Mektup 01 NİSAN 2013 / 08:26

Merhaba, 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu hafta Studio Oyuncularının Şahika Tekand’ın oyunu Karanlık Korkusu’nun yeniden sahnelediğini duyurarak başlamak istiyorum mektubuma. İlk kez 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen, yurtdışında sahnelendiği Belçika, Hollanda ve Fransa’da büyük ilgi gören, 2010 yılında İKSV Salon’da gerçekleştirilmiş ilk tiyatro gösterisi olan Karanlık Korkusu 2010 sezonundan sonra yeniden Studio Oyuncuları sahnesine almışlar. Karanlık Korkusu’nda çağdaş kentli insan, sistemde var olmaya çalışan beş rol kişisinin tek bir karakterin monologunu oluşturan konuşma örgüsü ve en doğal insan hareketlerinden en soyut sonuca ulaşmayı hedefleyen bir sahneleme düzeni içinde anlatılıyormuş. Oyunun yazar ve yönetmeninin notlarından bir alıntı yaptım, oyun hakkında bilgin olması için, seninle paylaşayım: “Karanlık Korkusu” çağdaş insanın, sistemi işleten bir oyun taşına dönüşmesini, oyuncuların gerçek zamanda maruz kaldıkları “oyun” kuralları ile şekillenen eğlenceli ama bir o kadar da zorlayıcı bir sahne aksiyonu içinde var olma mücadelesi verdikleri ve oyun alanının adeta bir simülasyon odasına dönüştüğü bir sahneleme düzeni içinde ifade eder. Oynanan oyunun ve kurallarının, gerçek zamanda öğrenilmesi süreci hem oyuncu hem de seyirci için eş zamanlı bir deneyim gerçekleştirir.” Oyun hakkında daha ayrıntılı edinmek istersen www.studiooyunculari.com sitesini ziyaret etmek gerekiyor.
Şimdi yeni bir dans ve performans etkinliğinden bahsetmek istiyorum. “Görün!  Gösteri Akşamları” dans ve performans alanında mevcut işlerini sergilemeleri için yeni nesil dans sanatçıları ve yaratıcılarına gösteri alanı ve zamanı sunmayı ve onların görünürlüklerini artırmayı hedeflemiş bir etkinlik olarak karşımıza çıkıyor. Lerna Babikyan koordinatörlüğünde; tamamen gönüllü bir grup tarafından organize edilip gerçekleştiriliyormuş. Catı&TAL Ortak Mekan’ da gerçekleştirilecek gösterilerin programına www.catidans.org ve www.facebook.com/catidans adreslerinden ulaşabilirsin diyerek bir sergi duyurusuna geçiyorum. Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü’nü çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara desteklemek amacıyla verecekmiş. Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat işbirliğiyle düzenlenen yarışmada, birinci seçilen esere 15 bin avro, ikinci esere 10 bin avro, üçüncü esere ise 5 bin avro ödül verilecekmiş. Yapılan başvurular jüri tarafından değerlendirilecek ve sergilenmek üzere seçilen eserler Akbank Sanat’ta 22 Mayıs 2013 - 31 Temmuz 2013 arasında düzenlenecek olan sergiyle sanatseverlere sunulacakmış. Ayrıntıları akbanksanat.com/Akbank_gso adreslerinden alabilirsin.
Bu arada 32. İstanbul Film Festivali’nin başladığını da hatırlatayım. 14 Nisan’a kadar süren festivalde sinemaseverlere 200’ü aşkın filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleriyle dolu iki hafta sunulacak. Biletlerini gösteren sinemaseverler festival boyunca belirli yeme-içme mekânlarında indirim ayrıcalığından yararlanabiliyormuş. Biletler Biletix satış kanallarında ve festival sinemalarında, hala bilet almadıysan geç kalıyorsun hatırlatayım.
Bir başka ödül haberi de sektörümüz dışında faaliyet gösteren Demirdöküm şirketinden geliyor. Demirdöküm kombiler ABD’deki Good Desing Award’dan iki tasarım ödülü almış, kutlarım kendilerini.
Son olarak da farklı bir konuya değinmek istiyorum. Şişli’deki organik ürünler pazarında satışlar haftada 15 tona yükselmiş. Bu ekolojik pazar sayesinde yılda yaklaşık 600-625 ton organik taze sebze-meyve İstanbul halkına ulaşıyormuş. Haftalık ortalama 1400 kilo satışla pazarda en çok domates satılıyormuş. Domatesi muz, elma, portakal, mandalina ve patates izliyormuş. Organik ürünlere talep gittikçe artıyor değil mi?
Bu hafta da mektubumu bitirdim, haftaya görüşmek üzere. Hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:915

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics