Mektup 08 ŞUBAT 2010 / 12:09

Merhaba,

Eğer edebiyata meraklıysan ilgini çekebilecek bir haberle başlıyorum bu haftaki mektubuma. Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen Kültür Köprüleri programı çerçevesinde Goethe Enstitüsü, Türkiye’nin 24 kentinde ve 8 Avrupa ülkesinde “Avrupa Edebiyatı Türkiye’de–Türk Edebiyatı Avrupa’da” (European Literature Goes to Turkey–Turkish Literature Goes to Europe) adlı geniş kapsamlı kültür projesi başlatmış. İşte bu projeye katılan sanatçılar izlenimlerini projenin blogunda paylaşıyorlar. Son olarak Mersin’de sanatseverlerle buluşan proje, yola çıktığı Mayıs 2009’dan Ocak 2010’a dek; Avrupa’nın 8 ülkesinden konuk yazarları, müzisyenleri, tiyatro sanatçılarını ve film yapımcılarını 17 kente taşımış. Etkinliklere ve sanatçılara ait fotoğrafların da yer aldığı bloğu, blog.goethe.de/yollarda/ adresinden takip edilebilirsin. Eğer sıkı bir Facebook kullanıcısı isen de Facebook’ta da etkinliklere ait fotoğraflar, bilgi ve yorumlara ulaşabilirsiniz. Siteye girerek “Yollarda - EU Literature Goes Turkey/ Turkish Literature Goes Europe” sayfasına kaydolmanız yeterli.
mektup6Bu yılın Nobel Barış Ödülü adaylarındani biri de internet olmuş. Evet yanlış duymadın, internet, bu kez bir kişi, bir insan değil bir teknoloji Nobel Barış Ödülü’ne aday. Wired dergisi tarafından demokrasiye büyük katkı yaptığı gerekçesiyle sunulan adaylık önerisi resmen kabul edilmiş. Geçen yüzyılın en önemli buluşlarından biri internet bu kesin. Sosyal-toplumsal yaşamı, kültürleri ve de ekonomiyi kökten değiştirdi. Ayrıca haklarını savunan insanlar için müthiş bir örgütlenme aracı oldu. Yıllar önce Seattle’da küreselleşme karşıtlarının, geçtğimiz yılda İran’da rejim muhaliflerinin baskıları ve engelleri internet üzerinden haberleşerek ve örgütlenerek aştıkları geliyor aklıma ilk planda. İşte internet, bu yılın sonuna doğru açıklanacak 2010 Nobel Barış Ödülü’ne aday. Ödül komitesi esasında aday listelerini çok gizli tutar, ancak bu yıl bazı adaylar onları aday gösterenlerce basına yansıtılmış. Wired dergisinin İtalya basımı interneti Nobel Barış Ödülü’ne aday gösteren dergi. Ödülleri Kasım ayında açıklanacak. Benim merak ettiğim şey; olur da internet kazanırsa ödülü, ödülü interneti temsilen kimin alacağı?
mektup5Formula 1’i sever misin? Ben çok seviyorum ve yıllardır sıkı bir Ferrari tutkunuyumdur. Ferrari geçen hafta İtalya’da F1’de yarıştıracağı yeni modeli F10’u tanıttı. Tanıtımı izlerken benim de heyecan katsayım arttı tabii. Her zamanki gibi müthiş yine Ferrari’nin yeni aracı. Açılışta takımın yeni pilotu İspanyol Fernando Alonso ile Brezilyalı pilot Felipe Massa da hazırdı. Gönül Schumacher’i de yine kırmızı Ferrari’lerin içinde görmek isterdi tabii. Bu yıl yine İstanbul Park’ta bilişimciler toplanalım geçen yıllardaki gibi Formula 1 için, ne dersin? En azından Schmacher’in pistlere dönüşü adına.

mektup4Haiti’deki felaket bütün dünyanın yüreğini yaktı adeta. Haiti için yardım kampanyaları devam eidyor. Bir R.E.M. klasiği olan “Everybody Hurts” şarkısı müzik dünyasının birbirinden ünlü isimleri tarafından yeniden yorumlandı.
Bu şarkıdan kazanılacak tüm gelir ise Haiti halkına bağışlanacak. Haiti için araya gelen isimlerin her biri birbirinden ünlü. Mariah Carey, Jon Bon Jovi, Robbie Williams, Kylie, Rod Stewart, Leona Lewis, Alexandra Burke,
Miley Cyrus, Take That, Joe McElderry, Cheryl Cole, JLS, Mika, Michael Bublé, James Blunt, James Morrison, Susan Boyle ve Westlife. Küçük bir destek vermek istersen, bu albümü alabilirsin.
Bu hafta da benden bu kadar. Haftaya artık havaların daha ısındığı, yolların buzlanmadığı, trafiğin altüstü olmadığı, bize baharı müjdeleyen bir havada görüşmek dileğiyle.
ETİKETLER : Sayı:757

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics