Mektup 21 ŞUBAT 2010 / 18:00

Merhaba,

Sevgililer günü geçeli çok oldu ve ben bu tür kutlamalardan hoşlanmadığım için yazmak istemedim ama bu etkinlik çok hoş olduğu için yazamadan geçemedim. Düşler Akademisi müzik atölyelerinde eğitim gören engelli ve sosyal dezavantajlı gençlerin, profesyonel müzisyenlerle bir arada sahne aldığı Social Inclusion Band üçüncü konseri 14 Şubat Sevgililer Günü’nde gerçekleştirilmiş. Gençler, Vodafone Vakfı’nın desteğiyle Kolektif İstanbul Grubu ile beraber sahneye çıkmış. Pinhani grubunun vokalisti Sinan Kaynakçı’nın engelli öğrencilerden biriyle sahnede gerçekleştirdiği özel performans da gecenin sürprizi olmuş. Böyle anlamlı bir geceye katılamadığım için üzüldüm gerçekten.
Bir araştırma yapılmış, bana çok ilginç geldi. Dataprofil şirketi tarafından, “Ebeveynlerin İnternet Algıları ve Eğilimleri” konulu araştırma. 6-17 yaş aralığında internet kullanıcısı çocuğu olan 10.992 anne-baba ve 12-17 yaş aralığında 2.816 çocuk üzerinde uygulanan araştırmanın en ilginç sonucu, Türkiye’deki ailelerin yüzde 90’ının çocuklarının internet kullanırken çeşitli risklerle karşı karşıya olduklarını düşünmesi olmuş. Benim buradan çıkardığım sonuç anne babaların internet konusunda eğitimli olmadığı. Çocuğuna güvenen anne baba tabiki gözlemleyecek çocuğunu ama şu kötü bu kötü diye değerlendirmeyecek. Aileler çocuk eğitimi ve gelişimi konusunda daha bilgilendirici olacak, önce kendilerini eğitecekler sonra çocuklarının eğitimine katkıda bulunacaklar.
mektup1Şimdi de sana aktaracağım  iki yarışma var sırada. Bosch, mühendislik fakültelerindeki yaratıcı beyinleri desteklemek için “yaşam için teknoloji” adlı bir yarışma düzenliyormuş. Yarışmanın konularını enerji tasarrufu, atık yönetimi ve alternatif / yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı oluşturuyormuş. Mühendislik fakültelerinin lisans 2. ve 3.sınıf ve tüm yüksek lisans 1. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen yarışma, 31 Temmuz 2010 tarihine kadar gerçekleştirilecekmiş. Yarışmanın birincisi, Bosch’un yurtdışındaki bir kuruluşunda dört hafta staj olanağı, ikincisi Bosch Türkiye kuruluşlarında karma staj olanağı  ve üçüncüsü ise bitirme tezini Bosch Türkiye kuruluşlarında gerçekleştirme  şansı kazanacakmış. Ayrıca ilk üç yarışmacıya ve mansiyon ödülünü kazanan yarışmacıya Bosch mühendislik bursu da verilecekmiş. Bu yarışmayı çevrene duyurman bu öğrencilerin mesleki kariyerlerine büyük katkı sağlayacak, unutma bunu.

mektup3Diğer bir konu da 17. kez düzenlenen geleneksel Türkiye Fotoğraf Yarışması. Konusu “Esnaf” olan yarışmanın ödül kazananları belirlenmiş ve ödül töreni önümüzdeki hafta yapılacakmış. Yarışmada dereceye girenleri ve ayrıntıları öğrenmek istersen www.ankara.aktiffelsefe.org adresini ziyaret etmen gerekecek.
Geçenlerde sana Dünya Supersport Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun bir kaza sonucu yarışlara ara verdiğini söylemiştim. 2.5 aydan beri motosiklet kullanmayan Sofuoğlu Avustralya’da yapılacak test yarışları ile pistlere geri dönmeye hazırlanıyormuş. Kendisinin başarı haberlerini seninle paylaşmaya devam ederim.
Bu hafta da bitirdim sana yazacaklarımı, haftaya gezi notları aktaracağım, hazırlıklı ol. Hoşçakal.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics