Mektup 18 MART 2012 / 15:18

Merhaba,

Bu hafta tanıtımına gittiğim bir romandan bahsederek mektubuma başlamak istiyorum. Halen Vatan Gazetesinde çalışan yirmi yıllık bir gazeteci Füsun Saka’nın romanı Zamansız adlı kitap bu. Saka, “Zamansızdı hayatımdaki her şey” dediği “Bir Chat Hikâyesi” üst başlığıyla yayımlanan Zamansız’la, farklı bir dille okurlarının karşısına çıkıyor. Romanda bir kadının en mahrem anılarını bir yabancıyla paylaştığı sayfalarda 12 Eylül işkencelerinin, tüketilmiş bir evliliğin, sorunlu ilişkilerin, ürpertici yüzleşmelerin öyküsünü okuyoruz. Roman kahramanı Efsa, chat arkadaşı Zamansız’a “Ara istasyonda olmak, orada kalmak belki de en kötüsü” diyor. Romandan daha fazla ipucu vermeyeyim, Mephisto Kitabevi’nden yayımlanan kitabı hemen edin bence.
Doğa Derneği tarafından Hasankeyf’te gerçekleştirilen basın toplantısı ile yapılan bir araştırma açıklandı. Araştırmada Hasankeyflilerin kendi yörelerindeki kültürel ve doğal mirasa derin bir bağlılık beslediklerini ve kendilerini burada yaşama hakkından mahrum bırakılmış hissettiklerini ortaya koyuyor. Taşınmaya zorlanmalarının Hasankeyf halkı üzerinde ciddi psikolojik ve sosyal etkileri olacağını da gösteriyor bu araştırma. Uzman Ebru Işıklı’nın hazırladığı araştırmada görüşülen Hasankeyflilerin yaklaşık yüzde 70’i, 11 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf’i bırakarak DSİ köyüne gitmek istemiyor. Kapadokya gibi UNESCO Dünya Mirası olup tarihlerini yaşatmak istediklerini açıklıyorlar. Hasankeyflilerin bu sesine kulak verilmesi lazım değil mi?
Bir başka sorumluluk projesi de Google Earth’ten. Tamamen bir Türk girişimi olan 3DLocationEarth.com, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile ülkemizin önemli kültür ve tarih miraslarını, 3 boyutlu modelleyerek Google Earth üzerinden tüm dünyanın sanal ziyaretine sunmuş. Proje ile; Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Sultanahmet Meydanı, Ayasofya, Mısır Çarşısı, Yedikule Zindanları, Rumeli Hisarı, Çırağan ve Dolmabahçe Sarayları, Galata Kulesi ve Kızkulesi, Ankara Kalesi, Bodrum Kalesi, Efes Antik Tiyatro ve Artemis Tapınağı, Meryem Ana Kilisesi, Aspendos, Side Antik Tiyatro, Mersin Kız Kalesi ve Antik Roma Yolu, Konya’daki Mevlana Türbesi ve Müzesi gibi Türkiye ile özdeşleşen 500’e yakın tarihi ve kültürel eser 3 boyutlu olarak sunuluyor. Eserler Google Earth’ün yanı sıra www.3DLocationEearth.com adresinden de bir arada görülebiliyor.
Soyları 65 milyon önce tükenmiş olan dinozorlara dair her tür ürüne bir tıkla ulaşmak ister misin? Tema parkı Jurassic Land’in çevrimiçi mağazası “Jurassic Land Store” İstanbul Forum Alışveriş Merkezi içerisinde açılmış. www.jurassiclandstore.com adresi üzerinden de dinazor ürünlerine ulaşabilirsin.
Son olarak ismi farklı şiveyle okunan Cihangir’in yeni kafelerinden Yımırta’dan seni haberdar ederek mektubumu bitirmek istiyorum. Sabah 7’den gece 2’ye kadar hizmet veren Yımırta Mehmet Ali Erbil ve Özgür Aras projesiymiş. www.yımırta.com sitesinden mekanla ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsin.
Bu haftalık benden bu kadar, haftaya kadar iyi bak kendine, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:863

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics