Mektup 24 HAZİRAN 2012 / 14:58

Merhaba,

Bu hafta hayalini kurduğum sımsıcak güneş, buz gibi deniz suyunu yaşadığım tatilimden selamlıyorum seni. Evet tatildeyim ama seni mektupsuz bırakmıyorum gördüğün gibi. Her koşulda mektubumu yazarım bilirsin. Mektubumda İTÜ’nün projelerine, şampiyonluklarına yer vereceğim bu hafta.
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA), Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) ve Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) katkılarıyla her yıl ABD’nin Teksas eyaletinde düzenlenen geleneksel Mikro Uydu Yarışması’nda İstanbul Teknik Üniversitesi’nin İTÜ UYARI Model Uydu Takımı Dünya birincisi olmuş. ABD başta olmak üzere dünyanın en iyi üniversitelerinden 35 ekibin yer aldığı yarışlarda Türkiye’yi İTÜ temsil etmiş. Mikro Uydu Yarışması Tasarla, Yap, Fırlat (Annual CanSat Competition -Design Built Launch)’a katılan İTÜ UYARI Model Uydu Takımı tüm rakiplerini geride bırakarak dünya birincisi olmuş. Takım Kaptanı Uzay Mühendisliği öğrencisi Süleyman Soyer, uçak mühendisliği öğrencileri Muhammed Yılmaz ve Veysel Yağmur Saka, elektronik ve haberleşme mühendisliğinden Onur Şahin, Murat Can Kabakcıoğlu, Yunus Buğra Özer’le metalurji ve malzeme mühendisliğinden Emre Atay’dan oluşmuş bu takım. Yarışmaya İstanbul Teknik Üniversitesi’nden katılan diğer bir takım olan Lagari Model Uydu Takımı da 4. olmuş. Yarışma için İTÜ UYARI Model Uydu Takımı; İTÜ Rektörlüğü, TÜBİTAK, TEİ, THY ve Hitit Yazılım’dan da sponsorluk desteği almış.
Bir diğer yarışma da İTÜ Güneş Teknesi Takımı ABD’de düzenlenen Solar Splash yarışlarında dünya birincisi olmuş. Türkiye’den katılan tek takım olarak ABD’li 22 takımı geride bırakan “Odabaşı” dünya şampiyonu olmuş. ABD’nin Iowa eyaletinde bu yıl 18’incisi düzenlenen yarışlarda Türkiye’yi İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan Güneş Teknesi Takımı’nın Odabaşı isimli teknesi temsil etmiş. Solar Splash disiplinlerarası yeteneklerin birleştirilerek takım çalışmasını geliştirmeye yardımcı olan bir yarışmaymış. Yarışmanın temel amacı da, farklı alanlarda yetişen mühendis ve tasarımcı adaylarının birbirleriyle iletişimini ve beraber ortaya bir çalışma koymalarını sağlamakmış. Güneş Teknesi takımı aynı zamanda, “Sıralama Etabı” ve “Manevra Etabı”nda 1.lik, “Teknik Rapor ve Sunum dalında 2.’lik “Hız Etabı”nda 3.lük ve tasarımda mükemmellik ödüllerini de almış.
İTÜ ve Arı Teknokent’in ARI Çekirdek Projesi var sırada. İnovatif projelerini hayata geçirmek ve şirketlerini kurmak isteyen genç girişimcileri desteklemek amacıyla hayata geçirdiği “ARI Çekirdek projesi kapsamında yapılan ARI Çekirdek Yarışma”sında büyük final 7 Temmuz’da imiş. İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılacak final sunumu sonrası yarışmaya katılmaya hak kazanan 15 proje sahibi arasından jüri üyelerinin oylarıyla birinci seçilecek kişi 100 bin TL’lik büyük ödülün ve ARI Teknokent’te 1 yıllık ücretsiz ofisin sahibi olacakmış. Bu projeyle ilgili daha ayrıntılı bilgi istersen www.aricekirdek.com.tr adresini tıklaman gerekecek.
Bir yarışma da Turkcell ve İstanbul Modern birlikteliğinden oluşan fotoğraf yarışması “Benim Şehrim”den bahsedeyim. Bir ay sürecek “Benim Şehrim” fotoğraf  yarışmasında, yaşadığı şehrin en güzel fotoğrafını çekenler birbirinden güzel armağanlar kazanacakmış. Instagram’da yayınlanacak özel karelerin “Yaşadığım şehri seviyorum çünkü…” cümlesini tamamlayacak ve o şehrin kendine özgü özellikleri yansıtması bekleniyormuş.  Yarışmaya katılmak istiyorsan çektiğin fotoğrafları 18 Temmuz’a kadar #benimsehrim etiketiyle Instagram’a yüklemen gerekiyormuş. İstanbul Modern küratörlerinden oluşan bir jürinin yüklenen fotoğraflar arasından seçeceği haftanın en iyi 10 fotoğrafı, İstanbul Modern’in Pinterest hesabında yayınlanacakmış. Dört haftanın sonunda Pinterest’te yayınlanan fotoğraflar arasında en çok beğenilen 10 fotoğraf, İstanbul Modern küratörleri tarafından yeniden değerlendirilecek ve ilk üçe girenler belirlenecek ve birinciye iPhone 4S hediye edilecekmiş. Haydi makinenin deklanşörüne basmaya.
Bu hafta da bitirdim, haftaya tatil anılarımı anlatabilirim. Yok şaka şaka giden var gidemeyen var değil mi? Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:877
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN