Mektup 14 OCAK 2013 / 08:21

Merhaba,

Beklenen soğuk ve karlı günlerin sonunda havalar biraz ısındı. Her zaman söyleyeceğim, karlı havayı, soğuğu hiç ama hiç sevmiyorum. Neyse, kış, kışlığını yapadursun, seni bir tiyatro oyununa davet edeceğim. Usta oyuncu Burhan Ökmen, İstanbul Devlet Tiyatroları’nda sahnelenen “Ve Hep Birlikte Soldan Çıkarlar” adlı oyunundan sonra, bu yıl da Tiyatro Barbone’de Barış Kıralioğlu’nun Stefan Zweig’in aynı adlı eserinden uyarladığı unutulmaz eseri “Satranç / Die Schachnovelle” adlı oyunda “Doktor B” karakteri ile Asmalı Sahne’de tiyatro izleyicisi ile buluşuyormuş. “Satranç oynarken, siyah beyazın o an hangi manevrayı yapacağını bilemez ve sürekli tahminler yürütmeye çalışır, beyaz da siyahın hain amaçlarını baltalamaya uğraşır... Peki ya siyah ve beyaz aynı kişi tarafından oynanırsa? Sorgulanmak için otel odasına hapsedilmiş bir adam. Odanın içinde koltuk, dolap gibi birkaç cansız nesne. Sonsuz hiçlik duygusu... Aniden adamın hayatına giren satranç” diyerek 19 Ocak ya da 26 Ocak’ta Asmalı Sahne’ye çağırıyorum seni. www.burhanokmen.com sitesinden de oyuncuyla ilgili bilgileri alabilirsin.
Adidas’ın düzenlediği “all originals party”nin tüm orijinal detayları bir sayısal kitapta toplanmış. Ekim ayında Hasköy Yün İplik Fabrikası’nın özel atmosferinde düzenlenen partide düzenlenen moda ve tasarım etkinliklerinden konserlere, sokak modasını yaşatan atölyelerden fotoğraf çekimlerine kadar güzel detayları bir araya getiriyormuş. Partide sahne alan Mark Ronson ve Sam Sparro ile yapılan röportajların da yer aldığı kitabın “download” bölümünden sanatçıların birer şarkısı da indirilebiliyormuş. Detaylara http://radioadidasoriginals.com/all-originals-party-book linkinden ulaşabilirsin.
Yeni bir site açılmış, bizimsokak.com da ismi. Bu sitede, yaşadığımız mahalleyle ilgili bilgileri öğrenip, komşularımızla iletişim kurabiliyormuşuz. Site, dünyada son üç senedir konuşulan “hyperlocal” uygulamalarının Türkiye’ye uyarlanmış haliymiş. Sitedeki altyapı; internet siteleri ve popüler sosyal ağlardaki bölgesel konuları da filtreleyip üyelerine sunuyormuş. BizimSokak.com, ilk olarak İstanbul’un Kadıköy ilçesini kapsama alanına almış. Kadıköy’ü diğer ilçeler takip edecekmiş. Site, en yakın zamanda tüm Türkiye’ye yönelik içerik sunmayı da hedefliyormuş. Ayrıca şirketlere, bölgeye özel reklam yapma olanağı da sunuluyormuş. Sen Kadıköy’de oturuyordun, hemen bu siteye üye ol ve siteyi tanı biraz.
1938 yılında iki yüksek mühendis arkadaş Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya tarafından kurulan ve 75’inci yılını kutlayan STFA bu vesileyle bir kitap hazırlamış. ‘Geçmişten Geleceğe STFA “İLK”’ isimli kitap, okuyucusunu STFA’nın 75 yıllık tarihinde keyifli bir yolculuğa çıkarırken, iki yüksek mühendis arkadaşın müstesna dostluğu ve iş ortaklığının nasıl bir ulusun bayındırlık alanındaki değişimine vesile olduğunun örneklerini veriyormuş. Ders almak adına okunması gereken bir kitap bence.
Son olarak da bir fotoğraf yarışmasından bahsedeceğim. Anadolu Hayat tarafından düzenlenen yarışmanın bu sene yedincisi yapılıyormuş. ‘Kadın Gözüyle Hayattan Kareler’ fotoğraf yarışmasının başvuruları 11 Mart’a kadar devam edecekmiş. ‘Hayata Dair’ teması ile düzenlenen yarışma, kadınların kendilerini ve hayata bakışlarını özgürce ifade edebildikleri bir platform olarak, her geçen zamanda etkisini de artırıyormuş. Sonuçları 2 Nisan tarihinde Anadolu Hayat Emeklilik’in web sayfasında yayınlanacak olan yarışmanın birincisi 5 bin TL, ikincisi 3 bin TL, üçüncüsü ise bin TL ile ödüllendirilecekmiş. Ayrıca sergilenmeye değer bulunan her esere de 250 TL telif ödenecekmiş. Fotoğraf yarışması hakkında daha detaylı bilgiyi anadoluhayat.com.tr  adresinden alabilirsin diyorum ve bu haftayı bitiriyorum. Haftaya yeniden görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:904

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics