Mektup 02 TEMMUZ 2012 / 12:15

Merhaba,

Nasılsın görüşmeyeli, yaz rehaveti çökse de şu günlerde sana anlatacak pek çok şey var aklımda. Hangisinden başlayayım bilemiyorum. Önce benim de bulunduğum güzel bir organizasyondan bahsetmek istiyorum sana. Çağdaş Türk Tiyatrosuna ve genç tiyatroculara destek vermek amacıyla geçtiğimiz günlerde Servodata-Progress tarafından bir ödül gecesi düzenlendi. Ödül gecesinde FMV Erenköy Işık Lisesi’nin sahneye uyarlamış olduğu 7 Kocalı Hürmüz oyunu yönetmeni Cengiz Çevik, birinci karakter olan Hürmüz rolü ile Nagehan Güler ve ikinci karakter olan Safinaz rolü ile Beste Bektaş ödüllere layık görüldü. Gecede emektar tiyatro ve sinema oyuncusu Ayla Aslancan ve genç kısa film yönetmeni Esra Öztürk de sahneye davet edildi. Ödüller de tiyatro sanatçısı Erdal Tosun ve oyuncu Hakan Bilgin tarafından takdim edildi. Ben de duygulandım bir hayli... Sanatı destekleyen her türlü organizasyonu memnuniyetle karşılıyorum keşke sayıları artsa değil mi?
Beni sevindiren şeylerden bahsederken duyduğum bir haberi de seninle paylaşmak istiyorum. İstanbul Boğazı’nı bilirsin ki seyretmesi çok güzeldir. Bazı arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla çevresinde oturması ise bazen çok yıpratıcı olabiliyor. Neden mi? Özellikle içinde bulunduğumuz yaz aylarında gece klüplerinin geç saatlere kadar devam eden nameleri, gezi tekneleri, yoğun deniz trafiği nedeniyle bazen seyrine doyum olmayan güzellik, etrafında oturanlar için gürültü kirliliği ile gölgeleniyor. Evet eğlenelim coşalım ama etrafımızdakileri de düşünerek diye geçiriyor insan içinden...Nitekim bu bölgede oturan arkadaşlarımla sohbetlerimizde sık sık gündeme gelen konuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de bir dizi düzenleme yapmış. Hayırlısı diyelim.
Gelelim bu hafta sana en çok söylemek istediğim konuya... Sanatseverler de kulaklarını açsın diyorum. Kapadokya’daki Klasik Keyifler Müzik Festivali’ni hiç duydun mu? Geçen sene Klasik Keyifler’e gitme şansım olmuştu, Kapadokya atmosferinde konser dinlemenin keyfi bambaşkaydı... Festival bu yıl dördüncü sezonuna da merhaba dedi. Klasik Keyifler bu sene 25 Temmuz-22 Ağustos tarihleri arasında 20 konser, 7 farklı atölye çalışmasına 14 farklı mekanda ev sahipliği yapıyor. Klasik Keyifler, (KK) Amerikalı kemancı ve tanınmış oda müziği uzmanı Ellen Jewett ve eşi tarihçi ve turizimci Hüsam Süleymangil’in geliştirdiği bir proje. Dünyanın her yanından müzisyenleri Türkiye’nin farklı kültürlerin kavşağı haline gelmiş çok katmanlı mekanlarında birlikte müzik yapmak için bir araya getirirerek, farklı kültürlerin klasiklerini birlikte yorumlayarak, hayal güçlerini ve anlayışlarını beslemeyi, daha evrensel bir müzik eğitimi sağlamayı amaçlıyor.
Klasik Keyifler’e bu yıl Hollanda, Yunanistan, Avusturya, İtalya, Suriye, ABD ve Türkiye’den 100’den fazla müzisyen katılıyor. Müzisyenler klasik Osmanlı müziğinden yeni eserlerin ilk seslendirilmelerine kadar geniş bir yelpazeye sahip programlar sunacak.
Türkiye ve yurtdışından katılacak müzik topluluklarının arasında Ricciotti Ensemble Solist Karsu Dönmez’in katkıları ile Atlas Ensemble üyeleri, Anatolia Ensemble, Idée Fixe ve Ankara Üniversitesi Solistleri yer almakta. Festivalin ustalık sınıfları programında ise Amsterdam Nieuw Ensemble’dan obuacı Ernest Rombout, Cenevre Konservatuarı’ndan flütçü Elena Cecconi, Bilkent Senfoni Orkestrası’ndan klarnetçi Nusret İspir, Piyano ve kemanda Birsen ve Özcan Ulucan Kardeşler ve Salzburg Mozarteum’dan kemancı Harald Herzl’in, ve Devlet Sanatçısı, BBC Senfoni Orkestrası baş viyolacısı Ruşen Güneş’in gerçekleştirecekleri çalışmalar dikkat çekiyor.
Dinleyiciler de gerçekleşecek sohbetlerle eserler hakkında daha derin bilgi sahibi olabiliyor, Festival ile ilgili detaylı bilgiye http://www.klasikkeyifler.org adresinden ulaşabilirsin, gidersen benim için de o atmosferi yaşa lütfen...
Hoşçakal
ETİKETLER : Sayı:878

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics