Mektup 15 NİSAN 2013 / 08:22

Merhaba,

Günümüzde çocuklar, eskisine oranla daha sağlıksız beslenme alışkanlıklarına sahipler ve araştırmalar Avrupa’da obezite oranının 1970’li yıllara göre 10 kat arttığını gösteriyor. Bu hafta bu konuyu gündeme alarak mektubuma başlıyorum. Sağlıklı Beslen, Çok Gol At! kitabı ile UEFA, Dünya Kalp Federasyonu ve Avrupa Komisyonu obeziteye ve sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekmiş ve en önemli sağlık problemlerinden biri ile ilgili farkındalık yaratma amaçlanmış. Kitapta 13 yıldız futbolcu, hayranlarıyla en sevdikleri yemekleri paylaşırken, verdikleri kısa tariflerle çocukların bu yemekleri nasıl yapacaklarını da anlatıyormuş. Ayrıca her yemek için detaylı malzeme listesi bulunuyormuş. Futbolcular basit ama sağlıklı yemeklerin nasıl hazırlandığını adım adım açıklayarak tarifleri en acemi aşçıların bile hazırlayabileceği şekilde anlatıyormuş. Kitabı alırsan çocukları fiziksel açıdan aktif olmaya teşvik eden Dünya Kalp Federasyonu’nun programlarına da 2 TL katkıda bulunuruz o nedenle hemen bu kitabı tedarik edelim.
Şimdi de Okullar Hayat Olsun Projesi’ni aktarmak istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Zambak Yayın Grubu Genel Müdürlü bu projeyi hayata geçirmiş.. Projede okul bahçesinde öğrencilerin ders aralarında veya ders çıkışında, hafta sonlarında oyun oynayabilmeleri, birlikte hareket etme becerisi, birlikte oyun oynama kültürü kazanmaları için oyun alanları oluşturulacakmış.  Bu oyunlar daha çok unutulmaya yüz tutmuş sek sek oyunu, köşe kapmaca, üçtaş, dokuztaş gibi oyunlardan oluşuyormuş. 5 bin okulun bahçesine oyun alanı çizilecekmiş. Oyun alanı çizimi gerçekleştirilecek okulların, 2 bin adetini 2013 yılı içinde, 2 bin adetini 2014 yılı içinde, 1 bin adetini de 2015 yılı içinde tamamlanacakmış. Eski oyunları hatırlatmak için güzel bir proje bana göre.
Garanti Bankası’nın bir sponsorluğu var sırada. Banka, Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımları’nın ve Tekerlekli Sandalye Basketbol liglerinin Ekim 2016’ya kadar çalışmalara destek verecekmiş. Bu alanda başarılı sporcu yetiştirmek, uluslararası başarılara katkı sağlamak adına güzel bir destek, tebrikler Garanti Bankası.
Kendini “gezgin, yazar, yunus dostu” olarak tanımlayan ve “Cumhuriyetin 75 başarılı kadınından biri” olarak bilinen Buket Uzuner, 196 ülkede 32 milyondan fazla kullanıcıya sahip Change.org platformunda başlattığı “Kaş yunus parkı derhal kapatılsın ve yunuslar özgür bırakılsın” kampanyası ile 20 bine yakın imza toplamış. Bu imza kampanyasına katılmak ve detaylı bilgi almak için www.change.org/yunuslar adresini ziyaret etmen gerekiyor.
Geçen hafta Emrehan Halıcı ve müzisyen arkadaşları, 8. kez “50 yılın Rock Müziği” temasıyla ODTÜ Sanat Festivali’nde bir araya gelmişler. Bu konserin tüm geliri ODTÜ burs fonuna aktarılmış. Bir müzik ziyafetinin yanı sıra rock müziğin tarihsel gelişimini de yaşatan konserde 30’un üzerinde Ankaralı müzisyen sahne almış. Ankara’da olup bu konsere katılmayı isteyecek çok kişi var tanıdığım.
Bir konser de Elite World İstanbul Otel bünyesinde düzenlenen Jazz Company müzik severler için dopdolu bir program hazırlamış. Programda, sevilen caz standartlarının yanı sıra, latin, R&B, blues, swing, bossa nova, ballad türlerindeki caz klasikleri ve popüler parçalarının caz yorumları ile keyifli ve müzik dolu akşamlar bizleri bekliyormuş. Bir gün uğramalı diyorum.
Bu haftalık bu kadar yazacaklarım, haftaya görüşmek üzere, hoşçakal.
ETİKETLER : Sayı:917

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics