Mektup 18 MART 2013 / 08:33

Merhaba,

Yeni bir haftada, yeni bir mektupla selamlıyorum seni. Küçüklerimiz için düzenlenen Tiyatro Akademisi ile tanıştıracağım seni bu hafta. Beylikdüzü Migros AVM Çocuk Kulübü bu akademiyi kurmuş. Bilgiyi ve beceriyi bir araya getiren çok yönlü bir sanat ortamı niteliği taşıyan bu akademide ‘insana insanı insanca anlatma sanatını’ yakından öğreteceklermiş. Tiyatro akımları, türler, ekoller, sanatçılar, teknikler ve uygulamalar içeren atölye çalışmaları yapılacakmış. Anlayacağın bir akademi olacakmış, Beylikdüzü’ne yakınsan bu akademiye çocuğunu gönderebilirsin.
İkinci tiyatro etkinliği de 7. Genç Sahne Tiyatro Festivali. Bahçelievler Belediyesi’nin düzenlediği festivali 3-13 Mayıs tarihleri arasında Nurettin Topçu Kültür Merkezi’nde izleyebilirsin. Ayrıntıları www.gencsahne.com adresinden öğrenebilirsin.
Sırada 22 heykeltıraşı ‘Doğaya Saygı’ başlığı altında birleştiren bir sergi var. Sanatçıların Rönesans’tan bu yana en önemli ilham kaynaklarından biri olan doğanın bugün sanat dünyasını nasıl etkilediği, sanatçılar için ne ifade ettiğini sorgulamak amacıyla oluşturulan karma heykel sergisinde 22 heykeltıraş sergiye özel üretimleri ile yer alıyormuş. Sergide Malik Bulut, Tan Mavitan, Ferit Yazıcı, Aysun Bozuklu, Kağan Toros gibi isimler de varmış. 29 Mayıs tarihine kadar sürecek olan sergiyi armaggangallery/Facebook, Twitter hesaplarından ve armaggangallery.com adresinden takip edebilirsin.
İkinci bir sergi de ‘Oyun devam ediyor: Camaltında İktidar ve El Öpmeler’ isimli sergi. Alev Ermiş Mavitan İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim, Heykel, Dekoratif Sanatlar Bölümlerini birincilikle kazanmış. Ressam 1985 yılından bu yana yetişkin ve çocuk birçok öğrenci yetiştirmiş. Çok sayıda kişisel ve karma sergilere, sanat fuarlarına, proje çalışmalarına, sempozyumlara ve sanat şenliklerine katılmış. Sergiyi 20 Nisan tarihine kadar Galeri Selvin’de gezebilirsin.
Bak bir sergiden daha bahsedeceğim. Kezban Karakurt’un ‘Göze Göz Dişe Diş’ resimlerinin yer aldığı bir sergi bu da. Bakırköy Nergiz Sanatevindeki sergide, figür ağırlıklı yağlı boya ve akrilik çalışmalarının yer alacağı, postmodern bir anlayış hakimmiş. Genç sanatçı;
“Göze Göz Dişe Diş ise hedef
Karşılığı ile karşılanır
Doğanın gereğidir bu aslında
Ve özenli olmak gayesi vardır her seferinde”
diyerek sergideki amacını aktarıyor.
Geçen haftalarda bizimsokak.com’dan bahsetmiştim. Bu sitenin sokak hayvanlarının yaşatılması için karşılıksız bir çaba içindeki hayvanseverleri bir araya getirdiğini yeni öğrendim. Hemen siteye üye oldum, seni de paylaşım için beklerim.
Son olarak da konubira.com sitesine değinmek istiyorum. Bu site, ziyaretçilerini bir rehber eşliğinde vagonlarına oturtup, bira uzmanlığıyla tamamlanacak bir yolculuğa çıkıyormuş. Arpa tarlaları arasında başlayan yolculuk bira fabrikasından içeri girerek devam ediyormuş. Yolculuk boyunca bira çeşitleri, üretim süreci, bira hakkında bilinmeyenler ya da yanlış bilinenler ve servis önerileri gibi içerikler, çeşitli animasyonlar ve keyifli bir anlatımla paylaşılıyormuş. Bu eğlenceli ve bilgilendirici turu tamamlayanlar, bira uzmanlığını belgeleyen isme özel bir sertifikaya sahip oluyormuş. Ne de olsa biranın da şarap gibi kendine has bir kültürü var. Bu kültür hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsan ziyaret etmeni öneririm.
Bu haftalık da bitirdim mektubumu.
Haftaya görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:913

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics