Mektup 04 MART 2013 / 08:25

Merhaba,

Bu hafta bir kitap tanıtımı ile başlamak istiyorum. Bu kitap benim için değerli birisinin yazdığı bir kitap. Daha önce BThaber Gazetesi’nde birlikte çalıştığım o zamanlar mesai arkadaşım, yöneticim ve şimdi de hala arkadaşlığımız devam eden Beliz Kudat’ın kitabı bu. Kendisi 2011 yılında radikal bir karar alarak, her şeyi ve herkesi geride bırakarak Guatemala’ya bir yetimhaneye çalışmaya gitti. Tam bir maceraydı onun için bu yaşadıkları ve o macerayı çok iyi yaptığı şekilde satırlara dökmek istedi. “Yoldan Gönüllü Çıktım-Orta Amerika’dan Kartpostallar” adlı kitabını yazdı, Naviga Yayınları da bu macerayı kaçırmadı ve yayınladı. Henüz edinmedim ve okuyamadım ama Mart başından itibaren tüm D&R’lardan ve kitapçılardan edinebileceğim kitabı. Merak edenlere alıp kitabı okumalarını tavsiye ederim çünkü öncesinde küçük küçük hikayelerini okumuştum, kitabın da güzel olacağından eminim.
Sırada başka bir gezginin çektiği fotoğrafların sergisi var. Gezgin fotoğrafçı Mevlüt Maşalacı, Avrupa’nın batısından Sri-Lanka’ya kadar olan bölgede çekmiş olduğu fotoğrafları Dünya Notları adlı fotoğraf sergisinde bir araya getirmiş. PhotoWorld Fotoğraf Merkezi küratörlüğünde merkezin Kadıköy Bahariye’deki galerisinde açılan sergide dünyanın farklı bölgelerinden 30 adet renkli fotoğraf yer alıyormuş. Sergiyle ilgili detaylı bilgiye www.photoworldfotografmerkezi.com adresinden ulaşabilirsin.
Bilgisayar destekli harita çizimi eğitimi, Engelli Dernekleri Federasyonu, Netcad ve Türkiye İş Kurumu işbirliğinde Ankara’da hayata geçirilmiş. Türkiye’de ilk olarak düzenlendiği belirtilen eğitime 20 işitme engelli ve 10 bedensel engelli genç katılmış ve sertifikalarını da 24 Mart’ta alabileceklermiş. 16 yaş üstünde ve en az yüzde 40 engeli bulunan gençlerin katıldığı toplam 95 gün süren eğitim programı kapsamında; kursiyerlere temel harita bilgileri, trigonometrik fonksiyonlar, geometrik hesaplamalar, koordinat sistemleri, alan hesapları, harita çizimi, kroki oluşturma, elektronik tablolama, sunu hazırlama, CAD menüleri, hesap işlemleri, imar uygulaması ve proje oluşturma gibi konularda temel düzeyde eğitimler verilmesi planlanmış. Bu eğitimle ilgili ayrıntılı bilgiye ayberk.yurtsever@netcad.com.tr’ye bir e-posta atarak edinebilirsin.
Bir başka etkinlik de Birlikte Yürüyoruz Projesi. Yıldız Teknik Üniversitesi, Aile ve Sosyla Politikalar Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçe belediyeler birlikte bu projeyi yürütüyormuş. Bu proje kapsamında görme engelliler için kütüphane yapılacakmış, bilgisayar laboratuarı kurulacakmış ve hazırlanacak internet sitesinden sanat ve müzik alanında kitaplar yayınlanacakmış.
Bir başka proje de Türk Telekom’un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle geliştirdiği ve görme engellilerin ücretsiz kitap dinleyebildiği Telefon Kütüphanesi projesi. Bu projede kullanıcılar bu kütüphanede üniversitesi sınavlarına hazırlanabileceklermiş. Kütüphanede Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi 2013 kılavuzu ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı için 8 adet deneme sınavı ekleyerek arşivini genişleten Telefon Kütüphanesi’nin sisteminde bine yakın soru bulunuyormuş.
Son olarak da İşkur’un 35 bin engelliye iş olanağı yarattığını öğrendim onu paylaşmak istedim. Bu arada İşkur’a Türkiye genelinde kayıtlı 2.5 milyona yakın iş bekleyen engelli varmış. Yasal olarak 50 veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektörde yüzde 3, kamuda yüzde 4 oranında engelli işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmak zaruriymiş. Tüm işyeri sahipleri bunu uygulasa da engelli arkadaşlarımız evlerinde atıl kalmaktan kurtulsa değil mi?
Bu haftalık benden bu kadar, haftaya yeniden yazacağım, görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:911