Mektup 16 EYLÜL 2012 / 15:17

Merhaba,

Bu hafta daha önce söylediğim gibi ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’12 izlenimlerimi paylaşacağım seninle. En başta söyleyeyim çok meşakkatli bir şekilde hazırlanan zirveye katılım fazlaydı. Havanın güzel olması katılımın çoğalmasına neden oldu sanırım. 2008 krizinden sonra tüm dünyaya yayılan “Occupy Wall Street” hareketinin sıkça atıf yaptığı düşünürlerden Charles Eisenstein, bugüne kadar doğru olduğuna inandığımız ekonomik yapıların neden aslında çökmeye mahkum olduğunu anlatan konuşmasından önce Haliç Kongre Merkezi’nin balkonunda oturup Haliç manzarasını epey bir süre seyretti. Biz de kendisini manzara ile baş başa iken görüntüledik.
İlk açılış günü sahnenin görünüşü muhteşemdi. Açılışı Gülgün Feyman yaptı, kendisinin çok değiştiğini söylemeliyim. Açılış konuşmaları ilgiyle izlendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Esenboğa Havaalanı’ndan hologram teknolojisiyle yaptığı konuşması teknolojinin kullanımı açısından dikkat çekiciydi. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın konuşmasını yaparken tabletinin şarjının bitmesi de teknolojinin bazen bizi yarı yolda bırakabileceğinin göstergesiydi. Koskocaman Haliç Kültür Merkezi’nde her salon doluydu. Kamu görevlilerinin bu sene zirvedeki konferanslara ilgisi büyüktü. İnsanların yeniyi, teknolojiyi öğrenmek istemeleri ne kadar güzel değil mi? Böyle ilgili katılımcıların olması konferansları verenlerin de çok hoşuna gitti tabii ki. Düşünsene karşında seni ilgiyle dinleyen izleyiciler var ve sen de hakim olduğun konuyu daha bir şevkle anlatırsın. Yeni teknolojiler derken IBM Zürih Araştırma Laboratuarları Direktörü Dr. Matthias Kaiserwerth’in “Süper bilgisayarların gelecekte bir kesme şeker boyutunda olması sağlanacak” demesi de çok ilgi çekiciydi. Teknolojinin nerelere gelebileceğinin küçük bir göstergesiydi bence. Bana göre dikkat çeken bir diğer konu da Siber Savaşlar ve Ulusal Bilgi Güvenliği idi. Çünkü günümüzün konusu bu. E-Sağlık / M-Sağlık Geri Ödeme Sistemleri ve Bir Sonrası” konusu ile sağlık konferansında yer alan SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar da, mobil uygulamalar platformunda uygulanacak projelerinden bahsederek biyometrik kimlik sorgulamada 2 milyar dolarlık tasarruf beklediklerini açıkladı.
Vodafone Mobil Plus Srv&Platformlar Bölüm Başkanı Ömer Gökhan Kuyucu ise , “Sağlık harcamaları çok yüksek; sağlıklı nesiller yetiştirmediğimiz sürece sağlık genel olarak büyük problem olacak. Hedefimiz sağlıklı nesiller olmalı” dedi.
Zirvedeki başka bir konu da “Elektronik Sağlık Kaydı; Türkiye Buna Hazır mı?” oldu. Bu paneldeki ortak görüş ise, gelecek yıllarda tüm hastanelerin birbiriyle iletişim kurabileceği hatta yurtdışındaki hastanelerin de birbiriyle veri alışverişinde bulunabileceği oldu. Telekom konferansındaki bir panelde ise “Yakınsama ve M2M Pazarı Nasıl Büyüyecek?” konusu ele alındı. Bu panelde gelecek yılda 2.2 milyar kişinin akıllı telefon kullanılacağını öngören Vodafone Türkiye İcra Kurul Başkan Yardımcısı Engin Aksoy mobil kullanıcıların da 8 milyara ulaşmasını beklediklerini açıkladı.
Bir başka çok dikkat çeken konu ise “Banvit Mom-Z 2012 Kuşağı Annelerine Ulaşmak Paneliydi. Panelde konuşan Mom Central Consulting (Anne Danışma Merkezi) Genel Müdürü Stacy de Broff, yeni nesil annelerin teknolojiyle iç içe olduklarını belirtti. Stacy de Broff, tabletlerle oyun oynayan, sosyal ağlarla iletişim kuran, blog yazarı olan bir neslin annelerine ulaşmak için pazarlama stratejilerinin değiştirdiklerini dile getirirken, Anne Danışma Merkezi’nde Z kuşağı annelerine sosyal medya ve internet aracılığıyla ulaşmak için stratejiler belirlediklerini ifade etti. Ayrıca ABD’de büyük şirketler, annelere ulaşmak, etkilemek için onların çevrelerindeki anneleri şirketlerine davet ediyor, numuneler hediye ederek marka algısını pekiştiriyorlar diyerek de ne yapılması gerektiğine dair küçük bir örnek de verdi.
O büyük zirveyi ben anlatmakla bitiremem, zaten BThaber gazete sayfalarımızda ve günlük gazetelerde bol bol haberleri çıktı zirvenin, takip ettiğini düşünüyorum. Bu kadar gösterişli ve muhteşem hazırlanan zirve için emeği geçen tüm arkadaşlarımı kutluyorum. Seneye daha iyisini yapmak üzere yine bir araya gelelim diyor ve mektubumu bitiriyorum. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:888

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics