Mektup 13 MAYIS 2012 / 16:36

Merhaba,

Yeni haftadan selamlıyorum seni. Umarım bu hafta güneş kendini biraz daha gösterir. Gerçi bir arkadaşım bu havaya bayılıyor, hep günler böyle geçsin diyor ama kendisine üzgünüm ben güneş görmek istiyorum diyerek mektubuma başlıyorum.
Doğu Anadolu’da yaşayan turnaların dünyadaki tüm turnalardan farklı bir alttür olduğu keşfedilmiş. Anadolu dağ turnalarının diğer turnalardan en önemli farkı başlarında kırmızı bir leke bulunmamasıymış. 20 çiftten az sayısıyla dünyanın en nadir turnası olduğu ortaya konan Anadolu dağ turnası (Grus grus archibaldii) Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Muş, Sivas ve Van’da yaşıyormuş. Anadolu dağ turnası çok az sayıda Kafkasya ülkelerinde de görülüyormuş. Doğa Derneği ve Dünya Turna Vakfı uzmanları tarafından iki yıldır yürütülen çalışmalara göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde keşfedilen Anadolu dağ turnasının dünyadaki tüm dağılım alanı Doğu Anadolu, İran, Gürcistan ve Ermenistan’da yer alıyormuş. Türkiye’de üreyen 6 çiftinin yuvası biliniyormuş. Komşu ülkelerden İran’da 1 çift, Ermenistan’da ise 2 çiftin yeri biliniyor. Ne var ki Anadolu dağ turnaları kurutma, baraj ve yol yapım çalışmaları gibi tehditler nedeni ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıyaymış. Anadolu’nun ayrılmaz bir parçası turnalar için de seferber olunmalı değil mi?
Uluslararası Lions, MD 118 Çoğul Yönetim Çevresi Konfederasyonu organizasyonunda düzenlenen, “Lions Devlet Tiyatroları Ödülleri” ödül töreni 15 Mayıs’ta düzenlenecekmiş. Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki törende, internet üzerinden, halkın ve Lionların oylamaları ile 12 dalda en çok oy alanlar arasından, üst jürinin seçtiği en iyilere ödülleri; halkın, Lionların ve basının huzurunda verilecekmiş. En başarılı kadın tiyatro oyuncu, en başarılı erkek tiyatro oyuncusu, yardımcı kadın ve erkek tiyatrocu gibi daha birçok alanda verilecek ödül töreninde bulunmak isterim açıkçası.
Şimdi sırada uzun senelerdir babasız yavrulara kucak açan bir eğitimin kurumunda okuyan bilim çocukların kazandığı ödül var. “Panic at Daçka” adlı Darüşşafaka FLL takımı ABD’nin Missouri eyaletinin St. Louis kentindeki Edward Jones Dome’da düzenlenen FLL (First Lege League) Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etmiş ve jüri ödülünü kazanmış. Takım, katıldığı bu büyük organizasyonda, “Besin Faktörü” temasıyla hazırladığı “Meatguard” isimli projesi, başarılı takım çalışması ve robotlarıyla jürinin ilgisini çekerek, “Judges Award” (Jüri Ödülü) almaya hak kazanmış. Tebrik ediyorum bu kahramanları ve daha nice başarılar kazanmalarını diliyorum.
Fobi dediğimizde kontrolden çıkan korkularımız akla geliyor.  Bunlardan bir tanesi de yetişkinlerin ve özellikle çocukların psikolojik dünyalarını tehdit eden “Doktor Fobisi”. Doktor fobisinden doğan sıkıntılar,  insanları en uç noktaya, hatta ölüme kadar götürebiliyormuş. TURKMSIC’ın önemli projelerinden biri olan ‘Oyuncak Ayı Hastanesi’ etkinliği, çocukların korkulu rüyası doktor fobisinin önüne geçmek amacıyla Türkiye genelinde çocuklarla buluşuyormuş. Bu kapsamda İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri,  Beşiktaş İstek Vakfı Atanur Oğuz Anaokulu’nda hem eğlendirici hem de öğretici amaç güden Teddy Bear etkinliğini gerçekleştirmiş. Çocuklar hem oynamışlar hem de artık doktordan korkmamayı öğrenmişler.
Elektronik atıklardan orman olur mu diye sorsam ne cevap verirsin? TMMOB  Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Beylikdüzü İlçe Temsilciliği ile bir şirket yaptığı protokole göre elektronik atıklar toplanarak imha edilecek ve proje kapsamında toplanan atıklardan elde edilecek gelir doğrudan MMO Koruluğunda ağaç dikimine aktarılacakmış. Ağaç dikimi de geçen hafta yapılan bu birlikteliği alkışlamak istiyorum.
Son olarak Can Dündar’ın 68’in dünü bugünü ve yarına bakışı konulu belgeselini izlemeni tavsiye ederek mektubuma son veriyorum.
Haftaya görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:871

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics