Mektup 12 ŞUBAT 2012 / 17:10

Merhaba,

Yine bembeyaz örtülü İstanbul sabahından yazıyorum sana. Artık bu bizim yaşam biçimimiz olacak sanırım, sürekli kar yağacak ve soğuk olacak. Ankara ve diğer illerimizde yaşayanlar İstanbullulara şaşırıyorlar, “Ne var ki kar yağıyor ve soğuk” diyorlar ve bizim yaşadığımız çeşmekeşe hayret ediyorlar. Geçtiğimiz hafta Savunmada Bilişim Konferansı için Ankara’da idim. Lapa lapa kar yağmasına rağmen 300 civarındaki kalabalık bir topluluk toplantıya katıldı. Neyse sımsıcak güneşin yüzünü gösterdiği günlerin geleceğini düşünerek başlıyorum artık mektubuma.
4. Engelsiz Kariyer Akademi Buluşması kariyer portalı engelsizkariyer.com’un ev sahipliğinde düzenleniyormuş. 17. İnsan Kaynakları Zirvesi kapsamında “Engelli İstihdamında Bilişimle Dönüşüm Zamanı” konulu buluşma gerçekleşecekmiş. Buluşmada engellilerin bilişim sektöründeki işverenlere sağladığı katma değerleri ve başarılı sonuçların alınmasını sağlayarak nasıl devamlılık ve verimlilik sağladıkları görülecek. Hatta “hepsi nasıl olur?” diyorsanız bu ve buna benzer soruların cevaplarını öğrenmek, birlikte aramak için hepimizi bu buluşmaya davet ediyorlar. Zirve 15-16 Şubat tarihlerinde, buluşma ise 15 Şubat’ta 11.30’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sarayı’nda olacak. Herkesin katılmak isteyeceğini düşünüyorum bu etkinliğe. Hatta bu etkinliğin sonunda 3. İşveren Farkındalık Ödülleri de sahiplerini bulacakmış. Kaydımızı yaptırıyorum, herkesin de yaptırmasını beklerim.
Abdi İbrahim ilaç şirketi 100. yaşını Van GoghAlive sayısal sanat sergisi ile kutluyormuş. Bir asırdır çalışan şirket sürdürülebilir büyüme elde etmek ve Türk ilaç sektörünü dünyada başarıyla temsil eden küresel bir oyuncu olmak için adımlarını hızlandırırken; içinden doğduğu topluma bir teşekkür ifadesi olarak, 100’üncü yılını kutlamak için böyle bir sergi düzenlemiş. 15 Mayıs tarihine kadar sürecek sergiyi Karaköy antrepo-3’te gezebilecekmişiz, programımıza aldım hemen.
Şimdi sırada iki kitap tanıtımı var. Birincisi Üç Ekoloji 9: Gönüllü Sadelik, Ekolojik yaşam başlıklı kitap şeklinde hazırlanmış bir dosya. Aslında ekolojik yaşam bir dosyanın değil, başlı başına bir derginin konusu olabilir. Zaten böyle dergiler de var. Örneğin geçtiğimiz aylarda genç yaşında yitirdiğimiz Victor Ananias’ın kurucusu olduğu Buğday dergisi, doğrudan ekolojik yaşamın öncülüğünü yapan, ekolojik yaşam denemelerinin yayılma zeminin oluşturan yayınlardan biriydi. Ancak ekolojik yaşam deneyiminin farklı boyutlarıyla tartışılmasının, mümkün olduğunu kanıtlama çabasından daha zor olduğunu kabul etmek gerek. Ekolojik yaşam ana başlığının altında ele alabileceğimiz organik üretim, ekolojik tarım, permakültür, kent tarımı, balkon bahçeciliği, geçiş kasabaları, vejetaryenlik, ekoköyler, kır komünleri vb. mevcut endüstriyel sistemin kirli havasının içinden sıyrılarak o kadar temiz bir koku yayıyorlar ki, bu denemelerin ve örneklerin politik anlamı üzerinde düşünmek ve tartışmak kolay olmayabiliyor. Bu dosyanın da bu tartışmayı başardığını iddia etmiyorlar. Ama meseleye yepyeni bir perspektifle yaklaşan, dosya yazılarının tartışmaya başlamak için bir deneme imiş. Ölümünün  ardından yayına hazırlanan bu dosya gönüllü sadelik ve ekolojik yaşam denince akla gelen en hakiki insanlardan Victor Ananias’a ithaf edilmiş. www.yeniinsanyayinevi.com sitesinden daha ayrıntılı bilgi edinebilirsin.
T. Cem Sinanoğlu ve Zeynel A. Öztürk tarafından hazırlanan Bilgisayar Öğreniyorum 2012 adlı kitapta yeni bir kullanıcının ihtiyaç duyabileceği her şey varmış. Hem hepsi bir arada, hem kolay anlaşılır bir şekilde anlatılmış. Kitapta temel bilgisayar bilgisi, işletim sistemi, ofis uygulamaları, virüsler ve güvenlik konularının yanı sıra günümüzde bir fenomen haline gelen sosyal ağ araçları da detaylı bir şekilde ele alınmış. Artık bilgisayar dünyasıyla tanışmalıyım veya bilgilerimi tazelemeliyim diyen varsa çevrende bu kitabı mutlaka edinmeli, elinin altında bulundurmalı bence. Tüm Türkiye’deki kitapçılarda ve çevrimiçi satış sitelerinde satışa sunulmuş kitabı ayrıca www.pusula.com adresinden de edinebilirsin. Evet bitirdim bu haftada mektubumu, haftaya yeniden yazmak dileğiyle. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:858

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics