Mektup 08 TEMMUZ 2012 / 15:46

Merhaba,

Bu hafta mektubuma bir çağrı ile başlıyorum. Megastar Tarkan Doğa Derneği’nin Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi’nin çalışmalarını yerinde görmek için Burdur’u ziyaret etmiş. Yetkililer ile birlikte gölün etrafını gezen sanatçı, Burdurlulardan Burdur Gölü’nün kurumaması için birlikte mücadele sözü almış. Göl yoksa Burdur da yok diyerek halkın harekete geçmesi için çağrıda bulunmuş. Anlamlı bir çağrı olmuş, umarım Burdurlular gibi diğer şehirlerde yaşayan vatandaşlarımız da doğa katliamları için bir araya gelip yaptırımlarda bulunabilirler.
Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu Derneği (ETMK), “Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı (ETTA)” bünyesinde; Türkiye’de özgün ürün tasarımı konusunda geçmişten günümüze gerçekleşen üretim ve tasarım süreçlerinin kaydını tutmak, üretici ve tasarımcılara dair nesne ve arşiv malzemesini bir araya getirerek bir tasarım belleği oluşturmak üzere bir Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi (ETSM) kurmuş. Müze, Türkiye’de endüstriyel tasarıma dair bellek oluşturmak amacıyla açılan ilk sanal müze olma özelliği taşıyormuş. “Türkiye Mobilya Tasarımında Dönüm Noktası: Kare Metal - Galeri T Dönemi Mobilya Tasarımları” başlıklı ilk sanal sergisini, 1955’te Sadi Öziş ve İlhan Koman tarafından kurulan Kare Metal atölyesine ayıran ETSM, Temmuz ayında ikinci sanal sergisini açacakmış. İnternet ortamında, 1000 ürünün yer aldığı koleksiyonuyla hizmet vermeye başlayan ve web adresi www.etsm.org.tr olan ETSM’nin  çalışmalarını izlemek gerek diye düşünüyorum.
Bir de tasarım yarışması düzenleniyormuş. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği, 8. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nda genç yeteneklerini arıyormuş. Yetenekli gençler, tasarımlarını beğendirmek için kıyasıya birbirleri ile yarışacak. MOSDER üyesi şirketler, dereceye giren tasarımları satın alıp koleksiyonlarına ekleyebilecekmiş. Ve yarışmaya katılacaklar için son başvuru tarihi 20 Temmuz 2012. Yarışmanın 1. aşaması sonucu ilk 18 Finalist, 3000’er TL ve katılım sertifikası ile ödüllendirilecek yarışmaya başvuru için www.mosder.org.tr adresine girmek yeterli olacakmış. İlgilenenlerin bu tarihi atlamamaları gerekiyor.
Uzaktan eğitilerek kaptan olmak isteyenlerin olduğunu biliyorum. TTNET kaptan olma hayali olanların bu hayalini gerçekleştirmek için güzel bir paket hazırlamış. Amatör Denizcilik Tam Eğitim Paketi, yüzde 30 indirim avantajıyla www.amatordenizcilik.com adresinde satışa sunulmuş. Bu paketi satın alanlar, gerekli bilgilerin yanı sıra amatör denizci belgesi deneme sınavı paketi ve gerçek sınavla aynı sistemde çevrimiçi deneme sınavı paketiyle, kaptanlık hayallerini gerçekleştirmek için hazırlanıyorlarmış. 8 Ağustos tarihine kadar geçerli olan kampanyadan yararlanmak için “TTNET” yazıp ardından bir boşluk bırakıp TC kimlik numarasını 6606’ya göndermek yeterli oluyormuş.
Bak şimdi hepimizi yakından ilgilendiren bir bilgiyi paylaşacağım. Trend Micro güvenli şifre belirlemek için 4 basit adımı bizlere sunuyor. Nasıl yanlış şifre tercihi yapıldığı her zaman söyleniyor. O nedenle bu yazacağım bu adımları dikkatle dinlemen gerekiyor, başlıyorum sıralamaya:  1. Uzun bir şifre, güçlü bir şifrenin başlangıcıdır. 10 ila 12 karakterli bir şifre iyi bir başlangıç olabilirken, banka gibi kritik sitelerdeki şifrelerin daha da uzun olmasında fayda var. 2. Anlamlı birkaç kelime yerine dağınık kelimeler kullanın. Zira şifre iyigünler olduğunda yine saldırganların işi oldukça kolaylaşmış oluyor. Yaratıcı, kişisel ve elbette hatırlanabilecek birkaç kelime işinize yarayacaktır. Örneğin, DenizDalgalı şeklinde alınan şifre yerine MasaTopKavunKuzu gibi bir şifre kullanmak daha etkili olacaktır. 3. Geri dönüşüm iyidir ama şifreler için pek de iyi sayılmaz. Zira eninde sonunda daha önce sızmış bir şifre saldırganlar tarafından kullanılacaktır. 4. Her sitede aynı şifreyi kullanmamalısınız. Eğer bir sitede şifre saldırganların eline geçerse, diğerlerinde de geçmemesi için hiçbir sebep yok.
Bu önerileri dinlemek bizim güvenliğimiz için çok önemli diyerek bu haftalık mektubumu bitiriyorum. Haftaya görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:879

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics