Mektup 25 MART 2013 / 08:26

Merhaba,

Bu hafta bizden bir haber vererek başlamak istiyorum. Bizimle birlikte çalışan bir arkadaşımızın oğlu Alper’den bahsedeceğim. Alper çok zeki, becerikli, eğlenceli ve şanslı bir çocuk. Şansı böyle güzel, maharetli, engellerden yılmayan bir anneye sahip olmasından kaynaklanıyor. Annesi down sendromlu Alper’i eğitmek, bilgilendirmek, var olan yeteneklerini artırmak için o kadar büyük çaba gösterdi ki anlatamam. Başardı da. Alper Bimeks’in Metrocity mağazasında ürün tanıtımı ve satış yapmak üzere işe alındı. Bimeks’in yöneticilerini de böyle bir güzelliğe imza attığı için canı gönülden kutluyorum. Diğer şirketlerimiz de böyle güzel girişimlerde bulunup o başarılı ve güzel çocuklarımızın yüzünü güldürmelerini isterim açıkçası. Bu arada son anda öğrendim 21 Mart Dünya Down Sendromu Günüymüş. Birleşmiş Milletler, 10 Kasım 2011 tarihli kararıyla 21 Mart’ı “Dünya Down Sendromu Günü” olarak tanımış. Tarihin “21/3” olarak belirlenmesi ise Down sendromlu insanlarda 21. kromozomun 3 tane olmasını simgeliyormuş. Down sendromlu insanlarımıza yönelik böyle özel bir günün belirlenmesi çok güzel bir gelişme. Bununla beraber Türkiye Vodafone Vakfı’nın UNDP ve Alternatif Yaşam Derneği işbirliğiyle 2008 yılında başlattığı “Düşler Akademisi” projesi, sanat aracılığıyla engelli bireylerin sosyal dışlanmayı kırmalarına, aktif ve üretken olmalarına destek olunmasını hedefleyen bir kurum. Down sendromlu bireylere de destek olan bu girişim Ataşehir’de bulunuyor. Düşler Akademisi, Dünya Down Sendromu Gününde düzenlenen keyifli etkinliklerle bu insanlarımıza destek verdiler, kendilerini kutluyorum.
Prof.Dr. Aydın Köksal’ın sektörün en eski sivil toplum kuruluşu Türkiye Bilişim Derneği’nin Kurucusu ve Onursal Başkanı olduğunu sektördeki herkes gibi sen de biliyorsundur. TBD’nin kuruluşunun 40. yılı nedeniyle oybirliğiyle bilişim sektörünün örgütlenme öyküsünü yazma görevi verilmiş kendisine. O da “Bilişim Devriminde Türkiye” adlı bir kitap yazmış ve yayınlanmış. 40. yıl armağanı olarak hazırlanan bu yapıt, geçmiş 40 yılın kuşbakışı öyküsünü sunuyor ve 2050 yılı için yeni bir ufuk ve gelişme senaryoları sunuyormuş. Bu kitabı edinmek istersen aydin.koksal@bilisim.com.tr adresinden kendisiyle irtibata geçmen ya da Türkiye Bilişim Derneği’ne başvurman gerekecek.
Şimdi de bir başka derneğin hazırladığı kitaba geldi sıra. Alternatif Bilişim Derneği European Digital Rights’ın (EDRI) hazırladığı “An Introduction To Data Protection” (Veri Korumaya Giriş) isimli internette kişisel bilgileri koruma yöntemleri ile ilgili bilgi veren broşürü Türkçe’ye çevirmiş. Kitap e-kitap olarak ücretsiz olarak edinilebiliyormuş. İnternet kullanımı sırasında kişisel verileri korumaya yönelik bir el kitabı niteliğinde olan “Veri Korumaya Giriş” broşürü on iki bölümden oluşuyormuş. Veri Korumaya Giriş, interneti kullanan ve paylaşan kullanıcılara yol yordam gösteren, anlaşılır bir dille anlatılmış el kitabı niteliğinde imiş. Broşür http://ekitap.alternatifbilisim.org/veri-korumaya-giris.html linkinden ücretsiz olarak indirilebildiği gibi, basılı olarak Alternatif Bilişim Derneği’nin www.alternatifbilisim.org adresinden alınabiliyormuş.
Dünyadan animasyon alanında çalışmaların paylaşıldığı “The 11 Second Club” yarışmasında ikincilik ödülüne, Türkiye’den bir çalışma layık görülmüş. 250 bine yakın üyesi bulunan “The 11 Second Club” sitesi tarafından düzenlenen yarışmada Şubat ayı ikincisi, Düşyeri Çizgi Film Stüdyoları’ndan Güneş Göçmen oldu. İkincilik ödülünü kazanan Göçmen, Pepee projesinde ekip lideri olarak görev yapıyormuş ve 260 kişi arasından ödül almaya hak kazanmış. Güneş Göçmen’in ikincilik ödülünü kazandığı animasyonu izlemek istersen http://bit.ly/10EyNly linkinden çalışmaya ulaşabilirsin.
Bu haftalık bu kadar haftaya yeniden yazacağım, görüşürüz. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:914

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics