Avrupa Birliği - Türkiye Kültürlerarası Diyalog: Kültür ve Sanat Hibe Programı” kapsamında tasarlayıp üstlendiği “North Aegean Narratives (Kuzey Ege Hikayeleri)” isimli projesi, sanatçı başvurularına açılıyormuş. Çağrı kapsamında, kültür, gelenek, din, cinsiyet ve kimlik gibi farklı konulardan yola çıkarak grup çalışması sonucu kendi kısa belgeselini çekecek, medya alanında üretimde bulunan 16 sanatçı aranıyormuş. Özellikle Türkiye’nin Kuzey Ege Bölgesi’nde ya da Yunanistan’ın Midilli Adası’nda yaşayan genç sanatçılara yönelik olan bu çağrı, aynı zamanda Yunanistan ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan tüm sanatçılara da açık. İstanbul Dijital Kültür ve Sanat Vakfı bu projeyi Yunanistan’daki proje ortağı KEDE - Center for Research and Action on Peace ve hem Yunanistan, hem Türkiye’den diğer Yunan ve Türk proje iştirakçileri ile birlikte yürütüyormuş. Tanıdıkların arasında konuyla ilgilenebilecek kimse varsa detaylı bilgi için NorthAegeanNarratives.org sitesine girmelerini önerebilirsin.
Gezgin bir ruh tarafından çekilmiş fotoğraflar ve onlara iliştirilmiş mesajlar ile yeni bir sergi, İdart Sanat Galerisi’nde meraklıları ile buluşuyormuş. Sergi, gezgin ruhu ile Bodrum’dan çıkan ve tüm gezgin ruhlara ‘hadi durmayın’ mesajı vermek isteyen Melis Özdil tarafından açılıyormuş. 5 Şubat’a kadar açık kalacak sergiyi birlikte izleyelim diyorum.
Şimdi de bir kitap tanıtımı var elimde. Bu kitabın sahibi de tanıdığımız biri aslında. Süleyman Akbulut, bir askerin baştan sona yıkılıp yeniden kurulan yaşamına odaklanarak “Bir asker, anti-militarist olabilir mi?” diyor. Bir çatışma sonrası yaralanan bir subayın, (Yüzbaşı Yılmaz Varlık’ın) fiziksel yaraları iyileştirildikten sonra, ruhunda açılan derin yaraların tedavi edilmesi için gönderildiği İstanbul’daki askeri hastanede, geçmişiyle hesaplaşırken adım adım anti-militarizme yürüyüşünün hikâyesi “Her Savaş Bir Tanrı Öldürür” adlı bu kitapta anlatılmış. Doğan Kitap tarafından yayınlanan kitabı edinmeni tavsiye ederim.
Uzun zamandır beklediğim bir uygulamayı Takiplen.com yapmış. Takiplen.com’a kan grubunu girdiğinde, bir gün kana ihtiyaç duyarsan sisteme kan grubunu girmiş ve kan aranıyor duyurusu almak isteyen tüm üyelere acil kan ilanı SMS ile gönderilecekmiş. Hemen üye oluyorum bu siteye.
Social Inclusion Band kış sezonu boyunca devam edeceği Babylon konserlerinin ilkini gerçekleştirdi. Social Inclusion Band yaz boyunca Rock’n Coke, Efes One Love, İKSV ve Akbank Caz gibi Türkiye’nin en önemli festivallerinde sahne alarak performanslarıyla göz kamaştırmıştı. Grup her ay yine Babylon’da  şarkılarını seslendirmeye devam edecek. Hemen program yapıp gidelim. Daha ayrıntılı bilgi istersen www.duslerakademisi.org sitesine girip bakman yeterli.
Son olarak gazetemize verilen bir ödülün sevincini ve gururunu seninle paylaşmak istiyorum. Aka Koleji Bilişim ve İnternet Kulübünün öğrencileri ve öğretmenleri arasında düzenlediği anketler sonucunda “Yılın En Başarılı Sektörel Gazetesi” ödülü BThaber’e verildi. Özellikle gençlerimiz tarafından verilen bu ödülün bizim için apayrı bir anlamı var. Aldığımız ödüle ve sizlerin beğenisine layık olmak için, renkli ve dolu dolu içeriklerle her hafta çıkmaya devam edeceğiz.
Haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:855

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics