Mektup 18 ŞUBAT 2013 / 08:22

Merhaba,

Bu hafta başıma gelen bir olayı paylaşmak ve biraz da sitemde bulunmak istiyorum. Mobil telefonumda Turkcell’in faturalı bir hattını kullanıyorum. Geçtiğimiz günlerde telefonuma sesli mesaj bırakıldığıyla ilgili bir kısa mesaj aldım. Mesajların kimden geldiği belli değildi. Sadece iki adet sesli mesajımın olduğunu belirten bir kısa mesaj bana ulaştırıldı. Sesli mesaj ne benim ne de çevremin fazla kullandığı bir servis olmadığından dolayı belki olağan dışı bir durum ya da zaruri bir istekle alakalı olabileceğini düşündüğüm için gönderilen mesajlara göz atmaya karar verdim. Yollanan kısa mesajda belirtilen numarayı aradığımda sesli mesajları dinleyebilmek için 50 kuruşluk bir bedelin faturama yansıtılacağı belirtildi. Bir Turkcell servisinden faydalanacağımı ve bunun için uygun bir ücret ödeyeceğimi düşünerek dinlemeyi kabul ettim. Bu noktaya kadar her şey tamamen normal. Mesajları dinlediğim anda bunun son dönemde halka arz edilen bir şirketin halka arzını duyurmak için bıraktığı bir sesli mesaj olduğunu fark ettim. Bu bir reklam mesajıydı ve ben bunu dinlemek için bir bedel ödemiştim. Bu uygulama hiç etik bir uygulama değil. Mesajların kimden geldiği belirtmeden, dinleyebilmek için kişiyi bir ücret ödemeye mecbur bırakarak, bir kişiye ne aldığını söylemeden bir mal satmanın prensip olarak hiçbir farkı yok. Hiç kimse kendisini ilgilendirmeyen bir reklam duyurusundan haberdar olmak için bir bedel ödemek zorunda değil. Bu yanlış uygulamanın acilen durdurulmasını diliyorum.
Bu kadar serzenişte bulunmak yeterli diyerek Kadın Gözüyle Hayattan Karaler Fotoğraf Yarışması için başvurular devam ediyormuş diyerek mektubuma devam ediyorum. Anadolu Hayat Emeklilik tarafından bu yıl yedincisi düzenleniyormuş bu yarışmanın ve kayıtlar 11 Mart’a kadarmış. 18 yaş üzeri tüm amatör ve profesyonel kadın fotoğrafçılar “Hayata Dair” en fazla beş adet fotoğrafla katılabiliyormuş bu yarışmaya. Sonuçları 2 Nisan tarihinde www.anadoluhayat.com.tr sayfasında yayınlanacak yarışmanın birincisi 5 bin TL, ikincisi 3 bin TL, üçüncüsü ise bin TL ile ödüllendirilecekmiş. Ayrıca sergilenmeye değer bulunan her esere de 250 TL telif ödenecekmiş. Bu yarışmaya katılmaya ne dersin?
Bir yarışma da Manisa’dan web tasarımı konusunda. Manisa Bilişim Platformu  tarafından gerçekleştirilen web sayfası tasarım yarışmasının bu sene altıncısı düzenleniyormuş.  Yarışma, Manisa Valiliği, Celal Bayar Üniversitesi,  Manisa Belediyesi, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile düzenleniyormuş. Yarışmayla ilgili ayrıntıları http://www.manisabilisim.org/yarisma2013  sitesinden alabilirsin.
Üstün yeteneklileri bir araya getirmek amacıyla kurulan Mensa, yeni üyelerini tespit etmek için sınavlara başlamış. Mensa kurallarına göre 18 yaşından büyük kişilerin başvuru yapabileceğini belirten Mensa Başkanı Alphan Manas, Mensa ÜYDD tarafından uygulanan Genel Yetenek Testi; İstanbul (Şişli ve Kadıköy), İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir ve Antalya’daki yetkili test merkezlerimizde çarşamba ve cuma günleri düzenli olarak uygulanmaya başlanmış. Afyon, Amasya, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Isparta, Kütahya, Uşak, Sivas ve Van illerinde ise 100 adaya ulaşıldığında test düzenlenecekmiş. Test sonuçları 2 hafta içinde yetkili gözetmen psikolog tarafından değerlendirilerek yalnızca yüzde 2’lik zekâ dilimine girip girmediği adaya yazılı olarak bildiriliyormuş. IQ puanı veya testle ilgili diğer ayrıntılar ise açıklanmıyormuş. Daha detaylı bilgiye www.mensa.org.tr adresinden ulaşabilirsin.
Üstün yetenekli misin ölçmek istersen başvurabilirsin diyerek mektubumu bitiyorum. Haftaya yeniden görüşürüz, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:909

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics