Mektup 25 MART 2012 / 15:15

Merhaba,

Eskiden yapbozlarımız vardı, hatırlıyorsun değil mi? Bu hafta modern yapbozlardan bahsederek mektubuma başlayacağım. Türk sermayesi ile kurulan Appcus şirketi tarafından iPad için geliştirilen ve 1 ay içinde 71 ülkede indirilen Yapboz oyunu Jigsawyer’ın iPhone sürümü AppStore raflarında yerini almış. Yapboz, 5 farklı kategori altında ücretsiz imajlar sunarken, farklı zorluk seviyelerinde 4 parçadan 84 parçaya kadar, kullanıcılar tarafından seçilen farklı zorluk derecelerinde yapboz oynama olanağı sağlıyormuş. Jigsawyer Pro sürümüne geçen yapboz severler ise tüm bunların yanında; çektikleri fotoğraflarla veya fotoğraf albümlerinden seçtikleri fotoğraflarla sınırsız sayıda yapboz yapabiliyormuş. App Store raflarında yerini alan gelişmiş yapboz oyunu Jigsawyer’ın indirme linki de şu: http://itunes.apple.com/us/app/jigsawyer/id502474208?mt=8
Bir başka yapboz oyunu da fotoğraf sanatçısı Şefik Bayram’ın çektiği Türkiye manzaları özel koleksiyonu. Ortaköy’den Peri Bacaları’na kadar Türkiye’nin fotoğraflandığı koleksiyon yurtdışında da büyük ilgi görmüş. Perre-Anatolian Puzzle’ın ihracatında ‘Türkiye Manzaraları Puzzle Koleksiyonu’ bir numaraya otururken en büyük talebi ise Kız Kulesi yapbozu almış. Perre-Anatolian yapbozunun tüm çeşitlerini D&R, Toyzz Shop, Özdilek, Panel Kırtasiye, Nezih, Remzi ve İnkılap Kitabevleri’yle, www.anatolian.com.tr, hepsiburada.com, puzzledunyasi, puzzledepo, puzzlegaleri, hizlial gibi internet sitelerinde bulmak mümkünmüş.
Yapbozlardan sonra sırada bir proje yarışması var. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi , lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği Uluslararası Proje Yarışmalarıyla “Yılın Yeşil Beyinleri”ni arıyormuş. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından yaşamsal üçlü olarak nitelendirilen çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 1 Mayıs 2012. Her iki yarışmaya da katılmak için öğrencilerin iki kişilik takımlar oluşturması gerekiyormuş. Takımlar yarışmaya çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında geliştirdikleri özgün projeler ile katılabileceklermiş. Yarışmanın birincisi, Haziran 2012’de finale kalan 3 takımın projelerini ODTÜ Kuzey Kıbrıs Yerleşkesinde sunmasının ardından uluslararası jüri tarafından belirlenecekmiş. http://sees.ncc.metu.edu.tr/ipc/  adresinden başvuru yapılan yarışma sonunda ilk üçe giren takımı oluşturan öğrenciler, bireysel olarak ödüllendirilecekmiş. Çevrende bu yarışmaya girmesini uygun gördüğün varsa duyurursan sevinirim.
Şimdi de başka bir projeden bahsetmek istiyorum. Türkiye’nin farklı bölgelerinden yetenekli genç oyuncuların futbol eğitimine destek veren “Türkiye’nin Minikleri, Dünyanın Yıldızları” projesi bu. Projeyi düzenleyen şirket Avea, “Türkiye’nin Minikleri, İyi Taraftar” projesiyle ‘iyi futbol izlemeyen çocuk kalmasın!’ sloganını kullanıyormuş. Bu projenin ikinci ayağı geçen haftalarda İnönü Stadyumu’nda gerçekleştirilmiş. Bu projenin amacı futbola erişim olanağı sınırlı minik taraftarların futbol karşılaşması izlemesine ve iyi taraftarlık kriterlerini öğrenmeleriymiş. Hep deriz ya eğitim şart, tabii ki futbolu spor olarak kabul edip çocukların küçük yaştan eğitilmeleri takdir edilecek bir davranış bana göre.
Son olarak da bu yılın Ejderha Yılı olduğunu ve bununla ilgili olarak Çin Filmleri Haftası düzenlendiğini biliyor muydun? İstanbul Modern Sinema, Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği işbirliğiyle Çin sinemasından yedi örneği bir araya getiren bir program sunuyormuş. Filmler, Çin kültürünün romantik komediden animasyona, Pekin operasından Konfüçyüs’e uzanan farklı yönlerini ele alıyor. Hemen film seçip izleyelim diyorum.
Haftaya yeniden görüşmek üzere hoşçakal,
ETİKETLER : Sayı:864

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics