Mektup 19 KASIM 2012 / 15:14

Merhaba,

Bu hafta Leman Kültür’ün Avrupa yolculuğu ile mektubuma başlamak istiyorum. 18 yıl önce LeMan Dergisinin alt katında kurulan ve bugün artık günlük 25 bin müşterisiyle Türkiye’nin en büyük Cafe Bar Restaurant  gruplarından biri kabul edilen LeMan Kültür 10 şehirdeki 12 şubesinin ardından Avrupa’ya açılıyormuş. LeMan Dergisi’nde yer alan karikatürlerle dekore edilen, şubelerinin büyüklüğü ortalama 800 ila 2500 metrekare arasında değişen ve gittiği her şehre kendi farklı enerjisini ve dinamizmini götüren LeMan Kültür’ün İngiltere, Almanya ve Moskova’da da şube açmak için mekan arayışlarına başladığını öğrendim. Menüsünde ‘Bezgin Bekir’, ‘Şansımı denemek istiyorum’, ‘Karışık ekonomik kriz tostu’, ‘Sen de mi Brütüs Salatası’, ‘Timsahın gözyaşları’, ‘Yahşi Batı Texas Biftek’, ‘Dağ bayır baharatlı antrikot’ ve ‘Timsah bayıldı’ adlı yemekleriyle dikkat çeken LeMan Kültür dostları olarak tüm şubelerde aynı lezzet kalitesine yine aynı ekonomik ücretlerle ulaşabilecekmişiz. LeMan Kültürlerin neredeyse her metrekaresinde yer alan eğlenceli karikatürlerin yanı sıra düzenledikleri imza günleri, söyleşiler, stand-uplar, workshop ve konserlerle insanların sadece midelerine değil ruhlarına da doyurduklarını biliyorum. Kendilerini takip edeceğimi de belirtmek istiyorum. Sen de takip etmek ve ayrıntılı bilgi almak istersen www.lmk.com.tr adresini tıklaman gerekecek.
İlk sergisi “Gecenin Öteki Yüzü” ile büyük yankı uyandıran Şevket Şahintaş, ikinci kişisel sergisi Tarlabaşı “Bir Düş Gördüm Düşümde”yi Epson’un sponsorluğunda hayata geçirmiş. Bodrum Fotoğraf Kulübü’nün organizasyonuyla düzenlenen sergi Bodrum Marmara Koleji “Halikarnasos Kültür Merkezi”nde yer alıyormuş. Kentsel dönüşüm çerçevesinde başlayan yıkımlardan önce Tarlabaşı’nı fotoğraflayan Şahintaş; “Tarlabaşı büyülü bir semt. Özellikle çocukların burada halen benim kendi çocukluğumda oynadığım oyunlarla büyüdüklerini görmek beni çok duygulandırdı” demiş. Bu sergi İstanbul’da olsaydı da biz de görebilseydik keşke.
Bir başka sergi de Üçge şirketi tarafından Alışveriş Hayattır temalı Karikatür Sergisi Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenmiş. 52 ülkeden 289 karikatüristin toplam 707 karikatürle katıldığı Üçge 2. Uluslararası Karikatür Yarışması’ndaki eserlerden oluşmuş bu sergi. Organizasyonda 156 karikatür finale kalmış. Seçme sürecinin ardından birinci Çek Cumhuriyeti’nden Karikatürist Pavel Matuşka, ikinci Ukrayna’dan Karikatürist Viladimir Kazanevsky, üçüncü Hırvatistan’dan Karikatürist Nikole Listes olmuş. Organizasyonda ayrıca Türkiye’den Hamza Akın ve Muammer Kotbaş ile Sırbistan’dan Milenko Kosonovic mansiyon almış.
Son olarak yine bir sergi var gündemimde. YTÜ öğrencileri bugüne dek Türkiye’de açılmış en büyük ebru sergisini açmaya hazırlanıyorlarmış. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin kulüplerinden olan Plastik Sanatlar Kulübü, bu hedefleri için hummalı bir çalışma içerisindeymiş. Özellikle büyük sergi salonlarından, salon konusunda ilgi ve destek bekleyen gençler sergilerinin adını, sponsor ve destek verecek kurumlara göre belirleyeceklermiş. Bu arada kulüp, geçtiğimiz ay düzenlenen Ebru Günleri etkinliğinde, ‘Jüri Özel Ödülü’ almış, diğer ebru severlerle birlikte dünyanın en büyük ebrusu rekor denemesinde bulunmuş ve Guiness Rekorlar kitabına girmiş. Kendilerine başarılar dileyerek mektubumu sonlandırmak istiyorum. Haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:896

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics