Mektup 07 OCAK 2013 / 08:00

Merhaba,

Bu hafta yine güzel çeşniden oluşan bir mektupla karşındayım. İlk olarak sıra dışı fotoğraflarıyla adından sıkça söz ettiren fotoğrafçı Mehmet Turgut’un; 30 yaşına kadar çektiği, seçilmiş 40 fotoğrafı ve onların hikayelerini anlatan kitabı 30’un raflardaki yerini aldığını söyleyeceğim. Doğan Kitap tarafından yayımlanan kitabın editörlüğünü Yekta Kopan yapmış. Mehmet Turgut’un, son on yıldaki çalışmalarından özel bir derleme sunan ilk kitabı “30”; ulusal ve uluslararası alanda ödüller alan, yurtdışında defalarca sergilenen fotoğraflardan oluşan bir seçki sunuyormuş. Kitapta; Turgut’un dergi, reklam ve albüm fotoğraflarından farklı bir yere koyduğu, “Gerçek Mehmet Turgut” kareleri olarak değerlendirdiği fotoğraflar da yer alıyormuş. Kitapla ve fotoğraflarla ilgili daha fazla bilgi istersen www.mehmetturgut.com sitesini incelemen gerekiyor.
Böyle ilginç tasarımlara hiç oturdun mu? İstanbul Gelişim Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencilerinin hazırladığı birbirinden ilginç ve farklı oturulabilir tasarımlar görenleri hayrete düşürüyormuş. “Üstüne oturulabilir mimarlık” ismiyle sergilenen tasarımların kimi bir bavuldan, kimi araba lastiği ve jantlarından, kimiyse su tesisatı borularından oluşuyormuş. Ve bu tasarımların üstüne oturularak denenerek test edilmiş. Bunları edinmek istersen üniversiteye müracaat etmen gerekecek tabii ki.
Geçen gün posta kutuma bir kredi kartı ekstresi düştü. Benim çalışmadığım bir bankadan geliyordu bu ekstre, nasıl oluyor bu diye bakarken şüphelendim ve bu e-postanın beni kandırmak için düzenlenen sahte e-posta olduğunu gördüm. Siber suçlular, sahte GSM faturalarından sonra şimdi de kullanıcılara e-posta yoluyla sahte kredi kartı ekstreleri göndermeye başlamışlar. Hackerler, bu sahte ekstreleri bilgisayarlara virüs bulaştırmak amacıyla olta olarak kullanıyormuş. Ekinde bulunan pdf uzantılı dosyayı açsaydım bilgisayarıma virüs bulaşacakmış. Ne yapmalıyım diye düşünürken Eset’ten Alev Akkoyunlu’nun “Tanımadık e-posta adreslerinden gelen .exe, .pdf uzantılı mesajları açmayın. Bankanızla iletişime geçin, internet ya da telefon bankacılığı yoluyla borç durumunuzu kontrol edin. Sanal dünyada yol alırken de mutlaka güncel bir güvenlik yazılımı kullanın” diyen yazısını okudum. Dikkatli olmak lazım vesselam.
İzinli veritabanına sahip olan Napolyon.com’un üyeleri, TOÇEV aracılığı ile maddi durumu yetersiz ailelerin okuma istekli çocuklarına, biriktirdikleri puanlarla bir yılda 796 set kitap göndermiş. Hala devam eden eğitime destek projesinde, bir yıl içinde yaklaşık 8 bin TL değerinde kitap bağışı yapılmış. Napolyon.com üyelerinin katılımına açık olan eğitime destek projesinde üyeler, Napolyon.com’dan gelen e-postalarını okuma, Facebook’ta paylaşma, anketleri doldurma ve davet gönderdikleri kişilerin siteye aktif üye olmaları karşılığında kazandıkları puanları, TOÇEV kumbarasında biriktiriyormuş. Her ay sonunda TOÇEV’e aktarılan puanlar ile ilköğretim okullarında maddi destek bekleyen öğrencilere kitaplar ulaştırılıyormuş. Napolyon.com ve TOÇEV işbirliği hakkında detaylı bilgiye www.napolyon.com adresinden ulaşabilirsin.
Son olarak da Panasonic’in geçen yıl başlattığı Okulumuz Yeşil programı ile 17 bin öğrenciye ulaşma hedefini tutturduğunu söylemek istiyorum. Ayrıca bununla kalmayıp Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile yeni hedefini bu yıl Mart ayına kadar 33 bin öğrenciye ulaşma olarak belirlemiş. Bu program ile Panasonic’in temin ettiği eğlenceli ve eğitici materyallerle öğrencilere iklim değişikliğine ve gezegenin korunma yollarına dair kolay ve eğlenceli bir öğrenim olanağı sunuluyormuş.
Bu haftalık da bitirdim mektubumu, haftaya görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:903

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics