Mektup 15 TEMMUZ 2012 / 17:15

Merhaba,

Bu hafta heyecanlıyız, bizimle birlikte sektör de heyecanlı. Bilişimin ilk 500 şirketi araştırmasının sonuçları açıklanıyor ve tüm şirketler acaba kaçıncı sıradayız diye soruyorlar tek tek. Biz de bizim bilmediğimizi törende açıklanacağını söyleyerek sır perdesini aralamıyoruz. Pazartesi akşamı tüm sektörle birlikte biz de aynı zamanda öğreneceğiz sıralamayı ve sonuçları.
Avea’nın, dünyanın en iyi futbol takımı FC Barcelona işbirliği ile; Türkiye’nin gelecekteki futbol yıldızlarını yetiştirmek amacıyla hayata geçirdiği FCBEscola Camp Avea’da ilk dönem eğitimleri başladığını öğrendim. 15’i Van, 17’si İzmir ve 88’i İstanbul elemelerinde seçilen 120 genç yetenek, geleceğin Messi, Iniesta ve Xavi’si olmak için; FCBEscola Camp Avea Direktörü Toni Claveria Mayol’un yönetiminde Riva’da kampa girmiş. Vanlı 12 yaşındaki bir genç yetenek “Projeyi ilk duyduğumda çok sevindim. Bu kampa katılma şansı yakalayarak, futbolumu bir basamak daha geliştirdim. Disiplinin ve zekanın futbol oynamak için ne kadar önemli olduğunu burada öğrendim. Bu fırsatı bana sunan herkese ve hocalarıma çok teşekkür ederim” demiş. Genç yeteneklerin gelişmesi adına güzel bir çalışma olmuş değil mi?
Maçların en vazgeçilmez parçası totemler olduğunu bilirsin. Futbolcular sahada ter dökerken, futbolseverler de takımlarının kazanması için yüzlerce farklı maç totemi yapıyor. Philips TV’nin muhteşem bir heyecana sahne olan Süper Final döneminde hayata geçirdiği “Oyuna Katıl, Totemini Paylaş” yarışması kapsamında taraftarlar totemlerini anlatan yazı, fotoğraf ve videolarını https://apps.facebook.com/toteminipaylas/ adresinden paylaştı. Paylaşılan totemler taraftarların birbirinden ilginç totemlere sahip olduğunu ortaya koymuş. En çok başvurulan totemin, tehlikeli pozisyonlarda gözlerini kapatmak olarak çıkmış. Diğer ilginç totemler şunlar: En romantik totem: Galatasaray’ın her maçından önce eşimi öperim, onu gün boyu mutlu etmek için uğraşırım, onunla hiç tartışmaya girmem. Eşim o gün mutlu ise takımım mutlaka maçı kazanır.
En Kadir İnanır totemi: Penaltılarda gözümü kapatıyorum ve girmiyor. En ufak bir bakışımda gol oluyor.
En asosyal totem: Maç günü kimseyle konuşmam, Facebook’a Twitter’a girmem. Telefonları açmam, mesaj atmam. Maçı alınca acısını çıkarırım tabii.
En kütür kütür totem: Hakem hazırlıkları yaparken ben ilk sağ ayak sonra sol ayak parmaklarımı kitletirim. Daha sonra sağ ve sol elimdeki parmaklarımı en son da boynumu kütletirim, maç başlar ve kazanırız. Sen inanır mısın totemlere bilmem ama çıkan sonuçlara bakınca komik bence.
Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri kendi yaptıkları formula araçlarıyla, İngiltere Silverstone Pist’indeki Formula Student Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecekmiş. Avrupa’da 1982 yılından bu yana düzenlenen ve dünyanın en ünlü 200’ü aşkın mühendislik fakültelerinin katıldığı yarışma; otoriteler tarafından otomotiv alanındaki en büyük yarışma olarak kabul edilmekte ve yılda sekiz farklı pistte; ABD, İngiltere, Almanya gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde içten yanmalı, elektrikli ve melez gibi farklı kategorilerde düzenleniyormuş. Yıldız Teknik Üniversitesi Otomotiv Anabilim Dalı’nın danışmanlığıyla çalışmalarını sürdüren MakTek FSAE Team Makine mühendisliği, mekatronik mühendisliği, elektrik mühendisliği, endüstri mühendisliği gibi farklı lisans dallarından biraraya gelen öğrencilerden oluşuyormuş. Yarışmanın sonucunu öğrendiğimde seninle paylaşacağım.
Son olarak yazılım geliştirme ile ilgili herkesin sahip olması gereken bir kitaptan bahsedeceğim bu hafta. Bu kitap, yazılım projeleri ve geliştirme döngülerini inceleyip, organizasyonun ve kişilerin genelde uymaları gereken pratikleri (kalite güvence önlemlerini) ve proje safhalarında izlenmesi önerilen yöntemleri (kalite kontrol yöntemlerini) okuyucuya ulaştırıyormuş. Hakan Atbaş’ın yazarı olduğu kitabı www.pusula.com.tr adresinden edinebilirsin diyerek mektubumu bitiriyorum. Haftaya yeniden görüşmek üzere hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:880

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics