Mektup 21 OCAK 2013 / 08:19

Merhaba,

Yeni bir haftadan selamlar. Çocukları olanların yarı yıl tatilini dört gözle beklediği haftaya giriyoruz. Ben de bununla ilgili olarak yarı yıl tatilini geçirmek için bir iki etkinlik paylaşacağım. Yepyeni bir hobi sahibi olmak, eğlenceli aktiviteler ve uygulamalı çekim gezileriyle dünyaya bakışınızı değiştirmek ister misiniz? Diyorum ve PhotoWorld Fotoğraf Merkezi’nin düzenlediği fotoğraf programından bahsetmek istiyorum. PhotoWorld tarafından 7-11 ve 12-16 yaş gruplarına göre özel hazırlanan eğitim programları ile eğlenceli ve keşfedilmemiş bir dünyaya doğru yolculuk başlatıyormuş. Fotoğraf eğitiminin çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel gelişimine katkıda bulunduğunu ve görsel algılarının güçlendiğini biliyor muydun? Farklılıkları, detayları daha iyi görüp, dikkat süreleri de artıyormuş. Merkezin düzenlediği atölye toplamda 6 oturum, 12 saatten oluşuyormuş. 28 Ocak- 8 Şubat tarihleri arasında Pazartesi- Çarşamba- Cuma günleri varmış. Kayıt için mesude@photoworld.com adresine e-posta atabilirsin, ayrıntılı bilgi için ise www.photoworldfotografmerkezi.com sitesini ziyaret edebilirsin. Bu arada aynı merkezde bir sergi düzenleniyormuş.  6 Kadın 36 Fotoğrafla İstanbul’a Bakış Fotoğraf Sergisi’nde 6 kadın gözüyle İstanbul siyah beyaz olarak sergileniyormuş. Bu sergiye gitmeyi isterim açıkçası.
Bir başka sergi de 31 Ocak - 2 Mart 2013 tarihleri arasında, Sanatorium’da gerçekleşecek Yaşam Laboratuvarı adlı karma sergisi. Fransız sosyolog Bruno Latour’un, hayvanlar üzerinde testler yapan bir biyoloji laboratuvarı üzerine gerçekleştirdiği incelemesiymiş bu serginin konusu. Sergide laboratuvar yaşamı, bilimsel gerçekliği belirleyen, ona yön veren bir çalışma ortamı, sosyal bir alan olarak ele alınırken, laboratuvar ortamında üretilen bilginin hataya açıklığı ortaya konuyormuş. İlginç bir sergiye benziyor gitmek gerekir bence.
Bu hafta sanat ve sanatçılarla dolu bir mektup yazdığımın farkına vardım. Ernst Siemens Ödülü sahibi çağdaş müzik bestecimiz Zeynep Gedizlioğlu, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası için bestelemiş. Orkestra, Lütfi Kırdar’da bu bestesini seslendiriyormuş. Zeynep Gedizlioğlu’nun Borusan Kültür Sanat’ın siparişi üzerine bestelediği orkestra yapıtının dünya prömiyeri Gürer Aykal yönetiminde gerçekleşiyormuş. http://www.istanbul.net.tr/Etkinlik/konser-parti/borusan-istanbul-filarmoni-orkestrasi/42045/13 adresinde konser ile ilgili bilgi alabilirsin.
PC World/Türkiye başta olmak üzere, çeşitli dergilerde çalışan Ziya Bahtiyar’ı tanıyorsundur, şimdi Şişli Terakki Lisesi’nde Fen Projeleri Koordinatörü olarak görev yapıyor kendisi. Bahtiyar, çıraklar için robot yapımına giriş kitabı adını verdiği bir kitap yazmış ve yayınlamış. Eskiden sadece Bilim-Kurgu filmlerinde gördüğümüz robotlar, artık günümüzde özellikle oyuncak olarak neredeyse hepimizin evinde var. Eskiden pahalı olan robot teknolojisi, amatör robot tasarımcıları için artık çok daha uygun fiyatlı ve çok çeşitli bir hale geldi. Bu kitapla, önce elektrik ve elektroniğin temellerini öğrenecekmişiz. Sonrasında da elindeki malzemelerle kendi robotunu yapmak isteyen ama bu konu hakkında hiçbir bilgisi ve tecrübesi olmayan herkes kendi robotunu tasarlayıp, yapabilecekmiş. Robotlar isimli kitabı edinmeliyim mutlaka, belki ben de kendi robotumu yaparım değil mi? Neden olmasın.
Son olarak Ankara’da yeni bir yayınevi kurulmuş diyerek mektubumu bitireceğim. Trend Yayınevi kitaba gönül vermiş beş kişinin bir araya gelerek kurduğu bir yayınevi. Burasını daha fazla tanımak istersen www.trendyayinevi.com adresini incelemen gerekecek.
Bu haftalık bu kadar, haftaya yine yazmak üzere hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:905

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics