Mektup 09 NİSAN 2012 / 12:09

Merhaba,

İçim kıpır kıpır, neden mi çünkü baharın geldiğini şu günlerde çok şükür hissediyorum! Yüzüme değen bahar rüzgarı, saat altıda aydınlık gözyüzü, doğanın binbir rengini gösteren yüzü, bana bunları hissettiren...
Umarım sen de hissediyorsundur aynı mutluluğu. Doğanın bize  cömertçe sunduğu güzellikleri kaybetmemek için onu korumak ve sürdürülebilirliği sağlamak en önemli şey tabii...
Biliyor musun Türkiye’nin ekolojik bilançosunda da borçlu çıkmışız. Ekolojik bütçemizi aşıp aşmadığımızı gösteren Ekolojik Ayakizi, Türkiye için ilk kez hesaplanmış. Sonuç: Ekolojik limit aşımı yaşıyoruz. Küresel Ayak İzi Ağı İşbirliği, Mava Vakfı  ve Garanti Bankası’nın desteğiyle gerçekleştirilen çalışma, Türkiye’nin tüketim düzeyinin  dünya genelinde kişi başına düşen doğal kaynak kapasitesinin yüzde 50 üzerinde  olduğunu gösteriyormuş. Bir iyi bir kötü haber mantığından hareketle bir de iyi haber vermek istiyorum sana.
Hem de hayli uzaktan, Bitlis’in Tatvan ilçesinden. Hüsnü M. Özyeğin Vakfı’nın 2009 yılından bu yana Bitlis’in çeşitli bölgelerinde gerçekleştirdiği projelerden yeni ve güzel bir haber kulağıma çalınan. Bölge halkının yaşamına dokunan projelere imza atan Vakfın, Özyeğin Üniversitesi, YGA (Young Guru Academy), IBM, Microsoft, Anel ve Pearson’ın işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Güneşli Okullar, Sulu Tarlalar” adlı iki projesi tamamlanmış.  Proje kapsamında ilk kez, Tatvan’da bir ilköğretim okulunun çatısına kurulan güneş panelleri ile hem elektrik üretilmeye, hem civar köylerdeki tarlaların sulaması yapılmaya başlanmış. Bunun yanında aynı okulun, içinde uzaktan eğitim amaçlı kullanılması planlanan RoundTable adlı yeni bir teknolojinin bulunduğu teknokütüphanesi de kullanıma açılmış. Bu haberler de gerçekten sevindiriyor insanı!
Sana bir başka projeden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Uzun zamandır konuşulan ve bilincin artrılmasına çalışılan e-atıklarla ilgili. TÜBİYAD Üyesi  DHL Bilgi İşlem Direktörü Hakan Uçar’ın fikriyle başlayan bir  e-Atık Projesi yapılmış. Esas önemlisi ise projenin ulaştığı sonuç. Tam bir duyarlılık örneği olan projede e-atıklar felçlilere umut olmuş. Nasıl mı? DHL yarattığı 10 tonluk elektronik atığı geri dönüşüme kazandırarak elde ettiği maddi kaynakla proje kapsamında  omurilik felçlilerine beş akülü sandalye hediye etmiş.
Geçmiş yıllarda ilgiyle izlediğim ve senin de ilgiyle izlediğine emin olduğum TEDx organizasyonlarının bir diğerini daha izlemek istersen 11 Nisan’da İstanbul Ortaköy Feriye Oditoryumu’nda olmalısın. TED’in bağımsız yerel etkinliği TEDx SilkRoad organizasyonu, konusunda öne çıkan akademisyen, düşünce liderleri ve sanatçıları “Dijital İpekyolu” temasıyla bir araya getiriyor çünkü. Organizasyon özellikle Türkiye’de mobil internet alanındaki gelişmelerin toplumun kalkınmasındaki giderek artan etkisini inceleyecekmiş. TEDxSilkRoad organizatörü Ferhan Cook etkinlikle ilgili olarak, “Bir gün boyunca gerçekleşecek TEDxSilkRoad’un katılımcıları dijital çağın yenilikçi dünyasında heyecan verici bir yolculuğa çıkaracağını söylüyormuş.
TEDxSilkRoad organizasyonunda yaratıcı endüstrilerin yenilikçi ve öncü fikirlerini katılımcılarla paylaşacak konuşmacılar arasında ise  New York Doğal Tarih Müzesi ve İpekyolu Sergisi Küratörü Mark Norell, kâr amacı gütmeyen teknoloji kuruluşu Ushahidi Topluluk Yöneticisi Heather Leson, MIT Üniversitesi Sosyal Televizyon Araştırmacısı Marie Jose Monpetit, Fransız Telekom Şirketi Orange İnovasyon Direktörü Patrice Slupowski,  önceki TED konferanslarında konuşma yapan ve Çin’de sanat eğitimi alan heykeltıraş Joey Ellis, Türkiye’nin ilk tarımsal pazarlama sosyal ağı “Tarımsal Pazarlama”nın kurucusu Tülin Akın, Endeavor Türkiye CEO’su Didem Altop ve Hollandalı sosyal iletişim tasarımcısı Karen Lancel, moda ve teknolojiyi bir araya getiren Cute Circuit’in moda tasarımcıları Francesca Rosella and Ryan Genz gibi isimler var.
Etkinliklerden bahsetmişken; biliyor musun geçtiğimiz günlerde Galata’daki bir sergi için davet aldım. GaleriBu’da “Kat Malikleri Toplantısı” isimli bir sergi. Gidip bir göz gezdireyim diyorum istersen sen de gel...
Bu haftalık da bu kadar.  Bahar sarhoşluğumuz hiç bitmesin! Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:866

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics