Mektup 22 NİSAN 2012 / 15:00

Merhaba,

İstanbul’un hortumundan, lodosundan, fırtınasından selamlıyorum seni. Ve hemen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak mektubuma başlıyorum. Hüsnü M. Özyeğin Vakfı ve Özyeğin Üniversitesi öncülüğünde, kırsal kalkınma projesi çerçevesinde yürütülen projeler arasından iki tanesi daha hayata geçmiş. Bitlis’in Tatvan ilçesi Kavar Havzası’nda 8 dersliğe sahip bir ilköğretim okulunda gerçekleştirilen projelerle çevredeki tarlalar güneş enerjisiyle sulanacak, öğrenciler uzaktan eğitimle İngilizce öğrenecekmiş. Bu nasıl olacak dersen, açıklayayım. İlköğretim okulunun çatısına kurulan güneş panelleri ile hem elektrik üretilecekmiş hem de civar köylerdeki tarlaların sulaması yapılacakmış. Aynı zamanda aynı okulun, içinde uzaktan eğitim amaçlı kullanılması planlanan RoundTable adlı yeni bir teknolojinin bulunduğu tekno kütüphane de tamamlanmış. Kurulan bu sistemle “Sosyal Girişimcilik 102 - Saha Çalışması” dersi ile YGA öğrencilerine, okuldan seçilen 6. ve 7. sınıf öğrencilerine İngilizce eğitimleri verilecekmiş. Bu gruplar her hafta 1,5’ar saatlik dersler yapacakmış. Bu derslerle öğrencilerin etkileşimli ve eğlenceli bir şekilde İngilizce öğrenmeleri amaçlanıyormuş. Çok güzel bir proje ve tebrik ederim bu konuda çalışanları.
Bir başka proje de klasik müzik konserinden. Borusan Quartet’in ‘Feel the Connection’ temalı yeni projesi kapsamında seslendirdiği ‘Connection’ isimli elektro-klasik eserin videosu, 1 Mayıs’a kadar yalnızca mobil telefonlar ve tablet bilgisayarlar üzerinden izlenebilecekmiş. Esen Kıvrak, Çağ Erçağ, Olgu Kızılay ve Efdal Altun’dan oluşan Borusan Quartet’in videosu, proje kapsamında Borusan Kültür Sanat’ın www.borusansanat.com sitesinden izlenebilecekmiş.
Sırada “Sen Olsan Ne Yapardın?” yarışması var. Takiplen tarafından düzenlenen üniversiteler arası sosyal medya yarışmasına 28 üniversite, yüzlerce fakülte ve binlerce öğrenci katılıyormuş.www.universite.takiplen.com sitesinden başvuruların yapılmaya başlandığı yarışmada öğrenciler projelerini yükleyebiliyor ve diğer projelere de oy verebiliyormuş. Yarışmaya katılan tüm projeler, proje sahiplerinin hakları kendi adlarına 5070 sayılı kanuna dayalı olarak www.sahiplen.com tarafından elektronik ortamda bedeli takiplen tarafından karşılanarak tescil edilerek korunuyormuş. Yarışmada ilk üçe girenler ödüllendirilecekmiş. Birinciye laptop, ikinciye iPad 2, üçüncüye iPhone 4 ve 4. - 10 arasındaki proje sahiplerine de çeşitli hediyeler verilecekmiş. Haydi gençler yarışmaya demek geldi içimden.
Son olarak da İstanbul Modern Sinema, Türk sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden, filmleriyle çığır açmış Metin Erksan’ın dokuz filmini sunduğunu söyleyerek bitireceğim mektubumu. Sinemanın olgunlaştığı, en iyi ürünlerini verdiği 60’lı yıllardan bu örnekler, Erksan’ın günümüz Türk sinemasındaki izlerini de gözler önüne seriyor. Erksan, ulusal olduğu kadar öznel, yenilikçi ve evrensel sinema diliyle hem Türk sinema tarihinde toplumsal gerçekçi akımı yaratmış bir “auteur”, hem de uluslararası bir yarışmada birincilik ödülü alan bir filme imzasını atmış ilk yönetmen olduğunu biliyor muydun? Sanat tarihiyle yakından ilgili, kültürel birikimiyle sinemacı ve entelektüel kimliği iç içe geçmiş olan Metin Erksan, Türkiye’nin toplumsal ve siyasi gelişmelerinden nasibini alarak yıllarca sansürle mücadele etmiş, filmleriyle olduğu kadar yazılarıyla da sinemaya büyük katkı sağladığını da benden öğrenmişsindir sen şimdi. Neyse bu büyük yönetmenin filmlerini izlemek için 29 Nisan’a kadar zamanımız olduğunu unutma.
Bu haftalık bu kadar, haftaya yazmaya devam edeceğim. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:868

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics