Mektup 12 AĞUSTOS 2012 / 15:51

Merhaba,

Yine sıcak yine nem ve bayılmak üzere olduğum bir günde yazıyorum mektubumu. Güneşi, sıcaklığı tabii ki istiyorum da bu nem bayıltıyor artık. Neyse bu hafta rüzgar enerjisi santralı açıldığını duyurarak başlayayım mektubuma. Hatay Şenköy Rüzgar Santralı’nda Alstom’un kurduğu her biri 3 MW gücünde 9 adet ECO 100 rüzgar türbini ile toplamda 27 MW güç elde edilecekmiş. Şenköy Rüzgar Santralı, tahmini 86.548.000 IWh/Yıl üretim kapasitesiyle yaklaşık 40 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacakmış ve en güzeli yılda ortalama 41 bin ton karbon salınımını engelleyecekmiş. Türkiye’nin elektrik tüketimi yılda ortalama yüzde 8 oranında artış gösteriyormuş. Türkiye, 2023 yılına kadar 20 bin MVV’lık rüzgar enerjisi kapasitesine ulaşmayı hedefliyormuş. Bu hedefe ulaşabilmek için bu projelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor ki kurtulalım bağımlılıklarımızdan.
İpragaz’ın başlattığı “Suyumu Unutma” projesine geçiyorum hemen. İpragaz’ın reklam kahramanları Bobi ve Pissi’nin çağrısıyla duyurulan kampanya kapsamında, herkes sokak hayvanları için İpragaz tüpgaz bayilerine giderek ücretsiz su kabı alabiliyormuş. Sokakta yaşayan hayvanları sıcak yaz günlerinde çaresiz bırakmamayı ve toplumsal farkındalık yaratmayı hedeflemiş bu projeyi gerçekleştirenleri yürekten kutluyorum. Kampanyaya #suyumuunutma başlığıyla Twitter’dan ya da İpragaz Enerji Takımı Facebook sayfasından destek olabilirmişiz. Haydi sularını unutmayalım bu şirinliklerin.
Türkiye kitap okumayı sevmiyor ama e-kitabı sevmiş. İdefix’in tabletlerde e-kitap okumaya olanak sağlayan Kitaplık uygulamasını kullananların sayısı 4 kat artarak 150 bin kişiye ulaşmış. Ayrıca e-ink ekran teknolojisine sahip e-kitap cihazlarının sayısı da 40 bine ulaşmış.
Ancak yayıncılık pazarının içerisinde hala çok düşük seviyelerde olan e-kitap satışlarının tüm sektöre oranı ABD’de yüzde 13, İngiltere’de yüzde 6 olmasına rağmen Türkiye’de ise sadece binde 4. Bak dedim işte kitap okumayı sevmiyoruz.
Kitap demişken ilgililerine hitap eden bir programlama kitabı satışa çıkmış. iOS 5.0 ile iPhone ve iPad programlama kitabının yazarı Ahmet Vural, hevesli yeni programcıları hedefleyerek çıkarmış bu kitabı. Kitap iPhone ve iPad hakkında bilgilendirici bir bölüm ve App Store tanıtımıyla başlıyormuş. Bu kitabı edinmek isteyecek meraklılar satis@pusula.com adresine ya da çevrimiçi satış sitelerine yönelebilirler.
Hat sanatı meraklısı isen bu sergiyi ziyaret etmen gerekiyor. Harfleri okuma aracı olmaktan öteye taşıyarak birer güzellik anıtı haline getiren hat sanatının çarpıcı yönlerini, güzelliklerini ve anlamını gözler önüne seren Kalemin Dilinden kitabının tanıtımı ve sergisi Binbirdirek Sarnıcı’nda açılmış. Avea’nın bir kültür hizmeti olarak yayınladığı Kalemin Dilinden kitabı, sanat danışmanı Hattat Mahmut Şahin’in aynı adı taşıyan sergisiyle birlikte tanıtılmış. Hat sanatı ile ilgiliysen hemen programını yapıp bu sergiyi dolaş bence.
Son olarak İstanbul için çok gerekli bir uygulamadan bahsederek bitireceğim mektubumu. Yandex, İstanbul’da yaşayan sürücülerin, sabahları İstanbul’un belirli noktalarından Avrupa veya Anadolu yakasındaki şehir merkezlerine gitmek ve akşamları yine şehir merkezlerinden söz konusu noktalara dönmek için direksiyon başında ne kadar zaman geçirdiğini analiz ederek, trafiğin yoğun olduğu saatlerde şehrin çeşitli semtlerinin arabayla ulaşılabilirliğini haritaya aktarmış. Araştırılan her bir rota için, şehirdeki fiili trafik yoğunluğuna göre asgari yolculuk süreleri hesaplanmış. Araştırmanın sonucunda elde edilen haritalara http://company.yandex.com.tr/press_center/infographics/istanbul_heatmap.xml adresinden ulaşabiliriz.
Mektubumu bitirmeden Ramazan Bayramını kutluyorum ve iki hafta sonra tekrar yazacağımı unutma diyorum.
İyi tatiller ve hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:884

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics