Mektup 27 MAYIS 2012 / 16:31

Merhaba,

Bu hafta yeniden karşındayım ve mektubuma tüm güzelliklerin seninle olması dileğiyle başlıyorum.
“Annesinin Kızı” isimli kitaptan bahsedeceğim öncelikle. Kaybetmekte olduğumuz, belki de hiç tatmadığınız yöresel anne tarifleri, annekız hikayeleri, geçmişten gelen anılarımızla biraraya gelerek Annesinin Kızı kitabında birleşmiş.  Tasarımcı Güler Sarıgöl Köymen’in geçen hafta kitapçılarda yer alan kitabı Emsan‘ın desteğiyle Boyut Yayınevi’nden çıkmış. Annelerin kızlarına, hem mutfakta hem de hayatta el vermelerine dair hazırlanan kitap, elele vererek bir şeyler üretme kültürünün devamı niteliğindeymiş. İçinde tuzlu, tatlı, ekşi ve acı tarifler ve  ana kız hikayeleri barındıran bu kitabı edinmek istiyorum hemen.
Ankara’da düzenlenen 8. Uluslararası Bilişim Olimpiyatı (E-BİKO)’nda, Özel Bahçelievler Gökkuşağı Koleji öğrencilerinin hazırladığı animasyon filmi 48 ülke, 7550 proje arasından sıyrılarak dünya birincisi olmuş. Film, Japonya’dan yardım için gelip, Van Depremi’nde göçük altında kalarak hayatını kaybeden Dr. Atsushi Miyazaki’nin insani duygularına ve yardımseverliğine vurgu yapıyormuş. Birinci olan animasyon filmi ve diğer görselleri http://gokkusagi.k12.tr/dwn/dunya_1_resim.rar ve http://gokkusagi.k12.tr/dwn/miyazaki.wmv linklerinden indirebilirsin.
16-27 Mayıs 2012 tarihinde Cannes Fransa’da gerçekleşecek olan film festivalinde, Yakın Doğu Üniversitesi’nin hazırladığı ve 1955-1974 arası Kıbrıs’ta yaşanan gerçek olayları anlatan uzun metrajlı “Kod Adı Venüs” filminin iki farklı tarihte gösterileceği açıklanmış. 200’den fazla Kıbrıslı Türk ile 12 İngiliz oyuncunun yer aldığı, KKTC, Türkiye, İngiltere, Hollanda ortak yapımı olarak yaklaşık 3 milyon TL’lik bütçeyle çekilen Kod Adı Venüs filmi, Cannes Film Festivalinin ön elemelerinden geçmiş. Film ile ilgili ayrıntı istersen:  https://www.facebook.com/CodeNameVenusthemovie adresinden ulaşılabilirsin.
Geçen hafta Voden, son kullanıcılara yönelik olarak geliştirdiği yeni iPhone uygulaması “Arazi Ol”u tanıtmış. Tanıtım ile AppStore’da 1. sıraya yerleşen uygulama, üç gün içinde yaklaşık 40 bin kullanıcı tarafından indirilmiş. Eğlenceli “Arazi Ol” uygulaması, gerçek gibi görünen aramalarla istemediğiniz ortamlardan kaçmanızı sağlıyormuş. Kullanıcılara telefon rehberlerinden veya eğlenceli karakterler arasından kimin arayacağını seçme olanağı veren uygulamada en çok ilgiyi “Sevgilim, Çisil Su ve Spor Hocam” karakterleri görmüş.  Arazi Ol uygulamasını indirmek için: http://itunes.apple.com/tr/app/arazi-ol/id506608508?mt=8 adresine girmen yeterli.
Educore University’nin yetiştirmek üzere genç dahiler aradığını duydum. Üniversite yüksek lisans programlarından olan IT Management Programı’nda; mülakatla belirlenecek 25 kişiye 6300 dolarlık program burslu olarak sunulacakmış. Bu program dahilinde, tüm eğitmen, ders malzemesi, proje geliştirme, sınıf ve laboratuvar ortamları ve diğer eğitim giderlerini Educore yüzde 100 burs vererek karşılıyormuş. İlgilenenlere duyurmakta ve www.educoreuniversity.com adresini vermekte fayda var.
Son olarak Tema Vakfı’nın duyurusunu aktarmak istiyorum. “Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün. Gömme imkanınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun. Korkmayın bu çevre kirliliği değildir aksine çevre için yeni hayattır” diyor Tema Vakfı. Haydi bu haftasonu tohumları savuralım diyerek mektubumu bitiriyorum. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:873

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics