Mektup 25 ŞUBAT 2013 / 08:30

Merhaba,

Bu hafta kültürel bilgiler paylaşacağım seninle. Sanat ve kültür tarafımız hep eksik olduğu için onu artık öne çıkarmak gerekir bence.  Her yıl dünyanın farklı bir şehrinde 30 Nisan’da gerçekleştirilen Uluslararası Caz Günü, bu sene de İstanbul’da düzenlenecekmiş. Caz Günü, dünyanın dört bir yanından insanları caz müziğini kutlamak, bu müziğin kökenleri hakkında bilgilendirmek için bu sefer İstanbul’da bir araya getirecekmiş.
İstanbul’da gerçekleştirilecek kutlamalar 30 Nisan Salı sabahı, Herbie Hancock ve Wayne Shorter önderliğinde, lise öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek özel bir performansla başlayacakmış. Aynı akşam Aya İrini Müzesi’nde düzenlenecek konserde kimler yok ki? Piyanistler John Beasley, George Duke, Robert Glasper, Herbie Hancock, Abdullah Ibrahim, Keiko Matsui ve Eddie Palmieri, vokalistler Al Jarreau, Milton Nascimento ve Dianne Reeves, trompet sanatçıları Hugh Masekela, İmer Demirer ve Christian Scott, bas sanatçıları James Genus, Marcus Miller ve Ben Williams, davulcular Terri Lyne Carrington ve Vinnie Colaiuta, gitaristler Bilal Karaman, John McLaughlin, Lee Ritenour ve Joe Louis Walker, saksafon sanatçıları Dale Barlow, Igor Butman, Jimmy Heath, Wayne Shorter ve Liu Yuan, klarnet sanatçıları Anat Cohen ve Hüsnü Şenlendirici, kemancı Jean-Luc Ponty, perküsyon sanatçısı Pedro Martinez ve daha birçok sürpriz isim… Etkinliğin müzik direktörlüğünü John Beasley üstleniyormuş. İstanbul Caz Festivali kapsamında düzenlenecek bu caz gününde buluşmak üzere diyorum.
18. Londra Türk Filmleri Festivali var sırada. Festival 21 Şubat 3 Mart tarihleri arasında düzenleniyormuş. Türk sinemasının yurtdışında tanıtılmasında önemli rol üstlenen bu etkinliğin açılışı Yılmaz Erdoğan’ın yönetmenliğindeki “Kelebeğin Rüyası” filminin galasıyla yapılmış. 18 yıldan bu yana Türk sinemasının en güzel örneklerini, dünyada kültür sanatın başkentlerinden Londra’da sinemaseverlerle buluşturan Londra Türk Filmleri Festivali’ne Vodafone Red destek veriyormuş. Orada olamasak da haberleri izleyerek takip edebiliriz.
Şimdi de başka bir kültürel faaliyetten bahsedeceğim. Öykü Kitabevi, “Türkiye Okuyor” projesi kapsamında ilköğretim okullarında okuma alışkanlığını artırmak için “Kitap Kumbaram” projesini başlatmış. Bu projeyle öğrencilere iki ayda 100 bin adet kitap okuma fırsatı sunulmuş. Projeyle öğrencilere hem para biriktirmenin, hem de kendi seçtikleri kitapları almanın keyfi eğlenceli bir şekilde yaşatılmış. Okumayı özendiren gelecek neslin okuyan bir nesil olarak büyümesine ön ayak olan bu projeyi düzenleyenleri tebrik ediyorum.
Avrupa sinemasının büyük çağdaş yönetmenlerinden Michael Haneke’nin filmografisi İstanbul Modern Sinema’da gösterime sunulacakmış. Goethe Enstitüsü, Avusturya Kültür Ofisi ve Fransız Kültür işbirliğiyle gerçekleşen “Haneke Hakkında Her Şey” başlıklı programda, Michael Haneke’nin 2012 Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ile dönen ve “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” de dahil beş dalda Oscar adaylığı bulunan “Aşk” filminin de aralarında bulunduğu 21 farklı çalışması gösterilecekmiş. Film gösterimlerinin yanı sıra 28 Şubat Perşembe günü, “A Companion to Michael Haneke” kitabının yazarı Roy Grundmann ile bu yıl Altın Portakal’da “En İyi Film” seçilen “Güzelliğin On Para Etmez” filminin yönetmeni, aynı zamanda Haneke’nin öğrencisi olan Hüseyin Tabak’ın katılacağı bir söyleşi de gerçekleşecekmiş. Takip etmek isteyenler güzel bir deneyim olacak bence.
Son olarak Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nın yedincisine başvurular başlamış ve 31 Mayıs’a kadar devam ediyormuş. Yarışmaya Türkiye’de yaşayan ve hakim ortak olduğu işletmenin yıllık cirosu 40 milyon TL’nin altında kalan tüm kadın girişimciler başvurabilecekmiş. Garanti Bankası, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği ve Ekonomist Dergisi’nin işbirliğiyle düzenlenecek yarışmanın ayrıntılarına www.kadıngirisimciyarismasi.com adresinden ulaşabilirsin.
Bu haftalık da bu kadar. Haftaya yeniden görüşmek üzere, hoşçakal diyorum.
ETİKETLER : Sayı:910

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics