Mektup 05 ŞUBAT 2012 / 14:45

Merhaba,“Kardır yağan üstümüze geceden,
Yağmurlu, karanlık bir düşünceden,
Ormanın uğultusuyla birlikte
Ve dörtnala dümdüz bir mavilikte
Kar yağıyor üstümüze, inceden.
Sesin nerde kaldı, her günkü sesin,
Unutulmuş güzel şarkılar için
Bu kar gecesinde uzaktan, yoldan,
Rüzgâr gibi tâ eski Anadolu’dan
Sesin nerde kaldı? kar içindesin!...
Ahmet Muhip Dıranas”


Buz gibi bir hava ve bembeyaz örtü her yeri kapladığı için böyle duygusal oluyor insan ve ben de mektubuma böyle başlıyorum.
Senin Mısır ve gizemleri üzerine merakını biliyorum. Onunla ilgili bir konferans düzenlenecekmiş 19 Şubat’ta, kayıt yaptır şimdiden. Swissotel’de Fernand Schwartz tarafından gerçekleştirilecekmiş Antik Mısır’ın Gizemi konulu konferans. Mısır sembolleri, kutsal coğrafya ve ışığın piramidi konularının ele alınacağı konferansla ilgili ayrıntılı bilgi istersen www.antikmisiringizemi.com sitesini incelemen yeterli. Konferansın ve kitap satışının geliri masraflar çıktıktan sonra Tarihe Dokunuş projesine aktarılacağını da öğrendim.
Şimdi de bir fotoğraf gösterisinden bahsetmek istiyorum. Niko Guido, diğer adı altın topraklar olan Myanmar’ın bütün gizemini yansıtmayı amaçlamış bu gösteride.  Guido, altın topraklarda 20 gün kalmış. Myanmar çalışması aynı zamanda National Geographic’in önceki sayılarında 10 kare fotoğrafla temsil edilmiş. Niko Guido, bu projesinde özellikle turistik olmayan yerlerde çekimler yapmış. Herkesin giremediği manastırlara girerek keşişleri gündelik halleriyle fotoğraflamış. Guido, Myanmar öncesinde deprem sonrasında çekmiş olduğu Haiti fotoğraflarıyla başarılı bir belgesel fotoğraf çalışmasına daha imza atmıştı. Unutmadan söyleyeyim bu gösteri PhotoWorld Fotoğraf Merkezi’nde. Niko Guido’nun hayatı ve yaptıklarıyla ilgili bilgi almak istersen de www.nikoguido.eu sitesini ziyaret etmen gerekecek.
Sizin şirketinizde staj yapacak öğrencileri nasıl belirliyorsunuz bilmem ama takiplen.com böyle bir platform oluşturmuş. Sitede gerçekleştirilen bu çalışma sosyal sorumluluk çerçevesinde ele alınarak; Takiplen bünyesinde var olan kurum ve şirketlerde gençlerimize staj olanağı sağlanıyormış. Üniversitelerle işbirliği yaparak bu çalışmayı başlatan www.takiplen.com’u takip etmek gerekir diye düşünüyorum.
Son olarak tatil severlerin seçimleri üzerine hazırlanan bir araştırmadan bahsederek mektubumu bu haftalık bitirmek istiyorum. Avrupa’nın uçak bileti arama motoru Skyscanner uzmanlarının hazırladığı Travel Trends - Seyahat Alışkanlıkları raporu, tatilcilerin son dönem eğilimleri hakkında önemli ipuçları içeriyormuş. Raporda tatil severlerin seçimleri üzerinde sosyal medyanın büyük etkisi olduğunu ortaya koymuş. Sonuçlar ayrıca dünya genelinde tatil rotası olarak Türkiye’ye ilginin arttığını gösteriyormuş. Bu araştırmayı inceleyip tatil kararını şimdiden vermen gerekir diyorum.
Bu haftalık bu kadar, haftaya tekrar görüşmek üzere hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:857

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics