Mektup 28 EKİM 2012 / 15:06

Merhaba,

Güzel ve uzun bir tatilin ardından selamlıyorum seni. Umarım senin de tatilin benim kadar güzel geçmiştir. Arada böyle uzun soluklu tatil yapmak kendine getiriyor insanı değil mi?
Bu hafta sektöre 20 senedir hizmet veren bir arkadaşımızın yayınladığı kitaptan bahsederek başlayacağım mektubuma. Dataserv’de iş geliştirme yöneticisi olarak çalışan Selda Terek Aşk O Kadar Aşk ve Duygu Koleksiyoncusu romanlarından sonra İnadına Yaşanan Zararına Aşklar romanını yazmış. Kitap, birbirini çok seven iki insanın doğru iletişimi bir türlü kuramamaları yüzünden yaşadıkları ayrılık hikayesini konu alıyormuş. İlginç tarafı zaman zaman oldukça esprili bir dil ile kendiyle dalga geçen bir tarzda olan anlatım tekniğiymiş. Gerçek bir hikayeden alınarak kurgulanmış bu kitap ve  kitapta hikaye içinde bir hikaye barınıyormuş. Çok merak ettim bu kitabı, edineceğim, sen de edinmek istersen kitapevlerinden veya Kitap Yurdu ile İdefix’ten sipariş edebilirsin. Selda hanımı tebrik ediyor, daha nice kitaplar yazmasını diliyorum. Çünkü yazmanın ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu biliyorum ben.
11 Kasım Pazar günü 34. kez koşulacak maratondan haberin var mı bilmiyorum. Avrupa’nın en iyi yedi maratonu arasında yer alan Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu’na adını Vodafone vermiş bu sene yani sponsor olmuş bu etkinliğe. Maraton artık Vodafone Avrasya Maratonu adıyla koşulacakmış. Maraton ile ilgili detaylara www.istanbulmarathon.org sitesi üzerinden ulaşabilirsin.
Bir başka spor müsabakası var sırada. Yunanistan’da her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen klasik otomobil rallisi “Philpa International Rally”’nin ilk gününde Agria-Drakia-Hania parkuru tamamlanmış. Pergel İnşaat Klasik Otomobil Takımı “P+M TEAM” adına tripmaster grubunda yarışan Sinan Evman ve Demet Evman 48 ceza puanıyla, grubunun genel klasman üçüncüsü olmuş. 1957 model Karmann Ghia Convertible ile yarışan ikili, grubundaki “Kategori E” birinciliği ödülünü de kazanmış. Kutlarım kendilerini.
Ankara’nın ilk sanayi müzesinin açıldığını duymuşmuydun. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi’nin bulunduğu han, 1522 yılında yaptırılmış. Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Damat Rüstem Paşa’nın vakfına bağlı olduğu bilinen Çengelhan, Ankara’nın hanlar bölgesinde özgünlüğünü bugüne kadar koruyabilen ender yapılardanmış. Han, Ankara Kalesi’nin ana giriş kapısının karşısında, eskiden At Pazarı olarak anılan mevkide, konumlanmış. Dönemin en büyük dört hanından biri olan Çengelhan, Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un iş yaşantısına başladığı yıllarda kullandığı bir dükkâna da ev sahipliği yapmış. Gerçekleştirilen yenileme çalışmasında han, aslına uygun olarak yeniden yapılandırılmış. Müze toplam 32 odada, denizcilikten karayolu taşımacılığına, havacılıktan, tıbba kadar pek çok sanayi kolunun geçmişini gözler önüne seren 4 binden fazla obje ile ziyaretçilerini karşılıyormuş. Müzenin fotoğrafını gördüm ve ilk fırsatta bu müzeyi görmek istiyorum.
Şimdi de Zibumi.com’un ebru uygulamasını App Store’da yayınladığını duyurmak istiyorum. Bu uygulama ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan ebru sanatı çocukların parmaklarına emanet ediliyormuş, aynı zamanda çocuklara kendilerini ifade ederek yaratıcı eğitim ortamı sunuluyormuş. Zibumi’nin, ilgilileri http://www.facebook.com/Zibumi sayfalarına ve Twitter hesaplarına davet ettiğini de belirtmeden geçmeyeyim.
Son olarak Türkiye ve Yunanistan’dan sekizer video sanatçısının 4 ay boyunca her iki yakada birlikte çalışarak çektiği 16 kısa filme değinmek istiyorum. Kuzey Ege Hikayeleri adı verilen filme gittikten sonra daha ayrıntılı yazmak istiyorum. Ama İstanbul Digital’in katkısıyla hazırlanan bu film hakkında bilgi almak istersen http:/northaegeannarratives.org sitesini ziyaret etmeni öneririm.
Bu hafta da bitirdim mektubumu haftaya yeniden görüşmek üzere hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:893

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics