Mektup 08 NİSAN 2013 / 08:24

Merhaba, 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu hafta Bedensel Engelliler Sanat Tiyatrosu’nun yeni bir oyunundan bahsederek başlamak istiyorum mektubuma. Annem için adlı tiyatro oyunu TİM Maslak Show Center tiyatro  sahnesinde 16 Mayıs tarihinde 2 seans olarak oynanacakmış. Bu oyunun oyuncularının tamamı bedensel engelli olup gösterilerini bedensel engelli arkadaşlarının yararına düzenliyorlarmış. Biliyorsun günümüzde engellilerin günlük yaşantılarında birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalıyorlar. Buradaki amaç oyundan elde edilen gelirlerle tekerlekli sandalye, zihinsel engellilere bez yardımı, spor yapan engellilerin tesis ihtiyaçları, spor malzemeleri, ulaşım hizmetleri, okuyan engellilere burs yardımı ve tiyatro oynayan bütün engelli çocuklara maddi yardım yapılmakla birlikte engelli arkadaşların önündeki engelleri kaldırmak olarak belirlenmiş. Biletler kişiye özel olup, bilet bedeli 50 TL olarak belirlenmiş. http://www.tiyatrobesat.com/ adresinden veya besattiyatrosu@gmail.com adresine e-posta atarak biletleri edinmek için irtibata geçebilirsin.
Geçen haftalarda Engelli Dernekleri Federasyonu, Netcad ve Türkiye İş Kurumu işbirliğinde düzenlenen ‘Bilgisayar Destekli Harita Çizimi Eğitimi’nden bahsetmiştim. Bu eğitime katılan ve başarıyla tamamlayan 30 engelli genç sertifikalarını törenle teslim almış. Engelli Dernekleri Federasyonu tarafından, ‘Engelli Kazanır İnsanlık Kazanır’ isimli sertifika törenine eğitim alan engelli gençler ve aileleri, Estonya’dan gelen işitme engelli gençler, Türkiye İş Kurumu ve Netcad temsilcileri katılmış. 16 yaş üstünde ve en az yüzde 40 engeli bulunan gençlerin katıldığı eğitim 95 gün sürmüş. ‘Bilgisayar Destekli Harita Çizimi Eğitimi’nin yanı sıra tek kullanımlık terlik, tek kullanımlık tıbbi malzeme, doğal taşları işleme, dekoratif ahşap süsleme, aşçı çıraklığı alanlarında eğitim alan toplam 90 bedensel ve işitsel engelli gence de sertifikaları verilmiş.
Geçen hafta 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günüydü ve Nisan ayı da Dünya Otizm Farkındalık Ayı olarak belirlenmiş. Bu ay bu konuyla ilgili ne tür etkinlikler olduğunu görmek ve ayrıntılar için www.tohumotizm.org.tr adresini ziyaret etmek gerekiyor bilgin olsun.
Şimdi sırada yine takdirle izlediğim bir proje var. Eğitici oyuncak tasarımı ve üretimi yapan Kırkpabuç’un da ürünleriyle destek verdiği ‘Okusun da Büyüsün’ projesini seninle paylaşmak istiyorum. Bu projeyle ilköğretim öğrencileri hem kütüphaneye kavuşuyor hem de erken yaşlarda okuma kültürü ediniyormuş. “Çocuklara uykuya dalmadan önce anlatacak bir masalımız olsun; küçük kardeşlerimiz okumaya doysun” sloganıyla yola çıkan Gazi Endüstri Topluluğu bünyesinde yürütülen projenin ilk örneği Bursa’da hayata geçirilmiş ve sırada Ankara’nın Yeşildere köyünde bulunan Fatih İlköğretim Okulu bulunuyormuş. Bu projede maddi ve sosyal imkansızlıklar nedeniyle kütüphanesi bulunmayan ilköğretim okullarına yardım eli Gazi Endüstri Topluluğu tarafından uzanmış. Gazi Endüstri Topluluğu öğrencilerden kurulmuş, bunu da yeni öğrendim. Bu topluluğun faaliyetlerini https://www.facebook.com/GaziEndustriToplulugu adresinden inceleyebilirsin.
Son olarak Caretta Kitap’ın kurucu ortağı, gazeteci - akademisyen E.Murat Yığcı tarafından kızına ithafen yazılan öykü, kızı Defne ve kardeşi Zeynep Yığcı’nın oğlu Burak’ın yer aldığı fantastik bir uzay macerasını anlattığı kitaba yer vermek istiyorum. Yığcı, aile içerisindeki diyaloglar ve küçük kızına anlattığı masallardan yola çıkarak yazdığı kitabında neşeli danslar ve leziz tariflerle uzaylıları etkilemenin sırrını da anlatıyormuş. Marina Puzyrenko imzalı renkli ve eğlenceli çizimlerle çocukların ilgisini çekecek olan “Annemle Babama Söylemeyin En İyi Arkadaşım Bir Uzaylı”, bütün anne ve babaların, çocuğuna okumak ya da okutturmak isteyeceği keyifli bir öykü olarak tanımlanıyor. Siz de Defne’yle Burak’ın uzay gemisiyle çıktıkları inanılmaz yolculuğa, uzaylılarla katıldıkları muhteşem dans partisine, heyecanın doruklarda olduğu yüzme yarışına ve uzayın derinliklerinde gerçekleştirdikleri kurtarma planlarına katılın bence.
Bu haftalık da bu kadar, haftaya dikkat çeken haberlerimle yine yazacağım. Görüşmek üzere hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:916

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics