Mektup 14 EKİM 2012 / 15:42

Merhaba,

Yeni bir haftadan selamlıyorum seni. Bu hafta kitap tanıtımları ağırlık kazanacak mektubumda, okumanın ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok değil mi?
Girişimcilik ve iş ahlâkı üzerine konferans, seminer ve paneller düzenleyen İGİAD’ın (İktisadi Girişim ve İş Ahlâkı Derneği) 13. kitabını yayımlamış. Dr. Osman Bayraktar’ın yazdığı Ağaçlar ve Şirketler adlı kitabıyla ilgili şu yorumu yapmış: “Bilgi kitapla saklanır, insanla yaşar. Bu nedenledir ki aynı kitabı iki ayrı hocadan okuyan öğrenciler, farklı bakış açılarına ulaşabilirler. Şirket gibi kurumsal yapılardan söz ettiğimizde, bir de kişisel bilgilerin insandan insana nasıl aktarılacağı sorusu gündeme geliyor. Belli alanda uzmanlığı olan bir kişinin, şirketten ayrıldığı zaman bilgisini kimlere, nasıl aktaracağı konusu, üzerinde fazlasıyla durulmayı hak eden bir olgudur. Hayat, içinde hep belirsizlikler barındıran dinamik bir olgu. Bu karmaşayı anlamak için sorular önemlidir. Muhtemeldir ki aynı sorunun durumlara, kişilere göre değişen farklı cevapları olacaktır. Sorular üzerinde yeterince düşünmeden sadece cevapları öne çıkarmak, hayatın dinamizmini dondurmak anlamına gelebilir. Eğer bu yazılar okuyucuda yeni soruların ortaya çıkmasına vesile olmuşsa, bu yeterlidir. Bir kısım cevapların da işinize yaradığını düşünüyorsanız, bu yazar için daha da büyük bir mutluluktur.” Kitabı edinmekte fayda var diye düşünüyorum.
Bir diğer kitap Aysel Gülle’nin İz isimli kitabı. Hayata dair küçük notlar bir kitapta toplanmış. Ufak bir sesle yaşamımıza giren her birimizin çalışırken, uyuyamadığımızda, seyahatte iken söyleyemediklerimizi not alırız bir kenara, bu kitapta da böyle notlar var işte.
“Eflatun ne güzel bir renk ismidir
Senin sesine yakışır
Seslerin rengi varsa
Senin ki eflatun olmalıdır” Küçük bir alıntıyı buraya aktardığım kitabın tasarımı, içeriği çok farklı, bu kitabı edinmek istersen www.idefix.com’dan sipariş verebilirsin.
Şimdi sırada bir keman ve piyano resitali var. Çankaya Rotary Kulübü tarafından Zihinsel Engelli Çocuklara Müzik Eğitimi Verilmesi Projesi yararına gerçekleştirilecek olan konser etkinliği kapsamında ünlü Keman Virtüözü Suna Kan ve değerli Piyanist Cana Gürmen aynı sahneyi paylaşacakmış. Engelli çocukların geliştirilmeleri ve topluma kazandırılmaları amacına yönelik bu çalışmada seçilecek çocuklara müzik eğitimi verilmesi, öğrencilerin yeteneklerini geliştirilmesi, bu yolla özgüven kazanarak yaşama bağlanma duygularının pekiştirilmesi ve toplumla ilişkilerinin olumlu yönde ilerletilmesi hedefleniyormuş. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü’nde yarı zamanlı müzik eğitimi programı kapsamında, ilk aşamada 6-14 yaşları arasındaki 15 öğrencilik bir gruba belli bir takvim içinde orf çalgıları kullanarak müzik eğitimi verilmesini öngören program üç yıllık bölümlerden oluşuyormuş. Ankara’da Bilkent Konser Salonuna yolun düşerse bu resitali kaçırmamanı öneririm.
Son olarak yine Ankara’da düzenlenen bir etkinlikten bahsedeceğim. Mayıs ayında Türkiye’nin en büyük mobil teknoloji etkinliği olan Android Geliştici Günlerini (Android Developer Days) düzenleyen Google Developer Group şimdi de Ankara’daki ilk Android hackathonunu düzenliyormuş. Android Hackathona katılanlar ister tek başına, ister 2-3 kişilik bir ekip ile 24 saat içinde istediği bir Android uygulamasını geliştireceklermiş. Etkinlik Android ile ilgilenen ve kendileri gibi Android geliştiricileri ile tanışmak isteyen herkese açıkmış. Etkinlik sonunda jürinin seçeceği uygulamaları geliştiren ekibe çeşitli hediyeler verilecekmiş. Daha ayrıntılı bilgi istersen www.gdgankara.org adresini ziyaret etmen gerekecek.
Bu haftalık da bitirdim mektubumu, haftaya bayram tatilinde yaşadıklarımı anlatacağım, bu arada senin de Kurban Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarım.
Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:892

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics