Mektup 29 NİSAN 2012 / 15:41

Merhaba,

Mektubuma bu haftasonu kutlanacak Anneler Günü’nü şimdiden kutlayarak başlamak istiyorum. Annelerimizin ne kadar yüce varlık oldukları söylemi az bile onlar için. İlk annesiz bir gün kutlayacağım, ne yapalım böyleymiş.
Sırada Ateksis’in Bakü’de yapılan Haydar Aliyev Merkezi Projesi var. İnsanın hayal gücünü zorlayan tasarımlarıyla tanınan Zaha Hadid’in kentin mimarisinden tamamiyle farklı bu projesi, Bakü’deki mimari anlayışı değiştiriyormuş. Şehir genelindeki binalardan farklı, yepyeni bir mimari anlayışa sahip olmasının yanı sıra, kompleksin Azerbaycan lideri Haydar Aliyev’in adını taşıması nedeniyle ülke genelinde ayrıca özel ilgi görüyormuş. Bu projede yüklenici şirket, IC Investment Holding ve Intersun Holding’in iştiraki olan “DİA Holding” imiş. Projede Bosch’un yangın dedektörlerinin kullanıldığı yangın alarm sistemi, IP CCTV, genel seslendirme ve anons, kartlı geçiş, gaz algılama ve BIS (Bina Entegrasyon Sistemi) çözümlerinin ürün sağlayıcılığı ile kurulum ve devreye alma hizmetleri de Ateksis teknik ekibi tarafından gerçekleştiriliyormuş. Şirket için önemli bir prestij bence bu proje.
Geçen hafta 29. Balkan Matematik Olimpiyatı 21 ülkenin katılımıyla ve TÜBİTAK organizasyonuyla Antalya’da gerçekleşmiş.  TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından organizasyonu yürütülen olimpiyatta; katılımcı ülkeler 6 öğrenci, bir lider ve bir lider yardımcısından oluşan ekiplerle temsil edilmiş ve toplam 130 öğrenci Sonlu Matematik, Geometri, Sayılar Teorisi, Analiz ve Cebir alanlarında ter dökmüş. 11 Balkan ülkesi ile farklı coğrafyalardan 10 misafir ülkenin katıldığı olimpiyatlarda ülkemizi 19. Ulusal Bilim Olimpiyatı’nda ve Mart ayında yapılan Matematik Branşı Takım Seçme sınavında başarı gösteren öğrencilerimiz temsil etmiş. Sonuçlarını henüz öğrenemedim, öğrendiğim zaman seninle paylaşacağım. Ama sen benden önce ayrıntıları öğrenmek istersen http://bmo2012.tubitak.gov.tr/ adresini ziyaret etmen gerekecek.
İranlı ünlü Ressam Alan yeni bir rekor denemesine imza atmış.  Deposite Outlet’te noter huzurunda halka açık olarak gerçekleştirilen rekor denemesinde ressam 1 saat içinde 10 adet yağlı boya resim yapmış. Orada olup bu anı görmek isterdim açıkçası.
Bir başka sergi içimizi sızlatıyor. 23 Ekim Van depreminin üstünden altı ay geçti ancak Van’da hayatın normale dönmesi için yapılması gerekenler bitmemiş. Hayata Destek Derneği 6 ay süren acil yardım malzemelerinin dağıtımı ve 24 adet tandır evi inşaası projesi sırasında çekilmiş, bölgeden fotoğrafların oluşturduğu Van’dan kareler sergisini derneğin Koşuyolu’ ofisinde açmış. Katılımın ücretsiz olduğu sergiyi hepimizin ziyaret edip neler yapmamız gerektiğini biraz daha düşünmemiz lazım.
Son olarak da AssisTT’nin Altı Nokta Körler Vakfı ile birlikte hayata geçirdiği Sesli Kitap Projesi’nden bahsedeceğim. Bu projede görme engellilere istihdamı içeren protokol imzalanmış. İmza töreninde Sesli Kitap Projesi için okunan kitaplar, seslendiren gönüllülerin de katılımıyla Altı Nokta Körler Vakfı’na teslim edilecekmiş. Protokol kapsamında, Altı Nokta Körler Vakfı’nın vermiş olduğu çağrı merkezi eğitimlerini başarı ile tamamlayan görme engelli üyeler, yapılacak olan mülakatlar sonunda, hizmete “Merhaba” demek için yeni eğitim programına alınarak farklı projelerde istihdam edilecekmiş. Vakıf tarafından almış oldukları eğitimler sonunda, verilecek olan yetkinlik eğitimlerini ise Eğitim ve Gelişim Müdürlüğü tarafından tüm katılımcılara ücretsiz olarak verilecekmiş. Görme engelli vatandaşları istihdam edildikten sonra kullanacakları tüm programlar, Altı Nokta Körler Vakfı tarafından verilecek olan teknolojik destek sayesinde yapılacakmış. Bu projenin reklamlarını gördüğümde çok beğenmiştim, beğenmekte haklı olduğumu bir kere daha anladım.
Bu haftalık bu kadar haftaya yeniden yazacağım, şimdilik hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:869

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics