Mektup 11 MART 2012 / 17:40

Merhaba,


Geçen hafta Dünya Kadınlar Günü’nü kutladık hep birlikte ve bu nedenle birçok etkinlik oldu. Şimdi bu etkinliklerin bir kısmına değinerek mektubuma başlamak istiyorum. Turkcell Türkiye’nin başarılı kadınlarını bir araya getirmiş. Sapphire Teras İstanbul’da akşam yemeği eşliğinde gerçekleşen buluşmada Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Özlem Gevrek, Nazlı Ilıcak, Demet Mutlu, Gülden Yılmaz, Hülya Koçyiğit ve Serra Akçaoğlu hazır bulunmuş. Katılımın yüksek olduğu geceye Canan Anderson’da kemal dinletisiyle katılmış.
Üyelerinin yüzde 20’si ev kadını olan icralik.com da Kadınlar Günü için özel kampanya düzenlemişti. En uygun fiyatlara ev, araba almak ya da yatırım yapmak isteyen kadınlar sisteme üye olup 6 aylık VİP Üyelik Paketi aldıklarında 6 Aylık Vip Üyelik Paketi hediye kazanma şansını kazandılar. www.ciceksepeti.com sitesi de Kadınlar Günü’nde Hollanda’dan bir tır kırmızı ve beyaz gül getirmiş. Gerçi bu çiçekleri bizim şirketimizde göremedik ama yine de böyle bir stok hazırlanması iyi olmuş. Kimbilir birilerine acilen çiçek göndermek gerekebilir değil mi? Frutation.com.tr ise çikolata kaplı rengarenk meyve buketlerini Kadınlar Günü’ne özel hediye seçenekleri ile sunmuşlar. Hizlial.com’un verilerine göre beyaz eşyada spot devri kapanmış, özel günlerde alışverişler çevrimiçi yapılıyormuş. 2012’de sevgililer gününde çevrimiçi sitelerden beyaz eşya siparişi yüzde 100 artmış geçen seneye göre. Kadınlar Günü’nde de aynı siparişin alınması bekleniyormuş ve hedeflerine ulaşmışlar. Ve bu durum sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük iller için geçerli değilmiş. Mersin, Van, Diyarbakır, Şırnak ve Mardin bu hedeflerinin tutmasını sağlayan illerin başında geliyormuş. Bu kadar Kadınlar Günü’nden bahsetmek yeter herhalde.
Victor Ananias’ın kitabı Yaşam Dönüşümdür Doğan Kitap tarafından yayımlanmış. “Bu kitabı yazacak mıyım bilemiyorum” diyordu yıllar önce bir yazısında. O kitabı yazdı ama yayımlandığını göremeden aramızdan ayrıldı. Victor Ananias’ın, ekolojik yaşam anlayışını temel alarak hemen her alanda yazdığı makalelerden oluşan kitabı, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’ndeki arkadaşları tarafından yayıma hazırlandı. Kitapta Ananias’ın kendi kaleminden yaşam öyküsü; yeni ekonomiden doğa dostu yaşama, an’ı yaşamaktan ölüme kadar yaşamın hemen her alanında makaleleri, el yazısıyla yazdığı yazıları, çizimleri, fotoğrafları ve hakkında yazılanlar yer alıyor. Bu kitabı edinmeni tavsiye ederim.
İletişim Vakfı, Celal Bayar Üniversitesi’nin Sekretaryasını yürüttüğü Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu adına bir anket yapmışlar. Bu ankette engelliler bilişim teknolojileri konusunda eşit haklara sahip olmadıklarını düşünüyormuş. Kurumların ve haber sitelerinin engelliler düşünülerek hazırlanmadığını da belirten anket katılımcıları bu nedenle bu sitelerden yeterince faydalanamadıklarına dikkat çekiyormuş. Yüzde 10’u görme engelli, yüzde 19’u fiziksel engelli ve yüzde 71’i ise engelli yakınları ve engellilerle temas halinde olan kişiler olmak üzere 131 kişi ile yapılmış bu anket. Bu ankette engelliler en önemli sorun olarak donanım ve yazılım eksikliğini göstermişler. Ne dersin bilişim şirketleri bu ankete kulak verirler mi acaba?
Son olarak LG Electronics ve Digiturk’ün işbirliğine değinmek istiyorum. Daha önce Lig TV takipçileri için geliştirilen ve Smart TV’den takip edilen uygulama sayesinde futbol keyfi ikiye katlanmıştı. Digiturk ve LG, bu kez de LG Smart TV ekranlarındaki LG Apps üzerinden Digiturk Play uygulamasını televizyonumuza indirip yükleyerek evimizde tüm programları zevkle seyredebilecekmişiz. Bunun örneğini de geçen hafta 3D yayınlanan Liverpool Arsenal maçında birebir test ettim. Teknolojiyi takip etmekte yarar var.
Bu haftalık bu kadar, haftaya yeniden yazacağım. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:862

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics