Mektup 29 OCAK 2012 / 13:44

Merhaba,

Biliyorsun içinde bulunduğumuz iki hafta yarıyıl tatili. Ben de yarıyıl tatilindeki animasyon filmlerden bir çeşni hazırladım sana ve mektubumu bu şekilde yapılandırdım. Tabii ki çocuklar tatil ve yollar çok güzel bomboş ama bu konumuz değil. Animasyon filmler ve gösteriler çocukların ilgiyle izleyeceği ve tepkiler verecekleri şekilde hazırlanmış. Öncelikle dünyaca ünlü dans topluluğu Anadolu Ateşi’nin çocuk gösterisi Kıvılcım’a değinmek istiyorum. Çocuklar kadar gençlerin ve yetişkinlerin de büyük bir keyifle izleyeceği Kıvılcım, Anadolu Ateşi’nin yeni gösterisi olarak sahnede keyifli saatler yaşatıyor. Türkiye’nin profesyonel çocuk dans topluluğu olan Kıvılcım, 4-12 yaş aralığında 80 yetenekli çocuktan oluşuyor. Bu muhteşem dans gösterisi için çocuklar, 2 bin çocuk arasından sınavla seçilmişler. Projenin çalışmaları 2 yıl sürmüş ve çocuklar haftada 5 gün, günde 6 saat prova yapmış. Gösteride çocuklar 90 dakikalık performansındaki koreografinin yanı sıra içinde akrobasi ve yeni koreografilerin de bulunduğu bir gösteri ile sahneye çıkıyorlarmış. Anadolu topraklarının zenginliklerinden derlenen koreografi, etnik ve modern dans kurgusu ile sahneye taşınıyormuş. Gösteri Anadolu Ateşi ve Troya gösterileri gibi yurtiçi ve yurtdışında pek çok turneye katılarak kültürümüzü dünyaya tanıtacakmış. Çocukların küçük yaşlarda sanatla tanışmalarını, dünyaya bakış açılarını sanat ile harmanlamalarını sağlayacak olan gösteriyi izlemeyi çok isterim.
Şimdi de  dokuz canlı kahraman Çizmeli Kedi’nin üç boyutlu filminden bahsedeyim. Sinemaseverlerin ve çocukların heyecanla beklediği Çizmeli Kedi büyüleyici animasyon görüntüleri ile vizyona girdi. Çizmeli Kedi, DreamWorks Animation SKG tarafından 2001 yılından bu yana yakın çalıştıkları Intel’in teknolojileri kullanılarak hayata geçirilmiş. Son 3 yılda üç boyutlu animasyonun gelişmesiyle birlikte iki şirket başarılı animasyon filmler yaratabilmek için Intel’in sunucu teknolojisine dayanan güçlü bir teknolojik işbirliği yapmış. 2008 yılında Dreamworks bilişim altyapısını Intel mimari tabanlı bir sisteme dönüştürmüş. Bu da sanatçıların yeni 3-D yüksek kaliteli görüntüleri daha hızlı “render”lamak ve bu görüntüler üzerinde daha rahat oynamak amacıyla yeni 3-D yaratma araçları ile çalışma olanağı tanımış. O dönemden bu yana Intel yazılım mühendisleri Dreamworks’te bilgisayar işlemcilerinin güç ve performansının avantajlarını sunan yazılımları yaratarak kilit rol oynuyormuş. 132 dakika uzunluğundaki Çizmeli Kedi’nin oyuncu kadrosunda Emma Watson, Robin Williams, Rupert Grint ve Debby Ryan gibi ünlü isimler yer alıyor. Çizmeli Kedi, aynı ismi taşıyan bir Avrupa halk masalından beyaz perdeye uyarlanmış. Cingöz ve iş bitirici özelliğe sahip bir kedi olan Çizmeli Kedi, annesinin ona hediye ettiği çizmelerinden dolayı bu ismi alıyor. Asil ve güçlü bir görüntüsü olan kahramanımız aynı zamanda en insansı kedi olma özelliğini taşıyor. Onun derdi şöhret olmak ve ayrıca da zenginlik. Altın Yumurtlayan kazı çalmaya karar verdiği an kendisini soluksuz bir maceranın ortasında bulan Çizmeli Kedi, Humpy Dumpty ve Kitty Softpaws’u da bu maceraya ortak ediyor. Onların Altın Yumurtlayan Kazı çalma maceraları hem heyecanlandırdı beni hem de gülme krizine soktu. Çizmeli Kedi’yi Antonio Banderas, Humpy Dumpty’yi Zach Galifianikis ve Yumuşak Pati Kitty’yi Salma Hayek seslendiriyor. Ben ve oğlum büyük keyif aldık filmden sana da tavsiye ederim.
Son filmimiz Antartika’da geçen bir komedi macera filmi Neşeli Ayaklar. Filmin konusu şöyle: Antartika’da yaşayan İmparator penguenlerinin her birinin ruh eşini bulmak ve etkilemek için bir “Kalbe Seslenen Şarkı”sı olmalıdır. Ve bir gün bu toplulukta şarkı söyleyemeyen bir penguen dünyaya gelir. Kahramanımız Memphis ve Norma Jean’in oğlu Mumble dünyanın en kötü şarkıcısıdır. Ancak, nasıl olduysa kendisi çok iyi tap dansı yapar. Büyük küçük herkesin yoğun ilgi gösterdiği film ABD’de 42,3 milyon dolar hasılat elde etmiş. Çok seviyorum bu tür animasyon filmlerini, henüz büyümemişim sanırım. Hadi haftasonu da bu filmi izlemeye gidelim.
Bu haftalık benden bu kadar haftaya yeniden görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:856

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics