Mektup 04 ŞUBAT 2013 / 08:26

Merhaba,

Karışık bir ruh haliyle selamlıyorum seni bu hafta. Bir tarafta mutluluk, bir tarafta sevinç, diğer tarafta ise özlem var. Bu karışıklıktan çıkıp mektubuma devam edeyim, yoksa sen de okumaktan vazgeçeceksin.
Geçen hafta bir arkadaşım toplantı için Londra’ya gitmiş ve başlangıç meridyeni Greenwich’te bir toplantıya katılmış, bir kentin nasıl geliştiğini öğrenince bizim bir seferberlik misali hayata geçirdiğimiz ‘kentsel dönüşüm’ kavramının ne kadar eksik olduğunu anlamış. Geçen yıl Londra’daki olimpiyatlarda, şehrin önemli bir parçası olan Greenwich’in büyümesi için orada spor aktiviteleri düzenlenmiş. Her yıl zaten 20 milyona yakın turist ağırlayan bir şehir, ama bu yetmemiş olacak ki, kentin yerleşiklerine ve ziyaretçilere daha fazla değer sunmak hedeflenmiş. Olimpiyatlarda ev sahipliği yapılan spor etkinlikleri işin bir tarafı. ‘Greenwich Digital Peninsula’, yani ‘Greenwich Sayısal Yarımadası’ isimli, sürdürülebilir çevre için kapsamlı çalışmaları içeren, inovasyonu her işin merkezine alan adımlar atılmış, daha da önemlisi ‘sayısal bir yarımada’ yaratılmış. Önce ekonomik kalkınma için adım atmış şehir yönetimi, ama sonra fark edilmiş ki işin içine teknoloji girince mevzu da gelişiyor, konu akıllı şehir inşasına gelip dayanıyor. Bu büyüyen hedef ışığında farklı iş ortaklıkları ile gerçek ve uçtan uca bir kentsel dönüşümü hayata geçirmiş Greenwich yönetimi. Sonu gelmeyecek bir dönüşüm ve eski binaları yıkıp yenilerini inşa etmekle yetinilmemiş doğrusu. Hedef de daha kapsamlı aslında: Sayısal yetkinlikle spor, sanat, eğitim, inovasyon gibi başlıklarda merkezler oluşturmak, büyük etkinliklere ev sahipliği yapmak. Nasıl buldun bu kentsel dönüşüm vizyonunu ve küçük bir parçası olduğu Londra’yı da kalkındıran bu bakış açısını?
Sırada bir fotoğraf sergisinin açılışı var. İbrahim Göksungur’un “Yeryüzünün Bütün Yüzleri isimli fotoğraf sergisi Cihangir Sanat Galerisi’nde açılmış. Göksungur “Hindistan’da pembe, sarı, mavi, yeşil, kırmızı, turuncu giysili insanların arasında takım elbiseli birini ilk gördüğümde içimin kıyıldığını hatırlarım. Bundan 40 - 50 yıl sonra, herkesin bir örnek giyinecek olmasından, kola içip hamburger yiyecek olmasından, kimsenin bumbar dolması yapmaya vaktinin ve sabrının olmayacak olmasından korkuyorum. Dünya giderek tek tip bir çehreye bürünüyor. Pembe, sarı, mavi, yeşil, kırmızı, turuncu giysiler, yerlerini hızla takım elbise veya jean pantolonlara bırakıyor. İşte bu koşullarda, 10 yıl önce başladığım Yeryüzünün Yüzleri projesini hatırlamak ve aradaki sürede çektiğim yeni fotoğraflarla zenginleştirerek sizlere tekrar sunmak istedim” diyerek duygularını ve düşüncelerini özetlemiş.
Sağlık Bilişimi Derneği liderliğinde ve Uluslararası Sağlık Bilişimi Zirvesi’13 ile eş zamanlı olarak düzenlenecek olan “Altın Steteskop Ödülleri” bu yıl ikinci kez sahiplerini bulacakmış. Altın Steteskop Ödülleri, bu yıl En İyi Dijital Hastane Ödülü, En İyi Sağlık Bilişimi Projesi Ödülü, Yılın Sağlık Bilişimcisi Ödülü, Bilişim Dostu Doktor Ödülü, Bilişim Dostu Hemşire Ödülü, Bilişim Dostu Sağlık Yöneticisi Ödülü, Bilişim Dostu Sağlık Çalışanı Ödülü ve Sağlık Kuruluşlarında En iyi Web Site Ödülü olmak üzere sekiz ayrı kategoride verilecekmiş. Başvurular 14 Mart 2013 tarihine kadar www.altinsteteskop.orgadresinden yapılabilecekmiş.
Fotoğraf sergisinden sonra bir de fotoğraf yarışmasına yer vermek istedim mektubumda. Olympus Türkiye ve Zoom İthalat “Olympus ile Keşfet” temalı fotoğraf yarışması başlamış. Yarışmada kazananlar 11-14 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenecek Photo&Digital Fotoğraf Fuarı’nda ödüllerini alacakmış. Amatör/profesyonel herkesin katılabileceği yarışma ile ilgili bilgi almak için http://fotografbilgimerkezi.com/olympus-fotograf-yarismasi-basladi/.html sitesine girmek gerekiyor.
Bu haftalık da bu kadar, haftaya yeniden yazacağım, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:907

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics